Reklama

Reklama

Mongol - Čingischán

  • Česko Mongol (více)
Trailer 1

Malý Temudjin právě dospěl do věku devíti let. Podle mongolských zvyků je to čas, kdy si má vybrat ženu. Jeho otec Esugei, chán malého mongolského kmene, ho tedy bere na cestu ke kmeni Merkitů, kde si má vybrat novou ženu a ukončit tak rozpory mezi jeho kmenem a právě Merkity. Jenže cestou se malý Temudjin zakouká do dívky Börte u sousedního, stejně bezvýznamného, kmene, jako je ten Esugejův. Temudjin si na kmenovém shromáždění Börte vybere za svou ženu. Otec jeho přání dle mongolských zvyklostí respektuje, i když tuší, že to přinese další problémy. Cestou domů se Esugej se synem a doprovodem zastaví v malé oáze, aby si odpočinuli. Tady se potká s příslušníky nepřátelského kmene. Zvyklosti však zakazují válčit na místech odpočinku, a tak setkání zprvu vypadá jako poklidné. Obě výpravy si dokonce na znamení příměří vymění jídlo a pití. Jenže v nápoji pro Esugeje je jed a muž na další cestě umírá. Novým chánem kmene se stává Temudjin. Toho ale nehodlá respektovat jeden z nižších náčelníků, Targutaj. Ten se prohlásí za chána a Temudjina s jeho matkou a zbylými věrnými z kmene vyžene. Malý Temudjin tu zimu v horách prosí mongolského boha o pomoc, cestou zpět se propadne do jezera. Mokrého ho zachrání jezdci z vedlejšího kmene a syn jejich chána, Jamucha. S Jamuchou se spřátelí a oba se považují za bratry. Targutaj ale Temudjina unese a udělá z něho otroka. Hlídá ho tak, aby ho mohl zabít, až Temudjin dospěje. Mongolové nesmějí totiž zabíjet děti. Malý Temudjin ale Targutajovi uteče. O několik let později je Temudjin opět Targutajem chycen a znovu je mu nasazen otrocký okov. I tentokrát se mladíkovi podaří utéct. Vypraví se k sousednímu kmeni pro svou ženu Börte a s ní se vrátí ke své rodině. Záhy jsou napadeni Merkity, Temudjin je vážně postřelen šípem a Börte unesena. Temudjin se uzdraví a za pomoci Jamuchy a jeho bojovníků Merkity porazí a Börte osvobodí. To, že se část Jamuchových lidí ale přidá k Temudjinovi vyvolá mezi dosavadními přáteli zlou krev. Když se Jamuchův bratr pokusí ukrást stádo koní Temudjinovu kmeni, je Temudjinovými lidmi zabit. Jamucha se spojí s Targutajem a vytáhnou proti Temudjinovu kmeni... (TV Prima)

(více)

Videa (4)

Trailer 1

Recenze (241)

italka63 

všechny recenze uživatele

Předem konstatuji, že ta čtvrtá hvězda je za Asana, protože tenhle chlápek má hodně do sebe, jak jsem měla tu čest ho nedávno vidět. Nebyla lehká cesta ke sjednocení Mongolů, neb jsou to palice tvrdé, jezdci a bojovníci skvělí a pořád lpěli na starých tradicích. Jurty vás zrovna nezachrání, v širé stepi a poušti se opevnění budují fakt špatně. Zkrátka, malý Temudžin neměl od dětství na růžích ustláno a zažil si svoje. Šel za svým snem, snažil se být čestný, jen co si budeme namlouvat, jako beránek by neuspěl a nestal by se jedním z největších dobyvatelů v historii. Ale kdo já jsem, abych tu dobu soudila, že. A tak, nebylo to vůbec špatné, od Kazachstánců s Bodrovem ! ()

Legas 

všechny recenze uživatele

"Mongolové umí jen krást a zabíjet" - a pak ve filmu hledejte nějaké dějové složitosti. Mongol - Čingischán je dějově nekomplikovaný a především nedoslovný, což (když se podíváte na komentáře okolo) činilo mnohým divákům problémy. Mě se naopak ony mytické okamžiky mimo obraz velice líbily, stejně tak "utnuté" bitvy. V okamžicích, kdy už jsem začal podezírat pana režiséra ze stereotypní řeže, náhle bitvu utnul, v závěru dokonce způsobem nevídaným, okamžikem, který definitivně utvrdí diváka v tom, že nesleduje čistokrevný historický film. Někdo možná utrousí, že zde něco smrdí, ale já si liboval. A celkem mě mrzí vlažné reakce na tento film, protože už jen ta úžasná kamera Sergeje Trofimova rámující naprosto úžasnou krajinu stojí za vidění (perlička: jen jsem si při některých filtrech a bouřce vzpomněl na Noční a Denní hlídku - hle, Sergej je kameramanem obou ruských spektáklů - je to Legas ale bystrý hoch). Doporučuji komentář Tetsua a především jeho recenzi na Aktualne.cz. U mě Mongol Čingischán za 4 a 1/2. ()

