Reklama

Reklama

Bratři Lumiérové

  • Francie Lumière ! L’aventure commence (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

Výjimečný snímek Bratři Lumiérové není tradičním filmovým dílem. Filmoví historici Thierry Frémaux a Bertrand Tavernier vybrali a seřadili 108 krátkých snímků, které vytvořili před více než sto dvaceti lety bratři Louis a Auguste Lumièrové, vynálezci kinematografie. 50 vteřin dlouhé filmy jsou precizně zrestaurované pro digitální projekci a nabízejí mimořádně hodnotné svědectví o kulturním a technologickém rozvoji na přelomu 19. a 20. století. (Film Europe)

(více)

Videa (1)

Trailer 2

Recenze (52)

ledzepfan 

všechny recenze uživatele

Naprostý skvost a dokonalost. Je tam všechno a ještě více. Od pohyblivé street fotografie, zrod grotesky, kouzlo nechtěného, magii náhody, přes prapředky reportáže či embrya filmových cestopisů až po záběry a scény  tak grandiózní, nápadité, inovativní, imaginativní, dramatické, dokonale komponované, silné a k popukání, že se z toho celého člověku tají dech. Pomáhá tomu i komentář, který s nadhledem a decentním vtipem diváka uvádí do kontextu a drobných zajímavostí (nebo prostě jen Frémauxových subjektivních postřehů) toho či onoho filmu... Potitulkový Scorsese je dost mimo mísu, ale asi si tím Frémaux někde u někoho šplhnul. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Tohle je opravdu nádherný dílko. O počátkách kinematografie v podání bratrů Lumièrů. Nejde ani tak o kvalitu kompozice či technickou stránku filmů, kterou komentář opakovaně chválí, ale o to co vidím. Jednak je tam zachycen svět jaký dnes už neexistuje, třeba Istambul, Paříž, New York, ale i první fotbalový záběry, kde mě to čekání na míč se statickou kamerou vysloveně rozesmálo. Prostě nádhera, paráda a bratři Louis a Auguste Lumièrové jsou možná to nejlepší co kdy Francie dala světu. ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Tento film je spasenie. Milovník kinematografie si totiž nemusí vyhľadávať cez youtube jednotlivé Lumierovské filmy, pričom by mnohé z tohto dokumentu ani nezhliadol, alebo by na ne proste nenarazil. Nehovoriac o tom, že máme šancu vidieť tieto počiatky kinematografie na veľkom plátne a stačí sa iba pozerať, netreba nič pracne vyhľadávať. Komentár je síce poučný, ale najmä ku koncu už trochu nadbytočný, vážne nepotrebujem vedieť, že Frémaux má prehľad a tá a oná postava mu pripomína niekoho z filmu nakrúteného o desiatky rokov neskôr. Takže géniovia boli Lumiérovci, nie Frémaux, ktorému ale treba zložiť veľkú poklonu, že v podstate spravil robotu za nás a naservíroval nám Lumiérovcov na zlatom podnose. ()

Hamaradža 

všechny recenze uživatele

Štyrmi hviezdami hodnotím samozrejme formu divácky príjemnej, ľahkej kompilácie, ktorá mi nepovedala až tak veľa nového, ani samotným krátkym filmom veľa nepridala, no ani chvíľku nenudila a nevylučujem, že sa k nej ešte niekedy vrátim. Samotné Lumiérovské "päťdesiatsekundovky" majú samozrejme hodnotu nevyčístliteľnú. ()

Trevor 

všechny recenze uživatele

Vynikajúca sonda do začiatkov kinematografie ktorá veľmi trpezlivému užívateľovi ponúkne možnosť ohodnotiť množstvo filmov na tunajšej databáze. Napriek tomu sa nikomu nikdy nepodarí ohodnotiť všetky, pretože v archíve bratov ich bolo 1422 a nie všetky sa podarilo obnoviť. V tomto dokumente s príjemným hlasom rozprávača sa objaví mnoho takých, ktoré na čsfd nie sú ( nechystám sa ich pridať) ale pravdepodobne by si tu zaslúžili byť. Spomeniem za nich prvý zábery z futbalového zápasu, prvý zaznamenaný záber letu v balóne a záber na námorníkov veslujúcich na krížniku Poťemkin. Tento dokument tak trochu zmení obraz na počiatky kinematografie asi každému fanúšikovi filmu a predstavuje veľkú výzvu pre najväčšieho filmového fanúšika pod Tatrami, pretože sa musí opäť posnažiť aby ma v počte hodnotení predbehol. A netreba zabúdať že v tesnom závese máme ďalšieho fanúšika. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (2)

  • 108 krátkých snímků z přelomu 19. a 20. století na konci doplňuje remake vůbec prvního filmu bratří Lumièrů z roku 1895 nazvaného Dělníci odcházející z Lumièrovy továrny. Remake vznikl 120 let po originálu na stejném místě v Lyonu a režíroval jej Martin Scorsese, který si v něm zároveň i zahrál. (Kivis)
  • Tvůrce střihového dokumentu Thierry Frémaux není povoláním filmový režisér, ale filmový historik. V době uvedení filmu pracoval jako ředitel Lumièrova institutu v Lyonu a jako generální ředitel Filmového festivalu v Cannes. (Volpe)

Reklama

Reklama