V městečku Holly Springs běží život většiny obyvatel nezáludně a poklidně den za dnem až do okamžiku, kdy režisérka místního amatérského divadla, Camille najde svoji svéráznou tetičku Cookii zastřelenou v její posteli. Na místo činu se dostaví dobrácký šerif Tucker, jenž má najednou řešit největší případ své kariéry. Kdo z lidí, které dobře zná, mohl zabít Cookii, kterou měli všichni rádi. Byl to její věrný přítel Willis, některá z jejích podivínských neteří, barman Theo anebo rybář Manny? Vedle nich důležité místo v ději hraje šerifův nemotorný pomocník Jason, jenž má milostný románek s Cookiinou vnučkou Emmou, která již delší dobu provokuje policii svými přestupky... (Česká televize)

Brooks

Námet, ktorý by takmer každý režisér spracoval ako serióznu, ťažkú drámu, Altman spracováva ako príjemnú, pohodovú, jemnohumornú komédiu, síce bez silnejších emócií, ale aj bez výraznejších zádrhelov a chýb. Polovicou úspechu je tu herecké obsadenie užívajúce si svoje uletené kreácie do poslednej kvapky. Obzvlášť pekné úlohy tu majú sympaťák Charles S. Dutton a zlatíčko Liv Tyler. ()

Blofeld

Velice dobré drama, které bych komedií vážně nenazýval. Prvotřídní herecké výkony (úplně všech herců), příjemná atmosféra a pohodové tempo. A komu to přišlo nudné, určitě by si neměl pouštět Tarkovského Solaris. V tuhle chvíli (28. 2. 2005) jsem jedním z pěti, kteří dáají pět hvězd, což mě dost mrzí. Zatím jsem od Altmana nic jiného neviděl, ale čeká mě Dr. T. a Gosford Park, tak si snad nepokazí pověst... ()

Rob Roy

Tenhle film mě potěšil. Mozaika obyvatel malého městečka s velkou škálou charakterů a vlastností. Na filmu se mi moc líbila ta atmosféra pěkného prosluněného dne a přímo vyvěrající pohoda + dost dobré dialogy ( zejména neustálé zmínky o rybaření ). Z herců bych zmínil především Charlese S. Duttona (nehorázný sympaťák) a Liv Tylerovou ( za začátku jsem si nemohl zvyknout na ty vlasy, ale potom se mi začala líbit pořád víc a ještě k tomu dobře hrála ). Celkově bych hodnotil na tři a půl, ale vzhledem k tomu nízkému hodnocení zde to je jasně za čtyři. ()

Bluerider

Příjemný film zalidněný typicky altmanovskou mozaikou postav a postaviček a barvitě vykreslující lehce pitoreskní prostředí jižanského maloměsta, kde se tak trochu zastavil čas (člověku se maně vybaví důvěrně známé postavy z Twainových Dobrodružství Toma Sawyera a Huckleberryho Finna - dobráčtí obecní vašnostové, hodný starý černoch, adeptek na tetu Polly by bylo hned několik a nezbedný Tom Sawyer je děvče...). Film ovšem charakter barvitého ale poněkud plochého obrázku po celou dobu neopouští, jednoduchý děj plyne téměř bez zvratů a napětí ke šťastnému konci, pseudokriminální zápletka je od počátku průhledná a tajemství se odhalují snad jen ve spletitých rodinných vztazích mezi postavami. Prostě hezká podívaná s dobrými herci, která potěší milovníka jižanské literatury, ale nic víc. Podobně laděný Gosford Park dopadl mnohem lépe. ()

kleopatra

Miluji Altmanovy Prostřihy a ve jménu této lásky se dívám na všechno, pod čím je podepsán. V Dědictví nejde ani tak o detektivku jako o tu maloměstskou atmosféru, kde je příbuzný každý s každým, se vší tou povrchní pospolitostí a pokrytectvím. Docela dobře si to dovedu představit na prknech, která znamenají svět, navíc Altman mívá ve svých filmech vždy hereckou elitu, ale aniž bych byla vyloženě zklamaná, uniká mi smysl toho všeho snažení - Prostřihy to zkrátka nejsou. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 22. ledna 1999 na filmovém festivalu Sundance v Utahu (USA). (BMW12)
  • Film se odehrává ve státě Mississippi, kde dlouho žila scenáristka příběhu Anne Rapp. (Terva)
  • Natáčení probíhalo na stejném místě, kde se odehrával děj filmu, tedy v Holly Springs ve státě Mississippi v USA. (Terva)