Sůl nad zlato, jak ji z dětství znám já, moje děti a budou ji doufejme znát další a další generace dětí. Asi opravdu nejlepší česká pohádka všech dob. Já si jako dítě fakt myslel, že je moře slaný kvůli tomuhle přihlouplýmu zákonu o soli ! :-)(13.2.2003)

Asi nejlepší česká pohádka s geniální a excelující komickou dvojicí Werich - Burian a tou nejkrásnější princeznou Milenou Dvorskou.(2.1.2003)

Krásná kouzelná pohádka s tou pravou atmosférou, která už dnes většinou v pohádkách chybí.(1.12.2003)

Aneb jak uchopit klasickou pohádku a stvořit klasickou komedii:) No jistě, že to byla především pohádka, ale to přece není to hlavní. Hlavní totiž jsou excelentní výkony pánů Wericha a Buriana. A ohledně princů - když se kdysi (tuším, že v Hovorech H) kdosi žertem tázal pana Horníčka jak to, že zrovna on mohl hrát Sličného Prince, Mistr odpověděl - "A proč ne, když Kopecký hrál chytrýho?"(28.3.2003)

Ta scéna s Burianem a Brzkovou u soli mi prostě vždcky vžene slzy do očí. BABIČKO, KDE JÁ JSEM TĚ JENOM VIDĚL? TO UŽ JE ALE HODNĚ DÁVNO! Taky že bylo.(15.5.2003)

Jedna z oněch kouzelných českých pohádek, jaké už nikdy potom nebyly natočeny. Nádherné kulisy, roztomilé dialogy a půvabná atmosféra, navíc hezoučká tvářička mladé Mileny Dvorské, to se prostě nedá zapomenout.(23.7.2002)

Klasika nad klasiky. Milovaný Jan Werich a další.... Zlatá generace našich herců...(26.11.2004)

Uzasna pohadka s kouzelnymi vykony Jana Wericha a Vlasty Buriana, jenz zde dostal jednu z mala prilezitosti projevit svuj komedialni um i v povalecne kinematografii.(2.8.2002)

Naprostá klasika. Jan Werich, Vlasta Burian, Boženka Němcová...Když už nic jinýho, tak tohle je klasická česká lidovka, která nezestárne ani za tisíc let.(28.3.2005)

Sůl nad zlato, jasně, ale říkejte tohle zlatníkovi s alergií na sůl.(25.12.2009)

Famózna rozprávka, taká čo nemá na našom území obdoby. Plejáda hereckého obsadenia je sama o sebe neskutočná v skratke Jan Werich - Vlasta Burian - Irena Kačírková - Lubomír Lipský - .... krásne vytvorené kulisy len dolaďujú herecký koncert. ║Návštevnosť Československo 5,914,257 (ako Top.2 v našej histórii)║(25.12.2007)

Nádhera... kouzlo těhle pohádek bohužel ale nejde vrátit, tudíž se my musíme vracet k nim.(13.8.2008)

V případě pohádky Byl jednou jeden král nelze hovořit o filmové adaptaci, ale spíš o werichizaci klasické pohádky Boženy Němcové...která se ovšem povedla na 110 procent. A to se psal hrůzný rok 1954. Je až neuvěřitelné, že tak krásný autorský, byť ,,jen" pohádkový film, natočil Bořivoj Zeman právě v téhle mezní době (každý jiný než pohádkový film by byl nutně dobově schématický...i když něco málo jako nutná úlitba režimu prosáklo i sem - zdegenerovaná šlechta, krále přechytračí prosťačka z podhradí a on se do prosté ženštiny též zamiluje atd.). Ale ono je to vlastně zákonité, že v těch nejhorších časech sahá těžce zkoušený národ po dílech ikony národního obrození, Babička byla brilantně zfilmována za protektorátu i v čase normalizace a v 50. letech nezbylo k úlevě národu než werichizovat klasickou pohádku s lidovými motivy Sůl nad zlato. Je v tom cosi hlubokého z národní historické zkušenosti...(25.12.2013)

// Production Companies: Studio Umeleckých Filmu Praha //(9.6.2011)

Každé dítko ví, že sůl je nad zlato. A velmi pravděpodobně právě díky této pohádce, která je tentokrát servírovaná na werichovském talíři. Prakticky žádná postava není zlá, příběh se odehrává v milém prostředí a to vše je podepřeno brilantními nezapomenutelnými dialogy, z nichž většina je dnes již kultovní. Snad proto je Byl jednou jeden král mou nejoblíbenější pohádkou a asi i nejoblíbenějším českým filmem.(19.5.2002)

Geniální duo Werich - Burian s překrásnou Milenou Dvorskou. Úchvatná česká pohádka, která i dnes má svoje kouzlo. Pět hvězdiček za kult mezi českými pohádkami.(28.9.2007)

No, samotna pohadka sice nejak uchvatna neni, navic jeji stopaz je lehce prestrelena a konec zbytecne protahovanej, ale to, co tuhle pohadku dostava na maximalni hodnoceni, jsou dva herci. Vystupy Wericha a Buriana jsou totiz naprosto dokonaly a neskutecne vtipny. Nebejt jich, jedna se jen o prumer.(1.1.2005)

9 / 10 "Co mi lezeš do snu?!" Nepochyboval som o tom, že ma táto česko-slovenská rozprávka pobaví, ale takúto bombu som skutočne nečakal - nádherná atmosféra podporená úžasnými hereckými výkonmi a okorenená geniálnymi hláškami a rozhovormi. "Přidejte jedno, nebo dvě vejce." "To sou dohromady tři!" A keď sa všetká tá krása skončila, želal som si, aby sa takéto filmy robili ešte aj dnes - určite by som ich pozeral radšej ako všetkých tých X-Menov, Spidermanov a Lovcov pokladov. Čo že som? Malé decko? Blbec? Tajtrlík? "Za prvý nevím, co to je, a za druhý mně to uráží!"(27.12.2005)

Stárne to stárne.. stejně sem nikdy tý zaležitosti se solí nevěřil, ale pak sem se tady dozvěděl, že v dobách solné krize byli vikingové sto za sůl utratit i zlato(!), a to už je opravdu co říct, protože kvůli zlatu byli schopni vyplundrovat celou evropu, pobít vlastní rodinu i sousedy, jen aby ho mohli zakopat hluboko v lese a jednou za rok se na něj chodit dívat a kousat do něj(28.9.2009)

Faktem je, že odhlédneme-li ten >nutný< , naštěstí však jen lehounký dobově-ideologický nádech, je to vlastně výborná satira a milý, poctivě natočený film. Neřkuli s výborným scénářem a hereckými výkony, kterým ti dnešní upoceně se pitvořící pohádkářští pitomečci nesahají po královský kotníček... Tři a půl hvězdičky jednou jsem tuhle dal, po letech u opětovného vidění zaokrouhleno nahoru... :-) - - - P.S. Co naplat, takovou pohádku holt už dnes nikdo nenatočí, a že právě takové chybí v té současné >postkulturní< magořině jako sůl!(28.6.2006)

<< předchozí 1 2 3 4 7 13 19 25