Reklama

Slarque 

všechny recenze uživatele

Většinu zachraňuje exotičnost hrdinů i exteriérů a povědomí diváka o tom, co z mladého Temüdžina vyroste. Natočeno je to naprosto profesionálně, ale příběh si tak nějak nahodile skáče od doby, kdy bylo hlavnímu hrdinovi devět let, až po rozhodující bitvu s posledním chánem, který měl šanci mu ve sjednocení Mongolů zabránit. Mezi tím byly mezery, které nebylo čím zaplnit. ()

gogos 

všechny recenze uživatele

Čekal jsem historický epos. Epos o tom, jak z malého Temudžina vyroste velký bojovník. Jak bude sjednocovat kmeny. Podrobovat si říše. Dobývat území. Místo toho dostanu 100 minut utíkání, věznění a povídaček o bouřce, lásce, o tom jak vybrat ženu apod. Nepopírám, že to není nudné. Nepopírám, že film má nádherné exteriéry, krásne zpracování bitev a velkolepou výpravu. Bohužel toto, je nacpáno do 20 minut. A u tohoto filmu by to chtělo min 50:50. Hodně nezvládnutý poměr plků a akce sráží tento, jinak výborně natočený snímek, do průměru... ()

Fr 

všechny recenze uživatele

Mongolové, národ, který umí jen krást a zabíjet…. V úvodu učaruje bombastický zvuk v DTS, ale bohužel, není si co vychutnávat. Zvukově. Protože jinak to filmové řemeslo není špatné. A příběh? A myslím, že celkem ujde. Všechno to odhodlání a touha po pomstě, zasazené do ,,surového“ prostředí je celkem (pro mne až překvapivě) zajímavé. Díky malému množství válečných scén však působí levněji, jednodušeji a může se zdát, že jsme o něco ochuzeni. Vzniká tím ale prostor k zamyšlení nad tím, co je legenda a co skutečnost. Vůbec nepochybuji, že Mongolové potřebují zákony a že ON je ten, kdo je přivede k poslušnosti i kdyby jich měl polovinu vybít. Osobním zklamáním je, že mystika (která hrála roli i u jiných válečníku) dostává prostor na místo závěrečné bitvy, která mohla tento příběh posunout daleko výše. Ale kam se na Mongola hrabe (z mého pohledu) film Alexander Veliký. A tak by se na film měli krom nadšenců o historii podívat i ti, kteří nemají potuchy, jak si vybrat dobrou ženu. A lingvisti, protože věta ,,jednou budou všichni umět mongolsky" by je jistě potěšila…. ()

Galerie (154)

Zajímavosti (15)

  • Jednotlivé lokace byly mezi sebou různě vzdáleny. Štáb mezi nimi vytvořil provizorní cesty, které pak zůstaly jako místní silnice. (Rodriguez)
  • Režisér Sergei Bodrov a Production Designer Dashi Namdakov navštívili hlavního mongolského šamana v hlavním městě Ulan Bator, aby se ho zeptali na povolení k natočení filmu. Šaman jim odpověděl, že ze všech tvůrců, co kdy natočili něco o Čingischánovi, jsou oni jediní, kteří se zeptali na jeho povolení. (Musak)
  • Kromě Japonského herce Tadanobu Asano (Temudžin) a Čínského herce Honglei Sun(Jamukha), byli všichni ostatní herci Mongolové. (Musak)

Související novinky

Jeff Bridges jako lovec démonů?

Jeff Bridges jako lovec démonů?

03.02.2011

Hrál ve dvou úspěšných filmech vánoční sezóny a za ten lepší je nominovaný na Oscara. Kdo by se divil, že se na něj nabídky jen sypou? Jednu z nich dostal od studia Warner Bros., které ve spolupráci… (více)

Muži, kteří nenávidí Afghánistán

Muži, kteří nenávidí Afghánistán

07.07.2010

Christian Bale a Niels Arden Oplev jsou novými jmény, spojenými s projektem Zacka Snydera a studia Warner Bros. The Last Photograph. Ten už má docela dlouhou historii. Snyder chtěl drama o… (více)

Další Evropané v Hollywoodu

Další Evropané v Hollywoodu

09.03.2009

Dva zajímaví evropští tvůrci upsali duši Ďáblu... ehm, Hollywoodu. Získat Oscara (nebo alespoň nominaci) v kategorii „nejlepší neanglicky mluvený film“ je obvykle začátek cesty k režírování nějakého… (více)

Šikmooký Hollywood?

Šikmooký Hollywood?

11.11.2008

Dnes pro vás máme rovnou čtyři chystané filmy. Všechny jsou americké produkce, ale něco je spojuje s Dálným Východem. Jako první je tady remake Karate Kida. Už dlouho šly fámy o tom, že Willův syn… (více)

Reklama

Reklama