Reklama

Reklama

Lynč

(seriál)
TV spot

Epizody(8)

Obsahy(1)

Mladý dokumentarista Lukáš přijíždí do malého města Buchnova, aby zjistil více o násilné smrti Denise, kterého znal od dětství, stejně tak jako obviněného vraha. Nalezne tam nejen vzpomínky na minulost, ale také řadu podivností a záhad ze současnosti. Ukáže se totiž, že Denisovu smrt doprovázel krutý lynč. Seriál mimo jiné zkoumá, jaký efekt má vražda nevinného muže na malé město uprostřed Česka, kde se všichni navzájem znají a kde má každý své tajemství. Velkým tématem projektu je odkrývání reality maloměsta a objevování skrytých kostlivců ve skříních jeho obyvatel. Tvůrci se také zaměřili na více či méně fungující mezilidské vztahy a otevřou i problematiku rasové nesnášenlivosti a předsudků. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (54)

Tom_Lachtan 

všechny recenze uživatele

Dost sympatický námět, který se snaží jít na to trochu jinak (i když tak jinak zase ne, inspirace Pustinou je tu jasně patrná), hlavní dějová linie o lynči na mladého romského kluka je vlastně docela osvěžující, jenže úplně na hovno je tu scénář. Je na něm vidět, že jej psalo asi dva tisíce osmset devatenáct lidí a veškeré dobré věci se ztratí ve změti zhovadilých dialogů, tupě vytvořených flashbacků a jako vrchol přichází partie dvou trapných postav (něco jako němci), jejich dějová linie nejspíš měla být thrillerem, ale stala jen trochu trapnou groteskou. A dost šedivý výkon herce Matěje Anděla na celku taky nepřidá. Hrozně promrhanej potenciál, který krom výše zmíněného, má minimálně o tři díly víc, než bylo třeba. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Pokus o druhou Pustinu se nepodařil. 1) Na roztříštěném, chvílemi nelogickém a po celou dobu neobratném scénáři se zřejmě podepsalo množství nezkušených autorů, které očividně nezvládl ani americký showrunner (i když kdo ví, jaké by to bylo bez něj). K tomu kreativní producent Jan Maxa: Projekt je v českém kontextu unikátní hned z několika pohledů: vznikal ve spolupráci České televize, filmových škol a kateder FAMU, JAMU a UTB ve Zlíně. Scenáristé i režiséři jsou vesměs mladí lidé, studenti či nedávní absolventi vysokých škol, které řídí zkušený Harold Apter. Jde o kombinaci kriminální minisérie se sociálním dramatem, což je nelehký žánr, který se rovněž v české tvorbě nevyskytuje často. A konečně jde o první televizní seriál koprodukovaný televizí ARTE z její centrály ve Štrasburku._____ 2) Spoiler. Asi největší problém mají někteří diváci a komentátoři se skutečností, že Romové jsou zde vylíčeni čistě jako nevinné oběti. Nechuť k nim je zde podána jako rasistický předsudek a nikoli jako odezva na jejich vlastní chování (což by bylo, myslím, blíže realitě)._____ 3) Spoiler. Incestní linka působí dosti rušivě. Její smysl se vyjeví až ke konci, což je sice mírně překvapující, ale pachuť z předchozího to nesmyje._____ 4) Další zásadní výhrady se týkají řemeslného neumětelství, zejména pokud jde o scénář a dramaturgii._____ Dokumentarista z Prahy je...jak to říci...silný myšoid._____ Protivná doktorova dcera (Štěpánka Fingerhutová) mi pila krev (některé oběti prostě nesnáším)._____ Pitomoučký policista by byl k smíchu, kdyby nebyl k pláči._____ Klause (37letý Ladislav Hampl) a Franze (37letý Ondřej Nosálek) si tvůrci zřejmě vypůjčili z České sody (Alles Gute)._____ 5) Na druhé straně stojí dobré až výborné výkony herců, vemlouvavá atmosféra připomínající Pustinu, aktuální společenské téma a nikoli nezajímavá kriminální story s pokusem o thrillerový konec._____ 6) Zaujali mě: vynikající (a navíc silně přitažlivý) Janek Gregor (Pavel, co dělá pro magistru), Jiří Roskot (slabomyslný Jirka), 30letý Jan Cina (zlynčovaný Denis), 31letý šedivě nenápadný Matěj Anděl (Lukáš, přijel prozkoumat Denisovu smrt), 19letý přirozený bratr Jana Bendiga Marsell (Denisův mladší bratr Tomáš), 12letý výborný Tobiáš Rímský (Zbyněk Jokl, šikanuje cikány) a samozřejmě i 37letý Ladislav Hampl (Klaus) a 37letý Ondřej Nosálek (Franz). ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Oceňuji snahu České televize natočit něco zajímavého a namočit do toho mladé talenty. Atmosférou tu městečko Buchnov opravdu působilo podobně, jako třeba městečko Pustina ve stejnojmenném seriálu. Pohraniční oblast je a bude vždycky vděčným prostorem pro dobrou atmosféru. Horší už je to ale se scénářem. Nevím totiž, na jakou sortu diváků má mířit lynč cikána v pohraničním městě. Absolutně jsem nepochopil lhostejnost snad celého Buchnova. Stejně tak jsem nepochopil, proč tu autoři celé městečko vykreslují jako poměrně slušný panoptikum (obzvlášť Pavel Kříž tu svojí postavu přepálil do absurdna) a z cikánů naopak dělají lidumily. Jako kdyby nám film chtěl říct, že i mezi cikány jsou normální lidi a mezi necikány psychopati, což je jasný...Dělá to ale nejhůř, jak jenom může, čímž si sympatie nezíská. Naštěstí herecky to není zle a mladá krev se opravdu snaží. Jenže jakmile se oklepete z prostředí, zasáhne Vás závěr, kde vyvrcholí celá ta lhostejnost do ještě většího absurdna, než by Vás během celého toho sledování, byť jen, napadlo. ()

