Pompaj

Cestování časem je oblíbené filmařské klišé, jako u koncertu "přídavky". Ale tento film je naprostým unikátem. Už jenom co se týče scénářem a jeho samotným dějem, tak propracované. Film vytvoří pár věcí co se stanou legendární a nezapomenutelné Doctor, Marty u toho eště neodmyslitelný skate a už tak legendární auto Loreian. Atmosféra byla důvěryhodná, kterou podpořil Alan Silvestri a k tomu oskarová " Power of Love". Na BTTF nezapomenu. 90% ()

Mikino00

Nechápu jak se mi to jako malému nemohlo líbit, pohodová americká pohádka v sympatickém prostředí, nad kterou nesmíte moc přemýšlet. ()

Martin_W

Je to už pár let, co jsem tenhle legendární snímek spatřil v televizi.. A jelikož jsem si nedávno koupil celou trilogii na dvd, rozhodl jsem se si první díl konečně pustit znovu.. Tentokrát v originále s titulky. Back to the Future je právem vychvalovaný film s výborným hereckým obsazením, který si v budoucnu rád pustím ještě několikrát. 92% ()

gurmanik

Já nevím, nějak jsem se v tom filmu doslova utopil a zase až tak moc jsem se nebavil. Z mého pohledu jasný průměr = 3* ()

Ollie235

V osmdesátých letech to musela být neskutečná pecka, ale musím uznat, že to za uplynulá léta příliš nezestárlo. Cestování v čase je tématem, které stále baví, zpracování je kvalitní a příběh rozhodně nenudí. Má oblíbená trologie z Back to the Future nebude, ale jako oddechovka to slouží více než dobře. ()

