Reklama

Reklama

Osamělá plavba

  • Sovětský svaz Odinočnoje plavanije (více)

Obsahy(1)

Výpravné sovětské akční drama se vrací do doby studené války, kdy proti sobě stály největší mocnosti světa. V polovině 80. let dochází k uvolnění vztahů mezi Spojenými státy a SSSR. Jakoukoliv dohodu mezi oběma velmoci však obchodníci ze Západu rozhodně nemíní připustit, a tak připraví akci, která má donutit světovou veřejnost odvrátit se od Sovětů. Ze své tajné základny na neutrálním území centrální oblasti Tichého oceánu chtějí raketově napadnout civilní loď a útok svést na vládu Sovětského svazu. Cyničtí imperialisté však ještě zdaleka netuší, jaké hrdinství a odhodlání se skrývá v duších sovětských vojáků... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (27)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Tak tohle bylo hodně naivní a dnes už i velmi úsměvné. Tím myslím hlavně tu zápletku s žoldáckými gangstery najmutými z řad byznysmenů a ke konci účast amerického trosečníka :-). Jinak ale věřím, že postupné oteplování vztahů za cold war někteří američtí zbrojaři nesli těžce... Dnes se už ví, že za ono oteplování mohlo hlavně finanční vykrvácení ruské strany, kterou náklady za zbrojení málem zdecimovaly... Co ve filmu zaujme je množství lokací. Netuším, zda to bylo točeno někde na Kubě, ale pokud se film dějově odehrával na Floridě, i to tam tak vypadalo. Nepřátelské lodě a letectvo nejsou žádné přemalované migy s bílými hvězdami, ale opravdické Crusadery, F14, B52 atd... I ta USS Nimitz byla pravá. Divák má možnost díky vojenskému prostředí nahlédnout do útrob fregat sovětské flotily, ale podívá se zblízka i na vrtulník Kamov 27 atd... Srovnávat tenhle film s Rambem, to je tedy hodně velká odvaha... Dnes bych tento film doporučil jen tomu, kdo se zajímá o vojenskou námořní techniku osmdesátých let. Dvě okřídlené hlavice. * * ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Triková stránka je místy velmi úsměvná, ale vidět podobný naivní příběh pro změnu z opačné strany je docela osvěžující. Místo M60 mají ruští mariňáci PKM a rozhodně nebojují jako Rambo, kryjí se a bojují týmově. Objektivně bych asi měl dát mnohem míň, to přiznávám, ale tak nějak se mi to vlastně líbilo, asi i tím, že Rusové si v podobných filmech dovolí ukázat i ty hodné Amíky. ()

Reklama

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Už produkčné logo na začiatku tohto snímku, Mosfiľm, mi jasne naznačilo, čo ma čaká. Nehanebná propaganda soviestského socialistického zriadenia. V tom som sa nemýlil. Trocha ma však prekvapila forma, ktorou to je podané. Akýsi režisér Michail Tumanišvili sa pokusil natočiť odpoveď na filmových hrdinov typu John Rambo či James Bond. Ku nim sa mu však týmto jeho výtvorom nepodarilo ani len priblížiť. "Osamelá plavba" je úbohá karikatúra amerických akčných filmov v strohom, nepresvedčivom, až groteskne smiešnom ruskom prevedení. Niečo podobné sa len tak nevidí. Dokonalá stupidita. * ()

Mylouch 

všechny recenze uživatele

Ve studené válce s hlavním viníkem v CIA a vojensko-průmyslovém komplexu USA, jejichž obětí jsou vlastní lidé, je jedinou neznámou pokrokově frustrovaný americký veterán z Vietnamu, pronásledovaný flashbacky. Sovětší mariňáci jsou ekologičtí ale pokrokoví poetové, akční i velitelské scény připomínají nejvíce tehdejší Star trek (a nejen sci-fi zvukovou kulisou), přímořské exteriéry mají blízko Fantomasovi, moderní dynamická hudba porusku, naivní střih akcí. Za dokument doby z Tumanišviliho vojenské série s těmito všemi licencemi skoro 3*. ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Jako čistě dobrodružný film to není špatné, i když některé scény jsou z dnešního pohledu trochu úsměvné. Narozdíl od amerických filmů podobného ražení, kde by se - jen tak mimochodem - nějaká ta „propaganda“ taky našla, stojí kladní hrdinové pochopitelně na opačné straně barikády. Myslím, že přirovnání k „Rambovi“ není nejvýstižnější, protože tady v žádném případě nejde o sólovou akci jednoho supermana. Sověti zkrátka tímhle filmem prezentovali svoji připravenost odrazit jakýkoli nepřátelský útok a ta nemohla být závislá na jednotlivci - ať byl sebevětší borec. A jenom na okraj: V originálním znění byly dialogy herců, kteří představovali Američany, opravdu v angličtině - doplněné jakýmsi ruským rychlodabingem, který překrýval původní zvukovou stopu - a to mně přišlo vcelku přijatelné. V dabované verzi, kterou jsem namátkou vyzkoušela na DVD, Rusové i Američani mluví velmi dobře česky a pouze pokud se spolu setkají, figuruje tam i angličtina, což je docela legrační. ()

Zajímavosti (4)

  • V roce 1986 se jednalo v Sovětském svazu o druhý nejnavštěvovanější film sezóny, a to s 40,7 miliony diváků. (chamonix)
  • Američané jsou na tajné základně vyzbrojeni směsí zbraní, které v naprosté většině nemají americký původ. Moderní automaty jsou německé G-3. Pro nás je zajímavé vyzbrojení teroristů ze CIA československými kulomety ZB vz. 26 a samopaly vz. 23. (chamonix)
  • Vo filme sa objavuje aj raritná československá zbraň – protitankový granát Pancéřovka vz. 27. [Zdroj: imfdb.org] (argus123)

Reklama

Reklama