Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Politický thriller, který nahlíží do dravého a zkorumpovaného prostředí světového ropného průmyslu, se několika souběžnými dějovými liniemi snaží poukázat na důsledky honby za bohatstvím a mocí. Dostaneme se v něm jak do pracoven washingtonských makléřů, tak mezi muže, kteří dřou na ropných polích v Perském zálivu. Zápletka filmu se rozvíjí na pozadí snahy mladého, charismatického a reformního prince Nasira, představitele nejmenované země v Zálivu, který se snaží vyvázat z dlouhodobě nevýhodných smluv s americkými firmami a vládou, jež sledují jen své zájmy. Nasir, který se má stát dědicem trůnu, přiřkl práva na další těžbu zemního plynu, jež byla dosud v držení texaského energetického gigantu Connex, větší a výhodnější nabídce ze strany Číny. Tento krok je pro Connex a americké obchodní zájmy v této oblasti bolestivou ránou pod pás... (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (307)

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Opravdu mrazivý film ukazující, že s překročením určité hranice významu člověk zpravidla ztrácí morální ohledy a účel začne světit prostředky (přičemž ten účel není vybudování demokracie na zemi)- Prostřednictvím osudů několika postav sledujeme průřez světem ropného obchodu, od dělníků z ropných polí, kteří se po ztrátě zaměstnání uchýlí do islámské školy, kde se z nich stávají sebevražední atentátníci, přes odepsaného agenta CIA a obchodního poradce k nejvyšším špičkám ředitelů ropných společností a ropných šejků. Dusná realita z filmu přímo sálá, sledujeme obchodní jednání ropných firem, politiků a pracovníků tajné služby, bez přílišných zjednodušení, přesto je vše uspořádáno logicky. Rozhodně je však ve výhodě divák s alespoň základní orientací ve středovýchodních záležitostech (kontrolní otázka soudruzi: co se stalo v Bejrůtu v roce 1984?). Zvláště silný je konec filmu, který samozřejmě nebudu spoilerovat - to se musí vidět. Jen tolik, že není v zájmu světové velmoci, aby se někdo věci pokoušel měnit. Po filmařské stránce zajímavé, syrové, s atmosférickou hudbou, jen ta pohyblivá kamera mi trochu vadí. Na závěr poznámka: jestliže si někteří (ano, i recenzenti) stěžují na složitost a nesrozumitelnost filmu, nezbývá mi nežli vyjádřit obavy o inteligenci národa, který se má za vzdělaný a chytrý. ()

Skejpr 

všechny recenze uživatele

Tenhle film je rozhodně zvláštní. Silně připomíá Traffic (stejný systém mnoha postav), ale na rozdíl od něho je uhlazenější, zdaleka ne tak úderný, mnohem pomaleji ubíhající a taky kratší... A taky trošku připomíná Obchodníka se Smrtí. Pendluje se tady mezi zeměma, akorát místo černochů sou tu arabové a místo se zbraněma se tu čachruje s ropou... Oboje tyto přirovnání jsou samy o sobě skvělým doporučením... Ale pozor, aby si natěšený divák nevylámal zuby. Syriana je VELICE složitý film. Těžko se v něm orientuje (chvíli mi splýval Emír a Ahmiri), zvlášť orientace v dějové lince okolo spojení firem Connex a Killen.... Pokud se však přenesete přes tuto bariéru, otevře se vám svět postav barvitých jako zahrady ve Versailles... Postavy se Vyvíjejí, náš pohled na ně se mění, díky postupnému odhalování faktů z různých pohledů, jejich zatajování a manipulací s nimi... Ze slizáků se stávají pronásledovaní osamocení bojovníci, kteří nechtějí nic, než mít čisté svědomí, z naprostých outsiderů se stává fanatici víry, která ale možná ani není skutečná, ze sympatického mouly se stává chladně kalkulující slizák... Herecké výkony jsou fantastické. Geore Clooney si Oscara za Vedlejší Mužský herecký výkon odnesl zcela právem, ale je škoda, že ho dsotal jen on, protože všichni zůčastnění podávají výkon hodný nějakého skupinového ocenění. Obzvláště mne pak překvapil Alexander Siddig (jako Princ Násir) S Y R I A N A sice nedosahuje kvalit, a údernosti svého staršího (a přeci jen poněkud znepokojivějšího a zajímavěji pospojovaného) Bratříčka Trafficu, ale těch 5 hvězdiček si bez jakéhokoliv zaváhání zaslouží. ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Komentář k Syrianě by mohl začít otázkou, proč scénáristé a režiséři cpou do filmů tolik filmových klišé. Jednoduše proto, že jsou osvědčené a fungují. Syriana je případ filmu, který se naopak klišé systematicky vyhýbá, a tak s ním přes jeho nesporné filmové kvality a poselství má řada filmových fanoušků problém. Můžete stokrát argumentovat tím, že taková Gomora zobrazuje skutečný svět mafie a naopak slavné mafiánské snímky jako Kmotr a spol. jsou ve skutečnosti pohádkou pro dospělé, jenže pro většinu filmových diváků bude Gomora svou přízemností a deziluzí nestravitelná. Zatímco většina filmů je programově stavěná na efekt, aby film získal co největší komerční úspěch, Syriana se záměřně efektnosti vyhýbá a navíc to filmovým divákům neusnadňuje, protože vedle sebe staví několik příběhových linií, které se protnou až v samém závěru, a zahrnuje plátno spoustou postav, ve kterých se může leckdo utopit. Dokonce ani scény mučení nebo akčních střetů nejsou natočené se snahou šokovat nebo ždímat emoce, prostě jenom zpovzdálí zaznamenávají vývoj událostí. Určitě to není film nudný, taková scéna atentátu na automobilovou kolonu, kdy vteřinu po vteřině divák s napětím očekává nevyhnutelné, dokáže přikovat oči k filmovému plátnu či obrazovce. Opravdu to není film pro každého a fanoušek popkornovek asi Syrianu neocení, ale mě svým analytickým pohledem na cynický svět obchodu s ropou víc než uspokojila. Celkový dojem: 80 %. ()

