Rok ďábla

Rok diabla

(festivalový název)

Year of the Devil

Komedie / Drama / Fantasy / Hudební

Česko, 2002, 88 min (SE: 108 min)

Velmi zábavná mystifikace, skvělé hlášky a gagy. Chci víc takových filmů:) ad hodnocení: 90%.(16.10.2002)

• Shit

Nohavice je strsnej uchylak, kdyby tam nebyl tak dam asi vic, ale takhle to nejde(1.2.2005)

Křišťálový glóbus, Český Lev 5 : Nejlepší film, Režie, Střih, Hudba, Zvuk + Plakát + 5 nominací: Herec VR - Jaromír Nohavica, Kamera, Výprava, Kostýmy, Scénář + Diváci(3.9.2004)

Originální, vtipné, absurdní, s naprosto úžasnou hudbou (Nohavicovy hity v aranžích s Čechomorem mají pořádný říz).(3.5.2004)

Nejlepší český film. Jízda Karla a Jaze ve výtahu, Janova rozmluva s bohem, Plíhalovo poslouchání melodií, dilema slipař-trenýrkář a jiné. Ironie, satira, mystifikace, závěrečná katarze, jezení rybiček. Po každém shlédnutí si opravdu připadám blaženě. "Karle pojď." "Já přijdu." "Ty nepřijdeš." "Ale přijdu. Jen si ještě chvíli posedím a přijdu." (Jako bonus přidávám komentář, který jsem dlouhá léta měla u Petra Zelenky v seznamu oblíbených režisérů: Jednou jsem takhle otevřela ledničku a chtěla se napít mléka, ale když jsem odšroubovala víčko, tak na mě z krabice vykoukl malý vousatý panáček s dýní na hlavě a zapískal: "Kdybys měla říct, kdo je nejlepší český režisér, koho bys jmenovala?" a potom se rozplynul v obláčku mýdlových bublinek. Nápad s pitím mléka byl sice tím pádem pasé, ale zase jsem měla řádný důvod k zamyšlení. A pořád se mi na mysli objevoval ten panáček a křičel: "Ona neví, ona neví!", až jsem se musela poradit s tetou CSFD. Tam jsem si ve své desítce nej filmů všimla jakéhosi tajemného titulu Rok ďábla. Co to je, Rok ďábla? To je nadčasová studie o umění užívat si života, vedoucí k naprosté blaženosti těla i ducha pokaždé, když si tento klenot pustím a nechám se opájet geniálními dialogy a hudbou. Takže jsem hned běžela k té lednici, vzala krabici a z plných plic do ní zařvala: "PETR ZELENKA, ty troubo!")(20.12.2007)