Pohádka o Honzíkovi a Mařence

Tale of John and Marie, The

Animovaný / Pohádka / Dobrodružný / Fantasy

Československo, 1980, 65 min

Méně atmosférické, hororové a krvavé než Čarodějův učeň ale stejně geniální. Zvláště v momentě přeměny Honzíka v upíří monstrum po získání schopnosti létat, jsem měl jako malý u televize opravdu strach, a to měl být v té chvíli Honzík kladný hrdina.(6.11.2003)

Viděl jsem jako malý a moc se mi líbilo. Honzík byl statečný, Mařenka sličná a tři rarášči prostě úžasní. A když se na scéně objevilo honzíkovo monstrozní já, bál jsem se měrou velikou. Klasická pohádka se spoustou neklasických námětů, ale se správným pohádkovským koncem.(22.12.2012)

Další z proslulé zemanovské dvojice režisérů nezklamal ani v tomto filmu. Koprodukce v tomto případě neznamenala pohromu, ale - sympaticky - její opak. Fantaskní nádech prokrvil tradiční schémata pohádkového žánru a českou klasiku inovativně pozvedl vysoko nad nad a mimo její obvyklý zorný úhel. Zamýšlet se lze nad touto adaptací o všem. Avšak s jednou výhradou: kdo nechápe, že i v životě, i v pomyslném snovém světě viruálního všedního dne je možné všechno, zejména nečekané, leckdy i objevné pohledy, si patrně s touto režisérskou osobností příliš rozumět nebude. Tvorba pro děti může být i tvorbou pro dospělé. Ne pro všechny. Určitě však pro ty, pro něž svět a jeho poznávání nepozbylo objevnost vlastní zkušenosti a její básnivého rozměru.(30.3.2008)

Klasika, která nestárne. Originální a netradiční pohádka, která dodržuje všechna žánrová pravidla a přitom je současně porušuje a všelijak deformuje, aniž by to kupodivu celku uškodilo. Spíš naopak. K tomu nádherně temná až depresivní, melancholická, přesto stále pohádková atmosféra, výborná hudba, spousta drobných vychytávek v příběhu i zpracování, které tu pobaví, tu potěší, tu zase překvapí.(11.10.2014)

Úžasná pohádka, která mě uchvacovala jako děcko a jejíž kouzlo nevyprchalo ani během těch dlouhých let, co jsem ji neviděl. Jedinečně posmutnělá atmosféra, silné emoce a krásná Svobodova hudba.(14.6.2008)