Poslední křížová výprava

The Last Crusade

Akční / Dobrodružný / Drama / Historický

Rumunsko / Francie / Itálie, 1971, 107 min

Tiberiu Olah

Amza Pellea, Olga Tudorache, Irina Gardescu, György Kovács, Nicolae Secareanu, Aurel Rogalschi, Ioana Bulca, Maria Clara Sebők, Septimiu Sever, Ilarion Ciobanu, Florin Piersic, Mircea Albulescu, Ion Besoiu, Emmerich Schäffer, Fory Eterle, Colea Rautu, Constantin Codrescu, Sergiu Nicolaescu, Emil Liptac, Jean Lorin Florescu, Radu Cristian Nicolae, Florin Scarlatescu, Mihai Mereuta, Valentino Dain, Cornel Girbea, Alexandru Herescu, Papil Panduru, Dinu Gherasim, Florin Blanarescu, Dan Dobre, George Demetru, Stelian Cremenciuc, Mircea Breazu, Nicolae Brancomir, Virgil Popovici, Igor Bardu, Nicolae Luchian Botez, Grigore Nagacevschi, Petre Gheorghiu, Iulian Necsulescu, Andrei Bursaci, Cornel Coman, Hans Kraus, Ion Niciu, Andrei Prajovski, Alexandrescu Vrancea, Nicolae Venias, Constantin Codarcea, N. N. Matei, Val Lefescu, Alexandru Virgil Platon, Alexandru Repan, Ion Apahideanu, Ion Birloiu, Ion Dorutiu, Dumitru Ghiuzelea, Nicolae Peniuc, Cicerone Ionescu, Paul Misai, Horia Caciulescu, Horia Pavel, Lascar Banu, Ion Lupu, Alexandru Vasiliu, Constantin Stelian, Gavril Tanase, Paul Rusca, Haralambie Polizu, Mihai Ciuca, Dinu Ianculescu, Gheorghe Carare, Franz Keller, Ion Ilie Ion, Corado Negreanu, Mircea Stroe, Emil Gilian, George Aurelian, Florin Stroe, Gabriel Danciulescu, Paul Nadolschi, Mitzura Arghezi, Catita Ispas, Valeria Marian, Ana Maria Otetea, Rosenmarie Fischer, Livia Baba, Minel Kleper, Grigore Anghel Seceleanu, Petre Patrascu, Sandu Radulescu, Vasile Luican, Traian Petrut, Constantin Barbulescu, Alexandru Demetriad, Vasile Dinescu, Ion Porsila, Gheorghe Buliga, Nitisor Cazacu, Hanns Schuschnig, Kurt Conradt, Sigfried Sigmund, Ioachim Saunnig, Emil Bogdan

Pokud máte rádi historické filmy, tak budete příjemně překvapeni velkolepým stylem rumunského výpravného filmu, který není žádnou pseudohistorickou baladou. Děj se sice hodně soustřeďuje na hrdinskou interpretaci Michala Chrabrého, ale je zároveň protkán úchvatným obrazem válečných scén. A že si najde svoji cílovou skupinu milovníků historických filmů, není myslím pochyb. Nutno říci, že z kraje filmu jsem se trochu v tom historickém ději ztrácel, protože tahle epocha rumunských dějin mi není až tak povědomá, ale následně jsem se chytil a vnořil s chutí do příběhu, který poté měl pro mne srozumitelnou hloubku. Herci Michala Chrabrého (Amza Pellea) a Selima paši (Sergiu Nicolaescu) mají charisma na rozdávání. Film je vlastně svým způsobem také tak trochu o vtazích bytostně odlišných kultur východu a západu, které jsou doposud i dnes hodně aktuální byť v jiné formě. Dlužno říci, na to, že to je rumunský film, kterých zde moc nevídáme, a navzdory některým škobrtnutím, jde o výjimečně kvalitní film na svou dobu vzniku.(11.6.2011)

Mistrovské Nicolaescuovo dílo. Historický velkofilm, který se obratně vyhýbá většině žánrových klišé a zaujme nákladnou výpravou i svižnou režií. Většina podobné západní produkce může jen tiše blednou závistí. Michal je šlechticem malé východoevropské země jménem Valašsko. Jeho snem je sjednotit země svých předků a je ochoten proto udělat cokoliv. Za pomoci tureckého přítele Selima si získává podporu Sultána, kterého ovšem po vybudování armády zradí a sám proti němu vytáhne, čímž zaujme hlavy států křesťanské části Evropy. Ti, v čele s maďarským panovníkem Zimundem Báthorym, přislíbí Michalovi pomoc v boji proti Turkům. Ta je ovšem zcela miniální a Michal je naopak ne zcela dobrovolně natlačen podepsat Zikmundovi smlouvu o svém vazalství. I tak ale pokračuje ve svém tažení, které vede až k monumentální bitvě v závěru filmu, v níž Michal bez cizí pomocí porazí několikanásobnou tureckou přesilu.(2.1.2008)

Je to nielen najlepší rumunský film,ale patrí medzi najlepšie historické filmy 70-rokov vôbec.Je to vrchol rumunskej kinematografie.Režisér Sergiu Nicolaescu bol uznávaný v cele Európe a dokonca aj za morom.Film je ešte cenný aj tým,že sa prísne drží historických faktov,ktoré sú dostatočne zdokumentované.Dokonca aj Steven Spielberg použil úryvok z tohoto filmu ako televíznu sequenciu vo filme E.T.Mimozemšťan.Aj najväčší filmový kritici zmĺkli,čo není u nich zvykom.Boje a veľké bitky sú ešte reálnejšie na aké sme zvyknutý u takýchto filmov.Mihai Viteazul znamená v preklade do anglického jazyka Michael The Brave.Pod týmto názvom bol uvadzany aj v kinách po celom USA.Okrem toho je to historický doložená osoba,a to dosť presne.Žiadne počitačove triky a iné oblbovačky.(20.6.2009)

Tož veľkolepé to bolo. A veľa pohľadných hercov a herečiek tam hralo. (Lumiere - 1.4.2014)(6.4.2014)

Nádherný bohatě strukturovaný snímek, který nepostrádá ucházející herecké výkony, výbornou hudbu, bohatou výpravu a především smysl - tudíž vše, co Nicolaescovi předchozí (a dle množství hodnocení u nás i podstatně známější) Dákové, postrádají. Vznešený příběh slednotitele rumunských kmenů má vše, co by správný historický snímek měl mít a jediné, co mu trochu škodí je rozdělení na dvě - mírně kontrastnější - poloviny, z nichž druhá se soustředí především na bojové a výpravné orgie a nedokáže už diváka natolik zainteresovat jako polovina první. Přesto se však jedná o jeden z vůbec nejzdařilejších rumunských filmů.(3.12.2003)