Poutníci

Romantický

Československo, 1988, 91 min

• WANDRWALL

Film o objevování vztahu k K. H. Máchovi přes jeho Máj. Začátek dobrý, ale pak se film zlomí a jde do nudy.(13.7.2011)

Ondřej Pavelka je zkrátka charismatiká osobnost, která navíc umí hrát a děvčata která s ním putují stojí za vidění nejen kvůli tomu hraní. Zajímavá "divadelnická" road movie, kterou lze doporučit zejména milovníkům Máchova Máje.(27.6.2007)

• MickeyStuma

Strasti a slasti kočovného divadla. Gottwaldovské studio se zřejmě rozhodlo touto formou mládeži přiblížit snad nejznámější dílo Karla Hynka Máchy - Máj. Je červenec, prázdniny v plném proudu a několik nadšenců objíždí různá místa a snaží se hrát vážné divadlo. A samozřejmě s povolením stranického aparátu. Počin zajímavý, leč nudný. Hodina a půl ničeho za neustálým a doslova až otravným recitováním Máje. Nevím koho to mělo oslovit, ale mládež určitě ne. Snímek se utápí ve vlastním zoufalství předvést dramatický komponent, což se obrací do takové trapnosti, že by snad i samotný Mácha zaplakal. Scény do sebe nezapadají, což ztrácí logiku a hlavně příběh. Co měl na konci snímku znamenat požár stodoly a ten hysterický řev, že tam uhořelo děvče, když po následném střihu se už odehrávalo něco jiného, jako by se nic nestalo? Nic tu nemá smysl. Téměř sdílím otázku ouřady: "Máchův Máj? V červenci? Na tom proděláte!" A prodělal hlavně divák.(22.10.2013)

• Peabody

Pro mne osobně je charisma Ondřeje Pavelky poněkud jinde než pro kolegu z Rokycan. Jeho civilní herectví vnímám jako od bezvýraznosti pouhým okem k nerozeznání. Zdenek Zaoral byl sice osoba nesporně zajímavá a Pavučina měla ve své době docela slušný ohlas, ale Poutníky si podle mne sáhl mimo meze svých režijních dovedností. Ano, dívky jsou pěkné a mladé, ale to na Máchu nestačí.(13.12.2013)