Reklama

Reklama

Pokropený kropič

  • Francie L'Arroseur arrosé (více)
Krátkometrážní / Komedie
Francie, 1895, 1 min

Jeden pán na zahradě zalévá stromy. Za ním se objeví chlapec, který přišlápne gumovou hadici. Zahradník je překvapený a diví se, že voda přestala téct. Začne si prohlížet hadici a v tom okamžiku mu proud vody vstřikne do obličeje. (duklak2)

Recenze (112)

Krt.Ek

všechny recenze uživatele

Nedá mi to a musím se pochlubit (ano, komentář sepisuji také proto, abych si zvedl ego), že jsem tenhle film, který se velmi často objevuje v knihách o nejranější filmové historii viděl. Nevím jak ho ohodnotit, ale jelikož je pro kinematografii důležitý, myslím, že si zaslouží okomentování. Přece se nesmí zapomenout na první snímek s dějem. Já nezapomenu. Díky, pane Lumiére, a nejen za tento skeč! ()

Goldbeater 

všechny recenze uživatele

Myslím, že Pokropený kropič je jeden z těch lepších a zaručeně vtipnějších krátkých filmů bratří Lumièrů. Člověk se aspoň krapítek zasměje a může si říct, že to dává smysl a stává se i dnes. Kdo z nás se nekoukl do hrdla hadice, když přestala stříkat, a nedostal spršku do obličeje? Ale dneska vlastně jen málo lidí má zahrádku. Ti, kteří nemají, zřejmě dají horší hodnocení. ()

Reklama

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Bratia Auguste Marie Louis Nicolas Lumiére a Louis Jean Lumiére sú rešpektovanými priekopníkmi kreatívnej kinematografie. Dalo by sa povedať, že práve títo dvaja Francúzi stáli na počiatku obrovského filmového biznisu. Začínali s jednoduchými snímkami. Krátkymi zábermi bežného života. Časom skúšali svoju prácu s kamerou obohacovať aj dejom. Ich titul „L´Arroseur arrosé“ z roku 1895 patrí ku prvým filmom, kde bol použitý nejaký ten scenár. Čo bol v tej dobe velmi progresívny krok v oblasti vývoja filmovej tvorby. *** ()

Wencek

všechny recenze uživatele

Hm...Tak to je mazec. Bravurní herecké výkony a skvělá hudba navozují atmosféru, která je tak hustá že by se dala krájet. Jistě to bylo ve své době to nejlepší (a není divu když filmů bylo asi méně než prstů na ruce) co bylo natočeno. Ale jak už jsem psal u příjezdu vlaku z téže doby. Nepřísluší se mi hodnotit něco co má méně než 1 minutu a je to starší než všechno co znám. a proto opět 1 000 000* za klasiku a za průlom v technologii lidstva. ()

Hellboy 

všechny recenze uživatele

Film mě pobavil, ten neskutečně starej gag pořád ještě dokáže zapůsobit:) Je to také důkaz, že Lumierové nenatáčeli jen dokumenty, jak si možná někteří lidé myslí. Dalo by se říct, že je to jeden ze základů narativního filmu. Tady už se dá hodnotit. PS: Samozřejmě i tohoto filmu existuje množství verzí, takže je mi jasný, že tady každej hodnotí něco jinýho. Ono je to ale ve výsledku jedno. V jedné z verzí, které jsem viděl, ten uličník nebyl žádnej malej kluk, ale dospělej chlap (což na tom bylo to nejzábavnější). ()

Galerie (1)

Zajímavosti (6)

  • K tomuto filmu vznikl také první filmový plakát. Ty sice existovaly již dříve, nikoliv však pro samostatný film. (Mr.Ocek)
  • Již v roce 1896 se filmem nechal inspirovat přímý účastník prvního veřejného promítání Georges Méliès a natočil svou verzi komického skeče, který uvedl pod názvem L'Arroseur (1896). (SeanBean)
  • Film je považován v celé filmové historii za zcela první hraný snímek se skutečným dějem. (Ragdoll)

Reklama

Reklama