Věčný žid

Německo, 1940, 62 min

Fritz Hippler

Eberhard Taubert
  • Mi Nü-Chai

Nejsem se schopna rozhodnout, jak moc Věčný Žid splňuje svůj účel. Používá primitivní, naivní a hrubé mechanismy, nicméně dovedu si představit, že ve své době byla většina z nich funkční a lidé čisté rasy se od Žida odtahovali s netajeným odporem. Totéž platí ohledně užitých dezinformací. Jistě, je to tupé a pravděpodobně zaměřené na Árijce s nižším intelektem a omezeným rozhledem, leč dle mého by to bylo v sofistikovanější podobě účinné i dnes. Konkrétně jsem si zkusila představit, jak by asi vypadal remake Věčného Žida, zabývající se pro změnu popisem hrůzných tradic a praktik např. Vietnamců. Jsem přesvědčena, že by se tuto udičku určitě nějaká část spořádaných bílých občanů chytila. Tedy, film v jistém smyslu svůj účel plní (lépe řečeno plnil), ale je hrozně nudný, ubíjející a nedynamický. Několikaminutová vyjmenovávání desítek a desítek dalších významných Židů mne uspávala a ani ty hrané scény nejsou zrovna poutavé či zvlášť zajímavé. Suma sumárum: V dnešní době sama o sobě nepoužitelná a dost špatně natočená propaganda. Slabé, od Třetí říše bych čekala něco mnohem lepšího.(11.9.2007)

Otřesné, avšak pokud má každý film nějaké poslání, tak i tenhle film ho má a ač je to poslání, které se mi krajně příčí a hnusí, tak musím říct, že je prezentováno dosti vychytralým, sice nevybíravým, avšak dostatečně kvalitně vlezlým způsobem. Ještě že mám mozek a tento film nemá dostatečný potenciál poškodit mé, snad zdravé, myšlení.(1.9.2009)

Bez komentára... - Bez komentáře. - No comment! - Kein Kommentar!!! *****(8.6.2015)

• - Veřejná distribuce a uvádění filmu je v Německu zakázána, jedinou výjimkou je určení pro použití ve školních učebnách a pro další akademické účely. (Kmotr76)

• - I když Goebbels neměl obecně vzít aktivní roli v produkci jednotlivých filmů, rozhodl se tak učinit v případě velkých propagandistických filmů jako Věčný Žid. (Kmotr76)

• - Věčný Žid je antisemitská verze britského filmu stejného jména, který vylíčil Židy v příznivém světle, jako oběti neoprávněného pronásledování v celé historii. (Kmotr76)