Čarovné dědictví

• Východní Německo

Zauberhafte Erbschaft

Pohádka

Československo / Východní Německo, 1985, 78 min

Koprodukční česká pohádka, v které nad jiné exceluje svým cholerickým záporným hrdinou skvělý Jiří Kodet, příjemné zpestření třebas vánočních svátků, "kladem" je i nepříliš častá reprízovanost(29.11.2004)

Prumerna pohadka bez potrebne "pohadkove" atmosfery.(2.8.2002)

• veronikav

Divila jsem se , jak to , že jsem tuhle pohádku nějak přehlídla . Už se tak nedivím.... Není zajímavá ,, ani zábavná ... nechytne ..(28.4.2010)

Po novém shlédnutí zvyšuji na čtyři hvězdičky, už jen pro herecké výkony. Kopecký i Kodet jsou báječní a obecně tady všichni výborně hrají, koprodukční (východoněmecké) peníze zároveň zajistily slušnou výpravu a ani režie není vůbec špatná, zvlášť když si uvědomíme, že to je v podstatě Zelenkův filmový debut. Pokud tu něco zhaprovalo (a to tedy zhaprovalo), tak je to scénář, respektive námět. Ponechme stranou, že Řezáčova předloha živí klasické komunistické pohádkové stereotypy o zlých a tyranských šlechticích a milých a hodných poddaných, neboť to najdeme i v řadě jiných, daleko podařenějších pohádek a zmiňme spíše to, že děj je relativně složitý a se spoustou zvratů, což by asi nevadilo, kdyby neměl zároveň řadu logických děr, nemluvě o tom, že je poměrně špatně dramaticky vystavěný i jako celek. Fatální je především to, že ve chvíli kdy čepice ztratí svou kouzelnou moc, ztratí většinu zajímavosti i příběh jako takový. Divotvorná čepice přitom vlastně nestihla mnoho předvést, což je rozhodně škoda, protože těch pár filmových kouzel nebylo špatných. Dosti zbytečné byly dlouhé scény točené v téměř naprosté tmě, ve které byly pouze slyšet hlasy. Nesmyslné bylo i natahované povstání nepovstání, kdy se sice lidé nejprve vzbouří a údajně jdou na hrad, pak ovšem dokážou rejtaři v klidu zatknout hlavní vzbouřence a to v pekárně a při práci a teprve to vyburcuje městečko k nějaké akci, která je ovšem překvapivě snadná i bez čepice, takže ten kouzelný instrument byl vlastně vcelku zbytečný... Tím nechci říct, že tahle pohádka nestojí za shlédnutí. Naopak, dívá se na to dobře a herecké výkony jsou opravdu skvostné, film je příjemně vtipný, zkušeně natočený a obecně je velká škoda, že to kazí nepodařený scénář... Celkový dojem: 70%(29.1.2016)

Jasně daná pointa a tendence jištěná výpravou, hudbou a herectvím.(17.2.2014)

• - Súčasťou rozprávkového bálu bola aj hostina. Jedlo na stoloch bolo pravé. Záber s hodovaním sa niekoľkokrát skúšal a herci sa ničoho nemohli dotknúť a predstierali, že jedia. (Raccoon.city)

• - Film sa natáčal na hrade Pernštejn. (dyfur)

• - Pohádka se prodala do 27 států což je až neskutečné na to, že u nás tak populární není. (cariada)