Komentáře uživatelů k filmu (533)

 • golfista
  *****

  Sůl nad zlato, jak ji z dětství znám já, moje děti a budou ji doufejme znát další a další generace dětí. Asi opravdu nejlepší česká pohádka všech dob. Já si jako dítě fakt myslel, že je moře slaný kvůli tomuhle přihlouplýmu zákonu o soli ! :-)(13.2.2003)

 • Cival
  *****

  Asi nejlepší česká pohádka s geniální a excelující komickou dvojicí Werich - Burian a tou nejkrásnější princeznou Milenou Dvorskou.(2.1.2003)

 • Galadriel
  *****

  Krásná kouzelná pohádka s tou pravou atmosférou, která už dnes většinou v pohádkách chybí.(1.12.2003)

 • Gemini
  *****

  Aneb jak uchopit klasickou pohádku a stvořit klasickou komedii:) No jistě, že to byla především pohádka, ale to přece není to hlavní. Hlavní totiž jsou excelentní výkony pánů Wericha a Buriana. A ohledně princů - když se kdysi (tuším, že v Hovorech H) kdosi žertem tázal pana Horníčka jak to, že zrovna on mohl hrát Sličného Prince, Mistr odpověděl - "A proč ne, když Kopecký hrál chytrýho?"(28.3.2003)

 • Tosim
  ****

  Ta scéna s Burianem a Brzkovou u soli mi prostě vždcky vžene slzy do očí. BABIČKO, KDE JÁ JSEM TĚ JENOM VIDĚL? TO UŽ JE ALE HODNĚ DÁVNO! Taky že bylo.(15.5.2003)

 • Radyo
  ****

  Jedna z oněch kouzelných českých pohádek, jaké už nikdy potom nebyly natočeny. Nádherné kulisy, roztomilé dialogy a půvabná atmosféra, navíc hezoučká tvářička mladé Mileny Dvorské, to se prostě nedá zapomenout.(23.7.2002)

 • Djkoma
  *****

  Klasika nad klasiky. Milovaný Jan Werich a další.... Zlatá generace našich herců...(26.11.2004)

 • gouryella
  *****

  Uzasna pohadka s kouzelnymi vykony Jana Wericha a Vlasty Buriana, jenz zde dostal jednu z mala prilezitosti projevit svuj komedialni um i v povalecne kinematografii.(2.8.2002)

 • Malarkey
  *****

  Naprostá klasika. Jan Werich, Vlasta Burian, Boženka Němcová...Když už nic jinýho, tak tohle je klasická česká lidovka, která nezestárne ani za tisíc let.(28.3.2005)

 • Enšpígl
  ****

  Sůl nad zlato, jasně, ale říkejte tohle zlatníkovi s alergií na sůl.(25.12.2009)

 • T2
  *****

  Famózna rozprávka, taká čo nemá na našom území obdoby. Plejáda hereckého obsadenia je sama o sebe neskutočná v skratke Jan Werich - Vlasta Burian - Irena Kačírková - Lubomír Lipský - .... krásne vytvorené kulisy len dolaďujú herecký koncert. ║Návštevnosť Československo 5,914,257 (ako Top.2 v našej histórii)║(25.12.2007)

 • Radek99
  *****

  V případě pohádky Byl jednou jeden král nelze hovořit o filmové adaptaci, ale spíš o werichizaci klasické pohádky Boženy Němcové...která se ovšem povedla na 110 procent. A to se psal hrůzný rok 1954. Je až neuvěřitelné, že tak krásný autorský, byť ,,jen" pohádkový film, natočil Bořivoj Zeman právě v téhle mezní době (každý jiný než pohádkový film by byl nutně dobově schématický...i když něco málo jako nutná úlitba režimu prosáklo i sem - zdegenerovaná šlechta, krále přechytračí prosťačka z podhradí a on se do prosté ženštiny též zamiluje atd.). Ale ono je to vlastně zákonité, že v těch nejhorších časech sahá těžce zkoušený národ po dílech ikony národního obrození, Babička byla brilantně zfilmována za protektorátu i v čase normalizace a v 50. letech nezbylo k úlevě národu než werichizovat klasickou pohádku s lidovými motivy Sůl nad zlato. Je v tom cosi hlubokého z národní historické zkušenosti...(25.12.2013)