GreatestFan

Tenhle film dělá ze mě o krůček bližšího k totálnímu fanouškovi sci-fi a navíc komedie, šetrné komedie, dokonalé bylo i napětí z poslední čtvrtiny filmů a stejně jako Forrest Gump je tohle další majstrštyk od mistra Zemeckise, jednoho z mých oblíbenců. Kyž se tohle všechno smíchá, vznikne dokonalý film. ZAJÍMAVOSTI: Chyba ve filmu: Rodina Lorraine (Lea Thompson) v roce 1955 sleduje epizodu The Honeymooners (od r. 1955), která se vysílala až na Silvestra 1955. // Chyba ve filmu: Marty (Michael J. Fox) hraje v roce 1955 na kytaru model od Gibson, který se začal prodávat až v roce 1958. // Chyba ve filmu: V obchodě s nosiči jsou desky, které v roce 1955 ještě nebyly vydané. // Chyba ve filmu: V roce 1955 je v kině film Cattle Queen of Montana (1954), který byl v roce 1955 již rok po premiéře. // Chyba ve filmu: Když Marty (Michael J. Fox) zpívá, hlasitost jeho projevu se vůbec nemění, přestože se od mikrofonu oddaluje i přibližuje. // Chyba ve filmu: Muž z Lybie má na hlavě saudskou čelenku. // Chyba ve filmu: Když Marty (Michael J. Fox) jde do školy, má na ruce hodinky, ve škole je již ale nemá. // Chyba ve filmu: U prádelní šnůry má Martyho (Michael J. Fox) košile kapsy venku, v dalším záběru má však najednou vevnitř. // Chyba ve filmu: U testovací scény má Martyho (Michael J. Fox) skateboard kolečka chvíli žlutá a chvíli růžová. // Chyba ve filmu: Když se Biff (Thomas F. Wilson) a starý George (Crispin Glover) hádají, je ma stole sklínka cukroví, která je plná a hned naopak poloprázdná. // Chyba ve filmu: Když Marty (Michael J. Fox) dorazí do roku 1955, je noc, ale jen chvílí na to je světlo. // Chyba ve filmu: Během honičky Martyho (Michael J. Fox) a Biffa (Thomas D. Wilson) se objeví zmrzlinář, který nedlouho poté zmizí. // Chyba ve filmu: Když se Marty (Michael J. Fox) dostane s DeLoreanem do stodoly, po výstupu upadne světlomet. Když ale odjíždí, je světlomet zpět. // Chyba ve filmu: V telefoním seznamu je číslo Doca (Christopher Lloyd) 1646, ale když k němu Marty (Michael J. Fox) dorazí, jeho číslo je 1640. // Chyba ve filmu: Když Marty (Michael J. Fox) dorazí k Docovi (Christopher Lloyd) a běži za ním z kopce do laboratoře, je daleko za ním. U dveří je však přímo u něj. // Při útoku Libyjců se střelcům dvakrát zasekne AK-47, přitom AK-47 má dobrou vlastnost tu, že se skoro nikdy nezasekne, a to klidně ani když je v ní voda či písek. // V oficiální verzi je stále možné vidět obličej Erica Stoltze v Deloreanu z dálky ve scéně u obchodního domu. // Chyba ve filmu: V roce 1955 u televize odpadne jeden drát, obraz však stále hraje. // Chyba ve filmu: Pes Einstein měl být v budoucnosti jednu minutu, ve skutečnosti ''minuta'' zabrala 2 minuty a 17 vteřin stopáže. // Chyba ve filmu: Společně s pokračováními byla série zvolena internetovou stránkou IGN 9 nejlepší filmovou sérii všech dob. // Prezidentovi Reaganovi se scéna, kde se Marty (Michael J. Fox) zmíní Docovi (Christopher Lloyd), že je prezident, tak líbila, že napoprvé chtěl scénu přetočit zpět a pustit znova. // Orchestr, se kterým Alan Silvestri pracoval, čítal 85 hudebníků. // Ve filmu se objeví Billy Zane poprvé na obrazovce jako jeden z Biffových (Thomas F. Wilson) přátel. // Chanell 4 zvolilo film 7. nejlepším rodinným filmem všech dob. // To, že v roce 1956 film Marty (1955) vyhrál Oscara za nejlepší film, si Nebyl Robert Zemeckis vědom, když hlavní postavu pojmenovali Marty (Michael J. Fox). Mimojiné mají oba filmy majítele bistra, který se jmenuje Lou. // Marty (Michael J. Fox) napodobuje ve scénách, kde hraje na kytaru, rockové kytaristy, jako je Pete Townshend, Angus Young, Chuck Berry, Jimi Hendrix a Eddie Van Halen. // Bob Gale a Robert Zemeckis měli scénář hotový po dokončení filmu Ojetá auta (1980). // Biff Tanen (Thomas F. Wilson) je pojmenován po bývalém majíteli Universal Pictures Nedovi Tanenovi. // Docovo (Christopher Lloyd) auto v roce 1955 je Packard Super Eight Cabriolet z roku 1950. // Chrispin Glover uvedl, že film viděl jen jednou. // Biffova (Thomas F. Wilson) hláška "Make like a tree and get outta here" byla hercova improvizace. // Martyho (Michael J. Fox) přítelkyně se měla původně jmenovat Suzy Parker. // Chrispin Glover při natáčení z nervozity ztrácel hlas, a tak musely být některé jeho scény později doplněny dabingem. // Pro roli Biffa (Thomas F. Wilson) byl zvažován Tim Robbins. // Časopisy "Amazing Stories", "Fantastic Stories Magazine" a "Thrilling Wonder Stories", které George (Chrispin Glover) čte, skutečně existují. // Ve filmu je 9krát viditelná Pepsi. // Marty (Michael J. Fox) v ochranném obleku pouští Georgovi (Chrispin Glover) během spaní hudbu v přehrávači Aiwa MK-PO2 MKII. // Kvůli schválení Docovy (Christopher Lloyd) hlášky o Reaganovi se musel štáb zeptat rovnou v Bílém Domě, protože se báli, že by prezidenta urazili. // Doc (Christopher Lloyd) se ve filmu posměšně zeptá, jestli je první dáma Jane Wyman. Ve skutečnosti byla Jane Wyman v letech 1940-1948 vdaná za Ronalda Reagana. // Scénář byl před konečným schválením zamítnut čtyřicetkrát. // Robert Zemeckis a Bob Gale pojmenovali Martyho (Michael J. Fox) po asistentovi produkce jejich filmu Ojetá auta (1980). // Zpěvák Huey Lewis se objevil v cameo roli porotce na souboji kapel. // VIDĚNO 2X () (méně) (více)

