Vynález zkázy

(festivalový název)

Vynález skazy

Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi / Rodinný

Československo, 1958, 81 min

Vynález zkázy jsem si pustil po hodně dlouhé době. Vlastně jsem ho neviděl spoustu let. Líbí se mi úplně stejně, možná ještě víc, než tehdy, dokázal jsem totiž docenit jeho nezměrné technické kvality. Tolik krásných triků - na tu dobu prostě síla. Karel Zeman byl nejen výjimečný režisér, ale hlavně vynikající umělec a výtvarník a tímto filmem to dokázal. Pro mě je však navždy jeho dílem číslo jedna - Cesta do pravěku, to je prostě moje první Zemanova láska.(10.8.2010)

Karel Zeman a Jules Verne. Je třeba ještě něco říct? Ponorkokolo a rybomotýl rulezzzz.(27.12.2007)

Kvalitní Zemanova režijní práce s jeho výtečnou atmosférou, exteriéry a parádním námětem podle Julese Vernea, to prostě nemohlo selhat.(11.4.2009)

Keď som zhliadol toto dielko, netušil som, že naša produkcia by bola v tej dobe schopná niečoho tak precízneho a excelentného. V tom čase by sme sa vyrovnali akejkoľvek filmárskej veľzemi, teraz akoby sme boli o desaťročie pozadu. Pokiaľ si odmyslíme časodrážajúcu naivitu je to skutočne príjemný filmík, hlavne som neveril, že dokonalá predstavivosť a fantázia Verneho kníh sa dá takto trefne zobraziť. Rýchle, svižné, pútavé, krásne kresby, makety a kulisy, niekedy som mal problém rozoznať reálne od fikcie. A aj po polstoročí si zachoval svoje čaro a dúfam, že si zachová aj to nasledujúce. 80%.(16.11.2006)

Pán Karel Zeman bol prvým človekom, ktorého som začal vnímať ako režiséra, ako kreatívneho filmového tvorcu, ako osobitého umelca. Už ako malý chalanisko som sa vždy náramne tešil na to keď išiel niektorý z jeho snímkov v televízii. V časoch šedej socialistickej cenzúry boli jeho diela ostrovmi nespútanej, sci-fi dobrodružnej fantázie. Nádherné minúty strávené v animovanom, fantastickom svete boli pre mňa niečím fascinujúcim. Formovalo to môj filmový vkus. Okúzľujúco naivné príbehy ako z románov Julesa Verne. "Vynález skazy" bol jedným z mojich najobľúbenejších. ****(17.11.2010)