• DaViD´82

Marvan s Kemrem můžou hrát jako o život, ale k čemu to je, když je to celé zabalené do tak děsuplné agitace, že to snad více už ani nejde. A i ten humor nějak absentuje.(25.12.2006)

• zputnik

Řečeno slovy jednoho docenta z MU Brno: "Co slovo, to perla. Co věta, to soubor perel." Vše myšleno v tom nejméně pozitivním a nejvíce agitačním slova smyslu. Film je naplno poplatný své době a tomu, čeho měl dosáhnout. Snímek nás seznamuje s řadou postav: nakonec napraveným bručounem, workoholickým mechanikem, uvědomělou referentkou, které tolik leží na srdci, aby si tito "průkopníci nového řádu" opravdu odpočinuli... a vůbec úderníky ze všech koutů "naší milované vlasti", u kterých by i Stachanov vybledl závistí. Jakákoliv jejich nevinnější hláška měla a má svůj přesně míněný smysl. Shrnuto a podtrženo: Imho nemožno bodově hodnotit. Pokud bych to bral jako svěží komedii, tak jsem se nad všemi těmi agitačními frky fakt pobavil. Vzhledem k důvodu a smyslu tohoto snímku však toto "dílo" ztrácí na mnoha svých kvalitách.(5.6.2005)

• sinp

Na oko to vypadá nádherně. Množství pracujících si jdou za krásného sluníčka odpočinout, a proč jezdit někam do Itálie, nedej bože do USA, vždyť tady máme také krásnou krajinu i bez kapitalismu. Soudruzi jsou mladí, plní síly a vydí krásnou budoucnost, která je na dosah ruky. Jen tam "páchne" jeden mrzout - což takhle mu ukázat, jaký je ten náš cíl krásný?.. A o tom to ve zkratce je. Z kraje padesátých let, kdy dunila cenzura a portréty Gottwalda se Stalinem "zdobily" snad všechna kulturní střediska vznikl i tento film, snad jediný (společně s pokračováním) tendenční, jenž vydržel dodnes. My se tomu dnes smějeme, ale mnozí tomu skutečně věřily. Je jasné, že bez nadčasových výkonů herecké elity by i tento film zapadl.(17.8.2005)

• sepp

Strasny bolsevicky brak - videl jsem to jednou a asi do poloviny a stacilo mi to vrchovate.(7.9.2003)

Když vzpomenu na to, jak sme sledovávali vždy na vánoce v televizi...:)(16.9.2009)

• - Gustav Anděl (Jaroslav Marvan) v jedné ze scén říká, že mu žena poslala kotlety. Přitom však nemá svatební prsten, který se v pokračování Anděl na horách (1955) už objevuje. (151kbar151)

• - Posledná ateliérové ​​zábery sa točili s deťmi v útulku. Režisér Bořivoj Zeman nechal deti priviesť skôr, aby si zvykli na neznáme prostredie, sami na seba a už vopred sa podelili o pripravené hračky. (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)

• - Ve filmu si spolu zahráli Vladimír Ráž a Alena Vránová, kteří společně stejný rok natočili pohádku Pyšná princezna (1952), během jejíhož natáčení se do sebe zamilovali a vzali se. (M.B)