H4ku11

Aj po takmer 30 rokoch schová do vačku dnešné Sci-Fi s obrovskými rozpočtami. Nezabudnuteľní Marty s doktorom Brownom, bez ktorých by film taký úspech rozhodne nedosiahol. ()

filipvrbik

Jeden z mých oblíbených filmů, viděl jsem ho asi 30x. Co se stane ,když se vlastní syn seznámí v minulosti s vlastní matkou?? Pohroma! 95% ()

TwoFace

Neskutečně geniální, propracovaná a zábavná komedie – kombinace, která je celkem vzácná. Bavil jsem se od začátku do konce a příběh mě dokázal skvěle zaujmout. Prostě kultovní nestárnoucí, nadčasové a úžasné dílo. ()

mira007

Naprostá pecka v době svého uvedení. Osmdesátkový hit s originálním námětem cestování v čase a skvělým obsazením. Je to méně akční než následující pokračování, ale o to víc originální. ()

javaznenevim

Dnes po dlouhé době viděno znovu. Co k tomu říct? Vtipná, inteligentní sci-fi komedie, která sází na jemnější, ale přitom kvalitní humor místo na laciné a prvoplánové vtipy. Dobrý scénář, nepřekonatelná hlavní dvojice a celkově zajímavý koncept. A Libyjští teroristé? Kdo by si na ně dneska troufl! ()

Marys

Priateľka mi vyčíta, že nemám napozerané kultové filmy. Súhlasím s ňou, no čím dlhšie od vzniku filmu, tým nudnejší sa môže zdať. Pri Návrate do budúcnosti to celkom neplatí. Najmä pre to, že ide o komédiu, ktorá, napriek tomu, že sa v súčasnosti môže javiť ako ľahkomyseľná a nedotiahnutá s množstvom chýb a sci-fi abnormalít, v konečnom dôslesku pôsobí svižne a vtipne. Všetky filmy, ktoré z nej neskôr čerpali, teraz dávajú zmysel, že odkiaľ sa tá inšpirácia vzala. ()

Oralfabet

"Are we gonna become assholes or something?" Jednoduchá premisa + perfektní provedení. Do detailů promyšlený, doopravdy vtipný scénář, kde má vše své místo a nic nepřebývá. Jeden z těch filmů, které bych si přál vidět v době vzniku s partou přátel a plechovkou piva. 10/10 ()

Renfield

V čase se cestuje v žánru rodinného filmu, proto nějaké do detailu dotažené drobnosti nečekám, snad by to ani nebylo ono. Takže co na tom, že některé postavy v roce 55 vypadají starší, než v roce 85, něco takového se dá vysvětlit "jednoduchou" operací, i když zrovna tyhle bych na ni netipoval. A když už jsem u postav, velmi mi sedla jejich přestřelenost, což platí prakticky pro všechny a zdaleka nejen co se vystupování týče, například takové kostýmy, či účesy také nejsou k zahození. Je to sice trochu mimo žánr, ale několik postav bych si dovedl představit v seriálovém Fargu, obzvlášť takový Biff je přímo ideálem. Jestli by se jednalo o jeho reálnou starší a mladší verzi, nebo tu finálně upravenou, je vlastně úplně jedno. Příběh s napravováním chyb v rodinné historii, je velmi silný a nabízí spoustu prostoru pro vtip, či různé odkazy, z čehož Robert Zemeckis těží. K tomu hudba Alana Silvestriho... A nejlepší scény? Nemůžu si pomoct, vše s Biffem. 75% ()

