poster

Vynález zkázy

 • anglický

  The Fabulous World of Jules Verne

  (festivalový název)
 • Slovensko

  Vynález skazy

Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi / Rodinný

Československo, 1958, 81 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Kass
  *****

  Z mého pohledu nejlepší hraný film Karla Zemana... s pro něho až netradičně pevně vystavěnou a myšlenkově silnou osou příběhu; a překrásnou stylizací alá Jules Verne. A ta nádherná hudba Zdeňka Lišky... to jsou dálky, mládí, dobrodružství...(28.12.2008)

 • Aky
  *****

  Všichni znají, není důvod k tomuto filmu cokoliv dodávat, než že je třeba mu dát tolik hvězdiček, kolik server umožňuje.(4.7.2009)

 • Mahalik
  ***

  Psát o tom, že nebaví, protože je mu dvaapadesát, je nepodstatný. Vynález zkázy považuju za dopis lidem, kteří žijí tak, že blikají. Žijí v záři reflektorů velkoměst, metro považujíc za něco, co mě dostane z bodu A do bodu B. Zemanovo dílo možná v dnešní době nebude určovat směr, ale má tuhle myšlenku, kterou považuju za nadčasovou. Někdy je možná lepší o světovým uznání snít, než si jej vymoct tím, že polovina lidí padne na zadek a druhá půlka umře! Zeman uznání dostal a nepotřeboval na to hejblátka, měl fantasii...(11.3.2010)

 • Dan9K
  ***

  Legendární snímek Vynález zkázy mi znepříjemnil můj schizofrenní pohled na věc. Na jednu stranu jsem toužil odprostit se od všech vnitřních postojů a bez zábran se ponořit do světa fantasie a tiše (a občas nahlas) obdivovat. Ovšem druhá hemisféra stále říkala ne. Ona chtěla příběh, ve kterém by nemusela být rušena svými vědeckými a logickými námitkami, krásnými ale i notně z konceptuvytrhavačskými kulisami a triky ve stylu i kvalitě 50 let starých Mélièsovek. Chtěla výpravu, která dokáže pohltit a (aby byla úplně upřímná) i barvu, která tomu podle ní docela chyběla. Tyhle dva pohledy se celou dobu bily o to, kdo zvítězí a nakonec oba vyšly z boje jako poražení. I přesto je to samozřejmě film, na který obě půlky mozku nikdy nezapomenou, ale vždy si vzpomenou na protesty té druhé...(30.4.2007)

 • Malarkey
  *****

  Údajně nejúspěšnější film Karla Zemana. Pro mě osobně film, na který zírám a chvíli i přestávám vnímat a přemýšlím nad tím, jak to v tom roce 1958 všechno dokázal natočit.(3.1.2016)

 • - Film byl v roce 2015 digitálně restaurován v rámci projektu "Čistíme svět fantazie". (MKZ_Praha)

 • - Film se promítal v 70 zemích. (Zdroj: kniha Český biják - P.Taussig). (M.B)

 • - Kvôli náročnému a komplikovanému natáčaniu neboli filmári schopní dodržať dvojročný časový limit ani pôvodný finančný rozpočet. Napríklad záber plávajúcej trojmetrovej veľryby v linkovaných morských vlnách vznikal celý týždeň. (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace