Reklama

Reklama

Velitel

(seriál)
Československo, 1981, 7 h 30 min (Minutáž: 71–81 min)

Kamera:

Alois Nožička

Hrají:

Antonín Procházka, Jaromír Štemberg, Jozef Holec, Václav Neužil st., Rudolf Jelínek, Josef Vinklář, Antonie Hegerlíková, Marta Hrachovinová, Ota Sklenčka, Boris Rösner, Dušan Jamrich, Tomáš Töpfer (více)
(další profese)

Epizody(6)

Obsahy(1)

Začátek školního roku je stejný i pro studenty vojenské vysoké školy. Do posledního ročníku nastupují dva kamarádi - Petr Lípa a Zdeněk Horák. Oba jsou navíc členy lehkoatletického družstva, které vede přísný, nesmlouvavý a trochu podivínský kapitán Marek. Po závěrečných zkouškách oba vstupují do strany a pracují v armádě, kde plní důležité a náročné úkoly. Jejich soukromé životy se odvíjejí od jejich práce. Manželství se rozpadávají, lásky chladnou, pracovní morálka klesá a přicházejí problémy. (TV JOJ)

(více)

Recenze (44)

javlapippi 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Pracovné aj životné peripetie mladých lampasákov vo vyspelej normalizovanej socialistickej spoločnosti. Hlavný hrdina, silne zásadový a prísny k sebe aj ostatným to nemá ľahké, väčšine kolegov v zbrani vyhovuje ležérnejší prístup, než prácne zvyšovanie odbornosti a uvedomelosti. Zodpovedný prístup a pracovné nasadenie mu náležite komplikujú aj osobný život. Jedná sa o riadnu militaristickú agitku podfarbenú heroickou hudbou, plnú valiacich sa tankov, scén z dôstojníckych porád aj kasární a nechýba ani realitou konfrontovaný krčmový pacifista. Popri tom sa demonštruje vyspelosť poľnohospodárstva a občianskej vybavenosti, dôležitosť medzinárodnej družby a obetovania sa v prospech vyššieho cieľu. Našťastie je propaganda dostatočne zabalená do chytľavého príbehu, takže (aspoň mňa) nenudí a nepohoršuje. Herecké obsadenie slušné, ústredný mirekdušínovec Procházka, pohoďácky Vinklář, ostrý Matyáš, symptická Pichlíková, nesympatická Kotrbová, zahorklá intrigánka Geprtová alebo chápavý strýčko Sklenčka. Toto ja môžem. ()

FeroFabus odpad!

všechny recenze uživatele

Do prdele práce, tuhle odpornou slátaninu jsem viděl jako voják základní služby v roce 1982. Tomuto nesmyslu může konkurovat snad jen slátanina Matka.. Je pro mě obrovskou záhadou, jak režisér Kubeček mohl o dva roky později natočit takový skvost "Jako kníže Rohan". Tou slátninou Matka myslím ten debilní seriál, aby někdo nemyslel, že urážím Karla Čapka. ()

Reklama

Rattlehead 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Neprávem zapomenutý seriál. Neříkám, že je to nějaká špička, ale celkem mě potěšil. Jména režiséra ani scénáristů mi nic neříkají, rovněž mezi herci chybí vyložená esa, přesto "Velitel" v pohodě strčí do kapsy všechny současné české seriály (za které je mi stydno po pár minutách sledování). P. S. Milá Česká televize, místo navyšování výpalného a natáčení nových sraček raději uvádějte více starší věci, které už dneska nikdo nezná. P. P. S. Je pozoruhodné, kolik lidí nadává na zelené gumy v národě, který si jednu zvolil na Hrad... ()

Všežrout 

všechny recenze uživatele

Velitel nám pěkně začíná fanfárami a člověk si mimoděk vybaví příjezd krále v pohádkách. Sem ale dorazí Karosa ŠL 11 s budoucími velitelskými kádry. Vojenská škola je nám představena jako vhodná cesta k seberealizaci, pobratříme se i s milými ruskými spojenci a nakonec se odebereme k první přidělené posádce. A mezitím vztahy, vztahy, vztahy. Pracovní, rodinné a milostné, zatěžované vojenskými povinnostmi. Tvůrci nás sem tam oblaží i nějakou „bojovou ukázkou“, ale pomalé tempo seriálu to příliš nevytrhne. Největším dramatem zůstává milostné tápání / trápení Petra (už i v pokročilém socialismu se vyskytovaly ženy, které se kvůli muži „profesně neobětovávaly“). Podíváme se na cvičení spojeneckých vojsk („obrana západní hranice socialismu!“), během operace „záchrana rozbitých brýlí velitele z NDR“ uslyšíme i chválu německého vojáka na naše JZD (nikdy neviděl víc prosperující družstvo), podplukovníkova dcera se vzdává kvůli nechtěnému těhotenství studií na VŠ, ale vdávat se nechce. Ve čtvrtém dílu nás čeká brutální hippie koncert pro ČSLA a oko latentních homosexuálů oblaží záběry ze Spartakiády. A Péťa se pod tribunou s Husákem konečně vykousne s Klárkou. Ta mu z toho v následujících dílech povine dceru, zatímco on si zaválčí v nové funkci velitele tankového praporu. ()

topi80 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

V seriálu je vše, co od seriálu z roku 1981 propagujícího službu mladých vojáků z povolání v naší drahé ČSLA, očekáváte. Uvědomělého náročného velitele (takového doktora Sovu v uniformě), spoustu práci oddaných gum, nějaké ty vztahy, místy toporné (těch je víc), místy lepší herecké výkony. Scénáristé si dokázali vybrat lepší i slabší chvilky, ale pravdou je, že mě u tohoto ve své době vysmívaného seriálu dokázali udržet. Ti, které dokážou papundeklové seriály dohnat k šílenství po několika sekundách, ocení slušné exteriérové záběry vojenské techniky. Kdybych měl právě s papundeklovými seriály srovnávat, šlo by hodnocení výše, v souboji s nejkvalitnějšími seriály své doby Velitel ale prohrává, i když se ctí. Objektivně se ale držíme někde na průměru. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (4)

  • Prostory kasáren se nacházejí v Lešanech na Benešovsku – bývalé kasárna, v současnosti muzeum vojenské techniky. (radecc)
  • Zde se poprvé u tankového praporu spolu setkali Vlastimil Zavřel, jako řidič tanku svobodník Lopata, a Roman Skamene, jako nabíječ vojín Decastello. Druhé jejich setkání bylo ve filmovém Tankovém praporu (1991), ovšem zde jako důstojníků a v opačném nadřazení – podporučíka Maliny a majora Borovičky. (Ganglion)
  • Natáčanie filmu prebiehalo v Benešove, Dědiciach, Hošticiach, Tábore, Hvozdiciach a na viacerých miestach Prahy. (dyfur)

Reklama

Reklama