troufalka 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

První díly seriálu vypadali víc než slibně, také sjem je hodnotila pozitovně, Jak ale děj pokročil, objevili se nelogičnosti a způsob zpracování, který sérii tak trochu srazil na kolena. Obsazení mladých neokoukaných herců fungovalo, Pavel Kříž má tendenci u zloduchů přehrávat (Ať žijí rytíři, Odsouzené ...) u pohádek to vydit nemusí, ale tady šlo o stěžejní postavu, která chtěla citlivější zpracování. Tvlrci by měli divákům víc věřit, že pochopí z náznaků a nemusí se jim všechno strkat až pod nos. Beru to jako studentský počin, ze kterého se tvůrci poučili a příště předloží chutnější sousto. ()

Schlierkamp 

všechny recenze uživatele

Český osmidílný seriál, jenž je společným dílem sedmi scénaristů, pojednávající o životě ve středočeském Buchnově, malém městě, kde se odehrála vražda mladého Roma Denise Janečka (J. Cina), která je opředena tajemstvím. Mladý filmový dokumentarista Lukáš Žemlička (nevýrazný Matěj Anděl) přijíždí do Buchnova, kde se narodil, a chce zjistit více o záhadné Denisově smrti. Místo vysvětlení se setkává s odmítavými výpověďmi plných rasistických předsudků a současně přichází na stopu nelegální činnosti skladování a prodeje nebezpečných chemických látek v odlehlé továrně, do níž je zapojena místní lékarnice Stránská (Z. Stivínová), její vznětlivý synovec Pavel (J. Gregor), málo inteligentní, ale jak se později ukázalo, o to více agresivní Jirka (J. Roškot), místostarosta s rasistickými názory J. Dvořák a Tomáš Janeček, mladší bratr zavražděného (M. Bendig). Paralelně můžeme sledovat bizarní rodinnou situaci místního doktora P. Kříže, který udělal dítě svojí hloupé a sobecké dceři Heleně (Š. Fingerhutová), ale pro okolí i pro svoji manželku, starostku B. Kodetovou to navlékl tak, že otec dítěte je zavražděný romský mladík. Právě tato Křížova konspirace ho stála život. Jakkoli hraje P. Kříž svou roli úchylného otce výborně, vzhledem k tragédii, k níž došlo před nedávnem, a nutně musela otřást rodinnými poměry, panuje v domácím prostředí až nepřirozená pohoda a celkově tato rodina nepůsobí příliš věrohodně. Nejzajímavější část děje se odehrává v okamžiku, kdy do Buchnova zamíří iniciátoři a dodavatelé celého nelegálního podniku s chemikáliemi, výstřední bavorští mafiáni (L. Hampl a O. Nosálek), aby vyřešili nakupené problémy. Závěrečný díl ukazuje podle výpovědi těžce popálené madam Stránské četnými retrospektivami skutečné okolnosti Denisovy vraždy, bohužel pro pozůstalé jsou už agresivní a tupí pachatelé po smrti. Herecky mě kromě zmíněného P. Kříže mě zaujal Janek Gregor, mladý násilník, který je za hranou zákona jako doma a který na sebe upozornil podobnou rolí už v Pustině a také mě herecky příjemně překvapil Marsell Bendig v roli mladého Roma namočeného do onoho nelegálního podniku. Seriál režisérů H. Aptera a J. Bártka, který nabízí pohled do lidských povah na maloměstě, hodnotím jednoznačně nadprůměrně, přestože nepřesvědčivá situace a vztahy v doktorově rodině je navzdory velkému počtu osob pracujícím na scénaři znatelná. ()

Galerie (112)

Zajímavosti (13)

  • Jako místo pro natočení veškerých záběrů fabriky Magdy Stránské (Zuzana Stivínová) posloužil bývalý cukrovar v obci Velvary. (Nick321)
  • Tvůrčí štáb v počtu několika stovek lidí včetně místních komparzistů se pohyboval v Blšanech (které představují seriálové město) v dubnu a v květnu 2018. Filmaři a herci natáčeli především na náměstí, ale také například v budově obecního úřadu. Blšany se pro potřeby filmového příběhu změnily na fiktivní městečko v českém pohraničí s názvem Buchnov. Na náměstí se natáčely například scény s kolotočem a houpačkami na pouti, při níž se bavili děti i dospělí, nebo také dramatičtější momenty – nepříjemné dotazy na starostku a srocení davu, při kterém musel zasahovat policista, jehož ztvárnil herec Marek Němec. (Frontie)
  • Vedle Blšan se natáčelo mj. i ve městech Řevnice a Velvary a také v městysi Všetaty. A též v nemocnici v Kladně a v Thomayerově nemocnici v Praze. (jungewolf)

Reklama

Reklama