Rozjimatel

"Hello, hello, anybody at home?"   Absolútny kult, nehorázne zábavný, nabity ohromne pozitívnou energiou (zhruba 1,21 gigawattov po dobu 2 hodín), jeden z mojich najmilovanejśích filmov (nielen) mojej mladosti. Hoci ide v podstate o čistokrvnú komerciu, je to komercia takmer dokonalá, akú dokážu nakrúcať hádam len Spielberg so Zemeckisom. Takže, v čom vlastne spočíva genialita tohto filmu? Predovšetkým je to skvelý scenár, doslova nabitý fantastickými nápadmi. Ďalej je to výborný humor, založený na perfektných dialógoch, hláškach, odkazoch i situačnej komike. No a napokon sú to perfektne napísané a dokonale obsadené postavy, ktoré sú síce tak trochu karikatúrami, ale ohromne zábavnými. Marty "This is heavy" McFly (výborný Michael J. Fox) je sympatický frajer s neodolateľným šarmom, Christopher Lloyd je ako strelený a geniálny vynálezca Emmet "Great Scott" Brown úplne dokonalý. Claudia Wells, predstaviteľka Martyho pôvabnej priateľky Jennifer, mi bola strašne sympatická a veľmi ma mrzelo predčasné ukončenie jej kariéry (Elisabeth Shue v ďalších pokračovaniach už nemá takú iskru). Výbornou postavou je aj Martyho otec George, parádne zahratý Crispinom Gloverom (ten sa o účasť v pokračovaniach pripravil svojím špekulantstvom). Ale mohol by som takto pokračovať ešte dlho, keďže film má perfektný kasting až do poslednej postavičky. Absolútnym vrcholom filmu je geniálna tanečná zábava, pri ktorej vždy plačem a smejem sa súčasne.   "It's already mutated into human form! Shoot it!" "Take that you mutated son of a bitch!" ()

hacho

Buhvi, proc jsem se tomuto filmu vyhybala. Asi na me nezapusobili ukazky. Myslela jsme si podle nich, ze tam bude spousta techniky z budoucnosti a pod. :o) A ono je to zatim vsechno roztomile jinak. Jestlize tohle nekomu v dnesnim pokroku v tvorbe sci-fi prijde uz "prosle", me naopak. Dokazuje to, ze pro dobrou sci-fi neni treba milionovych efektu, ale dobre myslenky. Nechteli byste nahlednou do sveta vasich rodicu? Chteli byste videt, jak se to, co znate z historek, doopravdy stalo? A co kdyby se zmenila tehdy treba jen zanedbatelna vec? Co by to znamenalo pro pritomnost? ()

tom.cube

První díl úžasné trilogie o cestování časem. Jedinečné propojení sci-fi a komedie, které nechybí ani kus napětí, a nakonec parádní Michael J. Fox, který se touto rolí dostal mezi mé oblíbence. Martyho dobrodružství jsem se zájmem sledoval už jako malý, ale teprve v pozdějším věku jsem dokázal ocenit genialitu tohoto snímku. Jedná se rozhodně o jednu z nejvymakanějších filmových trilogií vůbec, je až neuvěřitelné, na jaké detaily autoři mysleli a propojení všech tří částí je naprosto bezchybné. ()

kecinzer

Pro mě doposud nepřekonaná sci-fi o cestování časem a navíc komedie k tomu. Nezapomenutelné hlášky a skvělí hlavní hrdinové. Toto se týká v podstatě celé trilogie. Vše je dokonale poskládáno a promyšleno. ()

Robert Zemeckis a nová sci-fi

Robert Zemeckis a nová sci-fi