Reklama

Reklama

O kapitalismu s láskou

  • USA Capitalism: A Love Story (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

Prostřednictvím filmu O kapitalismu s láskou se Michale Moore vrací k tématu, které se objevuje v celé jeho kariéře: ničivý dopad dominance velkých korporací na každodenní život člověka. S humorem a bez úcty klade nepříjemnou otázku na cenu, kterou Amerika platí za svou lásku ke kapitalismu. Nachází klasické zaběhnuté symptomy lásky: klam, zneužívání a zradu. A 14 000 zrušených pracovních míst každý den. Film hledá odpověď na otázku: Kdo jsme a proč se chováme tak, jak se chováme?
Film začíná srovnáním současné americké společnosti s Římským impériem v době jeho úpadku. Různé reality show a zápasy ve wrestlingu, stejně jako kdysi římské „chléb a hry“, mají odvést pozornost a umlčet davy, jejichž jediným úkolem je pracovat a mlčet. Moore za současný stav viní všechny, Reaganem počínaje a Bushem konče, a přitom diváka provádí počínaje bahnem pojišťovacích podvodů přes Wall Street až na trh s finančními deriváty, který je „tak zlovolně nesrozumitelný, že ani experti nedokáží vysvětlit, jakým způsobem funguje“... A Moore se marně ptá: „Kde jsou naše pemníze?“ Oficiální propaganda lidem vtloukla do hlav, že kapitalismus je dobré zřízení poskytující tak velkou svobodu, že nakonec všichni mají šanci zbohatnout. Moore poukazuje na to, že největším zločinem je právě samotný kapitalismus, který umožňuje plnit kapsy několika málo vyvoleným na úkor všech ostatních... (oficiální text distributora)

(více)

Videa (5)

Trailer 2

Recenze (137)

numi 

všechny recenze uživatele

Typický Moore. Jako dokumentarista by zasloužil profackovat za podujatost, s jakou k tématu přistupuje a jak hybatelem některých věcí je dokonce on sám, ale na druhou stranu mu to odpustíte, protože vlastně říká přesně to, co chcete slyšet. Za starou ošklivou kartářkou, která vám předpoví tři roky neštěstí, už znovu nepřijdete, ale za mladičkou učednicí, která vám maže povidla na ústa a jiné erotogenní zóny, je dobíhat zatraceně fajn. Bod navíc za ústřední mesage (alespoň pro mě): Kapitalismus NENÍ demokracie A socialismus NENÍ komunismus. ()

Swansea

všechny recenze uživatele

Deprivant Moore opět sází na osvědčené postupy, tj. naivita většinové populace, na nedokonalost a zranitelnost demokracie, zneužití svobody slova a z vhodných brainwashingových pořadů vytvořit vhodnou bojovou atmosféru. Opět vsadit na malost, na závist, na pomluvy, na tak osvědčené a reklamou vycepované nejnižší pudy davu." ()

Reklama

Carrie_3 

všechny recenze uživatele

Levicově zaměřený snímek, jemuž chybí nadhled v mnoha ohledech. Michael Moore v dokumentu zpracovává velice zajímavá témata, která, dle mého názoru, nemají velké (ale mizivé) spojení a návaznost na kapitalismus, o němž právě dokument je. Témata (problémy mladých a jejich zavírání do pasťáku, který je v mnohém velký business, pojišťování pracovníků proti možnostem jejich úmrtí, na nichž velké společnosti značně vydělávají či problémy se stále klesajícími platy pilotů a osob spojených s leteckým průmyslem a další), která jsou v mnoha ohledech kontroverzní, by si zasloužila více prostoru, ale pravděpodobně v jiném dokumentu. Nelze Mooreovi upřít, že je mistrem ve stupňování a vyhrocování scén, které předvedl například u proslovů v americkém Kongresu, jež skvěle doplňuje zvolená hudba. Osobně mě příliš nepřesvědčil svými teatrálními gesty, která často předváděl, občas sice byla vtipná, ale v konečném kontrastu spíše zbytečná a trapná. ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Moorovo dokumenty mi nevadi, vetsinou to je docela zabava, bohuzel tentokrat je to pouze saskarna. Moore neustale po cely dlouhy dve hodiny mele dokola jak jsou bohaty lidi, banky, realitky, majitele podniku a podobne desne zli a jde jim jen o penize a vyuzivaj chudy lidi, ktery jsou vsichni desny dobraci, strasne radi by splaceli pujcky a podobne, ale proste nemuzou a fakt je to spis k smichu. Samozrejme tu je vetsina vet vytrzenejch z kontextu, vetsinou si proste buhviodkud vytahne nejakou vetu nekoho a nasledne ho zesmesni a k rozhovorum si zasadne vybira lidi, kterejm banka sebrala barak, prisli o praci a podobne a jsou tudiz nasrany a na vse nadavaj. To vse obcas prolozeny naprosto idiotskejma scenkama, kde Moore pribiha jak sasa k velkejm podnikum a dozaduje se schuzky s velkym sefem. Ale je videt, ze si z nej uz vicemene nikdo moc nedele a maj ho proste za tlusty hovadko, ktery bude neustale na neco nadavat. Navic to cely neni natoceny buhvijak zajimave, i kdyz tam rve Moore jako o zivot ruzny vsuvky ze starejch dokumentu, filmu a podobne. Jediny, co tak stoji za pochvalu, je asi slusna hudba. ()

sator 

všechny recenze uživatele

To v čem jsou dokumenty Moora vždycky přínosem,je, že nad "obecnými pravdami" ,vás nutí se zamyslet. Jen škoda míry manipulativnosti, ale tu nakonec používají všichni jeho "nepřátelé" též.... Kapitalismus je v protikladu k soucitu. ................TO SCHIZOFRENICKÉ K ČEMU SE TENHLE SVĚT DOPRACOVAL JE, ŽE JE TAKOVÁ MÍRA PROTIKLADNÝCH INFORMACÍ.Í ŽE SE ČLOVĚK ZTRÁCÍ V TOM. CO JE MORÁLNÍ A CO AMORÁLNÍ,CO TEDY ZBÝVÁ? VRÁTIT SE K PŮVODNÍM KŘESŤANSKÝM BUDDHISTICKÝM ČI JINÝM HODNOTÁM ? ()

Galerie (10)

Zajímavosti (7)

  • Michael Moore uvedl premiéru svého dokumentu v kině, které leží v budově vedení General Motors. Nebyl však vpuštěn ochrankou na svou vlastní premiéru po dobu několika hodin. (Othello)
  • Záznam prezidenta Franklina D. Roosevelta, jak hovoří o druhé listině práv, byl považován za ztracený. Moore ho objevil v jedné knihovně v Jižní Karolíně. (Othello)
  • Snímka O kapitalizme s láskou zozbierala mnoho nominácii za najlepší dokument, niekoľko z nich na cenu aj pretavila. (Marek1991)

Reklama

Reklama