Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Učitelka Eva Bartošová (S. Postlerová) je mladá a krásná a nejen to, provokuje svou nezáludnou a přímou povahou. A to v době reálného socialismu, v prostředí ženského učitelského sboru není zrovna taktické a rozumné. Dílem žárlivost, dílem nepochopení se podepíše na jejím osudu. Mladík, bývalý student gymnázia, se pokusil o sebevraždu. Když psychiatr pátrá po jeho motivaci, zjišťuje nejen, že má chlapec básnický talent, ale vyvozuje z jeho poetických představ i mravnostní delikt, který na něm měl být spáchán. A kluk se podezření nebrání, nakonec se veden přesnými dotazy svěří, že měl před časem intimní vztah se svou učitelkou. V té chvíli se veškeré okolí Evy Bartošové vyjeví ve své nepokryté nenávisti… (Česká televize)

(více)

Recenze (31)

honz 

všechny recenze uživatele

Kvalitní televizní film, ve kterém si pan Hubač dal záležet na psychologickém podtextu a navodil stísňující a dusivou atmosféru maloměsta. Nejde ani tak o vyšetřování okolností případu, kdy student gymnázia křivě obviní svou profesorku matematiky (vynikající Simona Postlerová) z pohlavního zneužití, ale především o to, jaké peklo dokáží rozpoutat její závistivé a přízemní kolegyně, nejdříve na půdě gymnázia a poté v celém městečku. ()

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

"Věci se musí pojmenovat, abychom věděli, na čem jsme." Na tomhle filmu mi přijde zajímavé už to, že vznikal ještě těsně před sametovou revoluci. Přesto pojmenovává téma, které je dnes určitě ještě aktuálnější než tehdy. Jednoho  podobného případu (obvinění otce z pohlavního zneužití dcery zmanipulované matkou rozvedenou s dotyčným) jsem byl svědkem. Nejhorší na tom je, že takto (byť nepravém) ztracený morální kredit se "nedá koupit ani v Tuzexu.." 🙁 Druzí Vás totiž někdy dokáží "uklovat jako slepice".😥 ()

Reklama

farmnf 

všechny recenze uživatele

Na obyčejnou televizní inscenaci skutečné veledílo. Dudek se vytáhl a Postlerová potvrdila, jaká je skvělá herečka. Námět je depresivní a v naší společnosti dost pravděpodobný. Sobecký rozmazlený zmrd si vymyslí soulož se svou učitelkou. Je hezké, že je to z lásky. Motiv je ale pouze ten, že chce aby jí opustil její manžel. Takže z lásky? Nádherný komentář na téma Husákovského školství pronese Svatopluk Skopal. Smutné je, že za 22 let se nic nezlepšilo, naopak zhoršilo. Ale prezident je profesor, takže alespoň v rozdávání titulů je školství dostatečně dynamické a za to prosím potlesk. ()

argenson 

všechny recenze uživatele

Podobnými causami současné zpravodajství novinky.cz nešetří, ale dejme tomu, že před dvaceti lety to mohlo být originální téma. Jenže se mi bohužel potvrdil obecný názor na televizní filmy z téhle doby ve smyslu, že hlavní představitele zastiňují herci vedlejších rolí. Konkrétně v tomto případě místy značně teatrální Simonu Postlerovou zašlapává do země Jaroslava Adamová v roli její matky (a to na hodně malém prostoru). V celkovém výsledku ale tahle televizní záležitost není žádnej velkej průser a dá se to i na opakované podívání. ()

topi 

všechny recenze uživatele

Dlouhá léta jsem čekal na reprízu téhle televizní inscenace, kterou jsem naposledy viděl na vhs, kterou mám doteď doma. Jiří Hubač opět předvádí svůj znalecký um lidských charakterů a příběh učitelky, která je svým bývalým žákem, který chtěl spáchat sebevraždu nařčena, že se s ním vyspala, je mistrovským pohledem do duší lidí, jak se po tomto odsouzení na učitelku začnou dívat a kam až sahá samotná důvěra jejího manžela. Příběh je situován do normalizačních osmdesátých let, kdy morálka byla na prvním místě a běda, když někdo vyčníval z řady. Silné herecké obsazení umocňuje vyprávění a těžko si představit v dnešní době, že by to mohlo být takhle přesvědčivě natočeno. Hudba Emila Viklického opět klasa. Léto z obrazovky sálá plným proudem a Jaroslav Dudek potvrzuje, že byl na přední příčce televizních režisérů spolu s Františkem Filipem. A já musím opět zvednout moje bývalé hodnocení na plný počet! ()

Galerie (7)

Zajímavosti (2)

  • Scénář byl napsán hluboko před rokem 1989, ale témata štvanice na učitelku v socialistickém školství a nepokrytá snaha postavy Luboše emigrovat z této země, jej dovolila realizovat až v roce 1990. (sator)

Reklama

Reklama