Pohádky tisíce a jedné noci

A Thousand and One Nights

Animovaný / Pohádka

Československo, 1974, 90 min

Karel Zeman

Jan Tříska

Prostě skvělý Zeman, výborná animovaná pohádka o námořníkovi Sindibádovi umocněná nezaměnitelným hlasem vypravěče - Třísky. Český animovaný skvost!!!(3.2.2009)

Nádherný idealistický záver, krásne prvky ako stroskotaná loď, ktorá bola prázdna a celkom funčná, všakovaké zvieratá, tvory, čary, len na tom mori bol Sindibád akosi často. Animácia bola obstojná, no tie ženy mi občas pripadali akoby mali bradu. Je to priam ako odysea, nie všetko je idealistické, no je to rozpávka, ktorá je celkom obstojná, akurát niektoré výrazné momenty sa mi strácali medzi tými scénkami s otravnými zvieratami, lebo boli snáď všade, podobne ako množstvo sultánov a kráľovstiev. Čakal som však viac, čakal som aj postavy ako Šeherezáda, Aladin a iné, ale nebolo to zlé, lietajúci koberec, ostrov plný zlata, ktorý sa potopil, také veci sú pamätné.(23.3.2014)

Opäť som si zaspomínal na časy, keď takéto krásne rozprávkové fikčné časy znamenali pre mňa ako dieťa všetko. Po dlhých desaťročiach pramení okúzlenie z iných prvkov, dôležitejší je napríklad krásny výtvarný animačný štýl, ako identifikácia s hrdinom. V Tisíc a jednej noci sa za hodinu a pol stane toľko, čo v desaťdielnom dobrodružnom fantasy seriáli. Možno by nebolo od veci niečo podobné natočiť. Samozrejme ak by sa námet ocitol v správnych rukách. Dobrodružstvá legendárneho námorníka majú teda vskutku zbesilé tempo, možno si poviete, že v momente, keď sa stane panovníkom, by ste mu želali v tomto štádiu aj zostať, ale keďže sme v rozprávke, happy end aj tak je nevyhnutný. Ten je ale poňatý inak, ako sme zvyknutí a nesie v sebe výchovný apel pre detských divákov. Pochybujem však, že by ho dnešné "neustále online"deti správne pochopili. Podobný film: Dobrodružstvá princa Achmeda.(1.1.2015)

Epizodicky roztříštěné, ale i po letech stále podmanivé. Kromě animace zaujme především hlas vypravěče Jana Třísky a hudební doprovod. Moje nejoblíbenější části jsou Magnetová hora, Létající koberec a závěrečný Zkrocený démon. 8/10(26.9.2009)

8/10. Krátké epizody pojednávající o podivuhodných cestách důvtipného námořníka Sindibáda poskládané v jeden celek. Nejvíce se mi líbilo v pořadí čtvrté dobrodružství s názvem „Magnetová hora“, naopak nejméně hned to první, kdy se celý příběh teprve pozvolna rozjížděl. Tvrdím, že Zemanovi stejně ze všeho nejvíce sluší animace, a díky tomuto snímku jsem se o tom opět přesvědčil.(24.5.2011)