Návrat do budoucnosti

• slovenský

Návrat do budúcnosti

Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi

USA, 1985, 111 min

„Vy tiež máte televízor?“ – „My máme dva.“ – „Fíha! Vy ale musíte byť bohatí!“ – „Zlatko, robí si z teba srandu. Nikto nemá dva televízory.“ Scenáristi Zemeckis a Gale obchádzali so scenárom k sci-fi komédii NÁVRAT DO BUDÚCNOSTI všetky hollywoodske spoločnosti, ale nikde nenašli záujem. Originálneho (až príliš?) scenára sa nakoniec chopil až Steven Spielberg, ktorý svojho „učňa“ Zemeckisa dobre poznal od dôb svojho fiaska 1941, ku ktorému mu budúci režisér FORRESTA GUMPA napísal scenár. Spielberg sa NÁVRATU DO BUDÚCNOSTI chopil ako producent z pozície majiteľa produkčnej spoločnosti Amblin Entertainment a réžiou poveril samotného Zemeckisa, majúceho v tom čase za sebou (ako režisér) len OJAZDENÉ AUTÁ (1980) a HONBU ZA DIAMANTOM (1984). Výsledkom bol komerčný trhák, dodnes výborný oddychový film a počiatok kvalitatívne vyrovnanej trilógie. Michael J. Fox, v podstate nikdy sa nedočkajúci vysnenej „vážnej“ úlohy, sa časom udomácnil v sitkome „Všetci starostovi muži“ a Crispin Glover hral muža, strkajúceho si krysy do análneho otvoru v DIVOKOSTI V SRDCI - a film? Nezostarol. Scenáristi zábavne poukazujú na rozdiely medzi 50. a 80. rokmi, čo vedie k vtipným okamihom a dialógom („farebný starosta, no to by bolo“, záchranná vesta) a freudovskej otázke, či by sa človek bozkával s vlastnou mamou, keby ju poznal ako osemnásťročnú. P.S. Skvelý Christopher Lloyd.(12.1.2008)

Nostalgicky chlácholivá komedie, která kořeny osmdesátých let hledá v letech padesátých (a nejsou to jenom béčkové filmy s Ronaldem Reaganem). Podvratnost dvou méně jednoznačných dekád mezi tím musela být v zájmu udržení konzervativních amerických hodnot vynechána. Hustota narážek na emblémy 80. let (aerobic, Calvin Klein, skateboard, walkman) film mění v katalog retro výrobků. Film mohl ve své době zároveň sloužit jako podobný vzor toho, jak se chovat a k čemu vzhlížet, jakým je v jeho fikčním světě reklamní plakát se šťastnou, veskrze patriarchální a konzumu oddanou rodinou z padesátých let. Právě v takovouto rodinu se v závěru příznačně mění McFlyovi. Lepší popkulturně zabalený vzorek reaganovské ideologie těžko najdete. Zato lepší komedie o časových paradoxech by se jistě našla. 75% Zajímavé komentáře: JohnnyD, Dale, liuk(28.1.2006)

Jó Zemeckis holt nikdy nezklame. Zatím se mi líbili všechny jeho filmy a Návrat do budoucnosti je toho zářným příkladem. Michael J. Fox a Christopher Lloyd prokazují neobyčejný komediální talent. (Jako ostatně všichni v tomhle filmu), nesmím zapomenout na vybroušený scénář (Darth Vader z planety Vulkán) a vůbec tenhle film je prostě super.(17.2.2005)

Film, který popírá Einsteinovou teorri relativity, ale i přesto naprosto dobrý :) KLasika.(18.5.2009)

Až teprve roku 2007 jsem si udělal pomyslný návrat do minulosti, do roku 1985 a zkoukl Návrat do budoucnosti, ve kterém jsem se paradoxně vrátil do ještě větší minulosti, roku 1955, kde jsem sledoval jak se hlavní hrdinové snaží vrátit do budoucnosti, do roku 1985, a z toho jsem byl tak zmaten, že jsem byl rád, když jsem se po necelých dvou hodinách vrátil zase zpět do budoucnosti, roku 2007, který je však dnes už minulostí... A teď vážně, Návrat do budoucnosti je i přes své hrátky s časem velice snadno pochopitelný, odpočinkový a příjemný film pro celou rodinu. 8/10(6.8.2008)

• - Filmári mali k dispozícii šesť DeLoreanov, z toho jeden bol špeciálne upravený pre potreby natáčania záberov z interiéru vozidla. (m.a.t.o.)

• - Postava Jennifer (Claudia Wells) pôvodne nemala s Martym (Michael J. Fox) a Dr. Brownom (Christopher Lloyd) cestovať do budúcnosti. Zemeckis povedal, že keby počas natáčania "jednotky" vedel, že film bude mať pokračovanie, nikdy by ju do stroja času neposadil. (m.a.t.o.)

• - Eric Stoltz bol počas natáčania so svojou rolou tak zžitý, že od každého v štábe požadoval, aby ho oslovoval menom Marty. Keď ho niekto oslovil jeho vlastným krstným menom, ani naňho nereagoval. (m.a.t.o.)