Pohádky tisíce a jedné noci

A Thousand and One Nights

Animovaný / Pohádka

Československo, 1974, 90 min

Karel Zeman

Jan Tříska

Suverene nejlepsi Zemanuv animak a vse, co se da predstavit pod otrepanym "Zlate ceske animaky".(12.12.2009)

Karel Zeman se s dětmi nepáře. Servíruje jim příšery, vypíchnuté oči i padající hlavy. Přitom však zůstává dětsky nevinný a příběhy Sindibáda podává tak výtečným a magickým způsobem, že i ve mně znovu probouzí touhu vydat se na moře a plout za dobrodružstvím. Sindibád není stoprocentní klaďas, ale přes všechny chyby má sympatické názory a trefné postřehy. A navíc je tu ona zásadní ingredience, která z velmi dobrého animovaného filmu dělá nezapomenutelnou záležitost, jenž se navždy zaryje hluboko do paměti i do srdce – hlas Jana Třísky. A ten když mluví o nejkrásnější střeše na světě, jako by promlouval skrze mé vlastní srdce.(3.3.2016)

Kompilace dřívějších krátkých příběhů do jednoho celku. Spojení klasického příběhu se Zemanovou fantazií dává kvalitní výsledek, byť musím říci, že jiná Zemanova díla mám raději. Je to asi v samotném základu, pojetí hlavního hrdiny je tu totiž poněkud jiné, než jak jsme zvyklí třeba v Evropě. Sindibád je totiž málokdy pánem svého osudu, většinou se musí spolehnout na šťastnou náhodu, přízeň moře či zvířat nebo přátel. Občas také udělá něco, co by se od kladné postavy tolik nečekalo, například když chudáka věrného koně, co s ním plave několik dní po moři, nakonec prodá tlustému sultánovi za létající koberec. To bylo vyloženě nehezké. Výsledné hodnocení, které je slabší než třeba u Krabata, tak nejde na vrub Zemanovi, ale spíš předloze.(3.12.2013)

• Frajer42

Vážně bych chtěl vidět dítě, kterému by se tahle pohádka líbila. Tedy myslím dítě současnosti. Je jasné, že byla pohádka kdysi hodně populární, ale ty času už jsou dávno pryč. Bohužel spousty zdejších hodnotitelů pochází právě z dob, kdy byla pohádka uznávána, takže se to podepsalo na celkovém hodnocení. Moje dětství bylo touto pohádkou naprosto nepoznamenané. A nechyběla mi. Absolutně se mi hnusila animace. Příběh nebyl nic moc. Jediným důvodem, proč nedávám odpad je příjemný hlas Honzíka Třísky. Jo a ještě jsem u toho neusnul. To mě velmi překvapilo. Dílo je určeno dětem a já už dítě pár let nejsem, takže moje hodnocení berte s rezervou. I když děti by šly s hodnocení nejspíš ještě níž.(25.11.2013)

Akorát to teda není úplně dětský film. Ale jinak super, animace i Tříska.(4.11.2011)