Cesta do pravěku

Dobrodružný / Fantasy / Rodinný / Sci-Fi

Československo, 1955, 93 min

Karel Zeman

Karel Zeman

Za nejlepší Zemanův film budu navždy považovat Barona Prášila.Ale toho dají jednou za uherský rok, kdežto tohle dávají každého půlroku...Jednou mi to stačilo, ale ze slušnosti dám 4* ačkoliv mě pravěk příšerně irituje...(18.2.2006)

Zemanovi dobrodruzne filmy s prvky fantasy jsou jednim ze zlatych pokladu nasi kinematografie - a Cesta do praveku diky svym vpravde revolucnim trikum obzvlaste.(3.8.2002)

• bestlama

Na tu dobu velice efektivní, ale já nežiju v té době.....Nic moc na tom nevidím....(21.5.2009)

Srdeční záležitost, díky které jsem na jeden čas objevil zálibu v pravěku. Dodnes mám někde svého Trilobita.(24.12.2006)

Tenhle film na mě po těch letech, kterými prošel, i když se je snažím odmyslet a nedívat se na úroveň triků, působí neuvěřitelně zastarale. I když ve své době to asi byla bomba pro mě to žádné zvláštní kouzlo ani nic, čím by mě to zaujalo nemá. Obdivuji Zemana - výtvarníka a jeho animované filmy, k těm hraným jsem si bohužel (zatím) cestu nenašla.(15.4.2003)

• - Film inspiroval režiséra Stevena Spielberga k natočení filmu Jurský park (1993). (atapyka17)

• - Film byl vyznamenán na Mezinárodním festivalu v Benátkách a v Mannheimu roku 1959. (M.B)

• - Film byl komunisty preferován jako jeden z nástrojů odklonu od víry a propagaci sovětské vědy. Již tenkrát byl kritiky označováván jako ideologický. Moc se líbil v NDR, na rozdíl od filmu Limonádový Joe, aneb koňská opera (1964). (Zdroj: ČRo PLUS, Studio Leonardo) (Brtniik)