 • AngelAngie
  ****

  Nádhera... kouzlo těhle pohádek bohužel ale nejde vrátit, tudíž se my musíme vracet k nim.(13.8.2008)

 • Dever
  ***

  // Production Companies: Studio Umeleckých Filmu Praha //(9.6.2011)

 • Gimli
  *****

  Každé dítko ví, že sůl je nad zlato. A velmi pravděpodobně právě díky této pohádce, která je tentokrát servírovaná na werichovském talíři. Prakticky žádná postava není zlá, příběh se odehrává v milém prostředí a to vše je podepřeno brilantními nezapomenutelnými dialogy, z nichž většina je dnes již kultovní. Snad proto je Byl jednou jeden král mou nejoblíbenější pohádkou a asi i nejoblíbenějším českým filmem.(19.5.2002)

 • B!shop
  *****

  No, samotna pohadka sice nejak uchvatna neni, navic jeji stopaz je lehce prestrelena a konec zbytecne protahovanej, ale to, co tuhle pohadku dostava na maximalni hodnoceni, jsou dva herci. Vystupy Wericha a Buriana jsou totiz naprosto dokonaly a neskutecne vtipny. Nebejt jich, jedna se jen o prumer.(1.1.2005)

 • Boss321
  *****

  Geniální duo Werich - Burian s překrásnou Milenou Dvorskou. Úchvatná česká pohádka, která i dnes má svoje kouzlo. Pět hvězdiček za kult mezi českými pohádkami.(28.9.2007)

 • igi B.
  ****

  Faktem je, že odhlédneme-li ten >nutný< , naštěstí však jen lehounký dobově-ideologický nádech, je to vlastně výborná satira a milý, poctivě natočený film. Neřkuli s výborným scénářem a hereckými výkony, kterým ti dnešní upoceně se pitvořící pohádkářští pitomečci nesahají po královský kotníček... Tři a půl hvězdičky jednou jsem tuhle dal, po letech u opětovného vidění zaokrouhleno nahoru... :-) - - - P.S. Co naplat, takovou pohádku holt už dnes nikdo nenatočí, a že právě takové chybí v té současné >postkulturní< magořině jako sůl!(28.6.2006)

 • canakja
  ***

  Stárne to stárne.. stejně sem nikdy tý zaležitosti se solí nevěřil, ale pak sem se tady dozvěděl, že v dobách solné krize byli vikingové sto za sůl utratit i zlato(!), a to už je opravdu co říct, protože kvůli zlatu byli schopni vyplundrovat celou evropu, pobít vlastní rodinu i sousedy, jen aby ho mohli zakopat hluboko v lese a jednou za rok se na něj chodit dívat a kousat do něj(28.9.2009)

 • Melies
  *****

  9 / 10 "Co mi lezeš do snu?!" Nepochyboval som o tom, že ma táto česko-slovenská rozprávka pobaví, ale takúto bombu som skutočne nečakal - nádherná atmosféra podporená úžasnými hereckými výkonmi a okorenená geniálnymi hláškami a rozhovormi. "Přidejte jedno, nebo dvě vejce." "To sou dohromady tři!" A keď sa všetká tá krása skončila, želal som si, aby sa takéto filmy robili ešte aj dnes - určite by som ich pozeral radšej ako všetkých tých X-Menov, Spidermanov a Lovcov pokladov. Čo že som? Malé decko? Blbec? Tajtrlík? "Za prvý nevím, co to je, a za druhý mně to uráží!"(27.12.2005)

<< předchozí 1 2 3 4 8 14 21 27