Lynn 

všechny recenze uživatele

Je dobře, že konečně někdo šel a natočil film o tom, proč Američané chtějí všem zemím na Blízkém a Středním východě přinést "mír a svobodu". Konečně Američané alespoň ve filmu naznačí, kde je pravda. Za to bych filmu dala 5*. Bohužel zpracování již není tak výtečné jako námět. Problém je v tom, že režie je dobrá, herecké výkony znamenité, scénář povedený, ale to všechno nějak nedrží pohromadě, chybí tomu větší emoce. Každý prvek filmu tak nedokáže dost dobře fungovat pro celek, byť samostatně mu nelze nic vytknout. Proto dávám velmi silné 3*. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Politicky zaměřený film, který se snaži kritizovat ukázáním příkladů pár lidí a jejich "boje" s rupným průmyslem. Chování šejků na Blízkém východě je odstrašující příklad arogance pramenící z jejich nezměrného bohatství. Peníze to je prostě to jediné o co na celém světe jde a to, že se kvůli papírkům s obrázkama prezidentů jde přes mrtvoly je odjakživá běžné. Umřel vám syn? Tak to nás budete zastupovat a něco si vyděláte doufám, že jsme tim vyrovnaní. Lituji lidi s takovouto povahou, ale nevím jestli sám na jejich místě s jejich výchovou a jejich majetkem bych se choval jinak. Kdo chce 126 minut sledovat film, u kterého by měl dostatečně přemýšlet, aby události chápal v kontextu s okolním světem, ať s radostí na Syrianu jde. ()

Galerie (49)

Zajímavosti (17)

  • Ve scéně, kde se arabský zloduch chystá mučit postavu George Clooneyho, mu položí otázku, jestli zná techniky, kterými v Číně mučí lidi z duchovního hnutí Falun Gong, aby je přinutili vzdát se svojí víry, což je narážka na skutečné případy popisované zpravodaji OSN pro otázky mučení. (Moco)
  • Herečka Michelle Monaghan ztvárnila původně důležitou postavu ve filmu, ale po nepříznivých ohlasech z testovacích představení, když se publiku nelíbila vysoká minutáž filmu, herečku a její dějovou linii vyškrtli. Podobně dopadla Monaghan také ve snímku Constantine (2005). (imro)
  • Jedna z věcí, která Georgi Clooneymu (Bob Barnes) nejvíc vadila na tom, že byl při natáčení o cca čtrnáct kilo těžší, než obvykle, byla, že nemohl hrát svůj oblíbený basketbal. A jak tu váhu později shodil? "Nasadil jsem takovou novou, unikátní metodu, které se říká 'přestat žrát'." (NIRO)

Související novinky

Clooneyho drogová střední

Clooneyho drogová střední

16.07.2014

Možná jste zaznamenali, že už má George Clooney dva Oscary. Prvního získal za vedlejší roli v Syrianě, druhého mu potom vynesla produkce Affleckova Arga. To původně čerpalo z populárního článku… (více)

Pitt a Washington v hvězdné superkriminálce?

Pitt a Washington v hvězdné superkriminálce?

25.08.2012

Mediální vody se začínají zahřívat, ba přímo vařit kolem nového filmu Stephena Gaghana (foto), tvůrce neprávem opomíjené Syriany. Kriminální thriller Candy Store, ke kterému si Gaghan napsal scénář a… (více)

Jaden Smith zachraňuje taťku... a Shyamalana

Jaden Smith zachraňuje taťku... a Shyamalana

12.11.2011

Znělo to zpočátku hodně nepravděpodobně, ale zdá se, že k tomu opravdu dojde: Will Smith a jeho potomek č. 1 si spolu zahrají v postapokalyptické sci-fi M. Night Shyamalana One Thousand A. E. Stopne… (více)

Návrat Dr. Ryana a Dr. Jonese

Návrat Dr. Ryana a Dr. Jonese

08.07.2009

Dvě postavy, které proslavil Harrison Ford (pravda, Jacka Ryana si ještě před ním zahrál Alec Baldwin, ale svou pravou tvář získal agent až s Fordem), se pravděpodobně vrátí na plátna kin. Klepy o… (více)

Reklama

Reklama