Vynález zkázy

(festivalový název)

Vynález skazy

Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi / Rodinný

Československo, 1958, 81 min

Myslím, že k Zemanově tvorbě není potřeba nic dodávat. V případě Vynálezu zkázy bych ovšem podotknul, že pokud mám v jeho tvorbě hledat své favority, pak by Vynález obsadil některou "nižší příčku".(30.12.2007)

Trochu zklamání z jinak ceněné české klasiky. Vynález zkázy jsem viděl znovu po mnoha letech, geniální kombinace animací a hraného filmu zůstala, děj mi však dnes připadá naivně jednoduchý. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=4HRePnztweE(3.11.2010)

Filmařské vizionářství a umělecká genialita Karla Zemana doslova bere dech a někdy jsem měl problém se soustředit pouze na příběh, protože při pohledu na práci Karla Zemana jsem si říkal "kurva, jak to ten chlap vůbec tenkrát dělal." Po všech stránkách perfekto.(26.11.2009)

Jeden z posledních českých filmů, u kterého když řeknu, že je tam dost akčních scén, nedostane každý záchvat smíchu.(17.2.2003)

Vynález zkázy od Julese Vernea je naprosto dokonalý dobrodružný a vědecko-fantastický román, při jehož čtení se tají dech, fantazie pracuje na plné obrátky a v okamžicích, kdy držíte knihu v ruce, žijete odpoutáni od reality a jste ve svém a spisovatelově, popř. též ilustrátorově světě. Karel Zeman tuto klasiku ztvárnil velmi povedeným způsobem, předlohy se drží ve velké míře, čímž mě jako fanouška verneovek potěšil. Samotná vizuální stránka filmu je sice ohlodána časem, avšak i nyní jsem obdivoval kouzlo a nápaditost, která je jí vlastní. Když jsem Vynález zkázy viděl jako malé dítě, byl jsem z něj unesen, zejména pak z konce snímku. Po mnoha leté odmlce, kdy jsem Zemanův počin neviděl, jsem se k němu dostal až v dospělosti a pocity ze sledování zůstaly na vysoké úrovni, takže dávám jasných 5*.(26.8.2009)