Návrat do budoucnosti III

• slovenský

Návrat do budúcnosti 3

Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi / Western

USA, 1990, 118 min

* Třetí díl populární trilogie Návrat do budoucnosti není vůbec špatný, ba právě naopak, označil bych jej za nejlepší. Situování děje na divoký západ se od tvůrců ukázalo jako důmyslný tah a věnování hlavní dějové linky svéráznému doktoru Brownovi jako ještě lepší. Tvůrci si tentokrát vzali na paškál klasické westernové příběhy, které naprosto dokonale parodují nebo jim vzdávají hold pomocí kultovních scének. Nejvíce si však cením toho, že technika konečně nemá v příběhu to hlavní slovo a časový paradox nehraje tak výraznou roli, čili nevzniká tolik nelogičností. Film utíká díky absenci jakýchkoliv děr daleko rychleji než oba předchozí a závěrečná scéna je vrcholem celé trilogie. Může za to zejména její naprostý spád a promísení všech žánrů. Bravo. 100% !! ___ vtip: 4/5; napětí: 4/5; akce: 3/5(1.6.2006)

Výborná zábava!(15.7.2006)

Jediný western (se sci-fi prvky), který se mnou byly ochotny shlédnout i mé děti :) Vlakové scény byly nabité adrenalinem a Clint Eastwood musel mít ze svého jmenovce i z názvu údolí určitě radost. Jinak mi už chvílemi Návrat do budoucnosti III začínal připomínat 3x převařený čaj, a je tedy dobře, že je i zakončením vtipné série. Trailer: http://www.csfd.cz/film/10130-navrat-do-budoucnosti-iii/videa/(6.2.2012)

„Ale čo, sú oveľa horšie doby, v ktorých som mohol uviaznuť, ako je Divoký západ. Napríklad stredovek. Áno, stredovek. Vtedy by ma určite upálili.“ Silná zostava Robert Zemeckis, Bob Gale, Frank Marshall, Steven Spielberg a Kathleen Kennedyová sa vrátili do tretice a poslednýkrát. Scenár nie je dojením kravy, pretože sa ho tvorcovia zručne snažili koncipovať ako trilógiu (dvojka sa nakrúcala na jeden záťah s trojkou) , nie ako filmovú sériu, ktorej ďalšie diely sa nakrútili len preto, že predchádzajúce dosiahli závratný komerčný úspech. To znamená, že tvorcovia sa snažia ako-tak „definitívne“ uzatvoriť všetky postavy/príbehy/vzťahy a logické diery – a znova im to vyšlo. Patrične vysoký rozpočet, množstvo „súčasných“ vtipov (Clint Eastwood, voda s ľadom) a originálne ladenie deja do westernového kabátu s tomu odpovedajúcimi dialógmi („Marty, okamžite si daj dole tie tenisky. V roku 1885 nemajú čo robiť! A keď sme už pri tom, nemajú čo hľadať ani v roku 1955.“). Takže ak máte radi svižné „cestovanie v čase“, rozhodne siahnite po tejto sub-žánrovej klasike a hŕstku logických nezrovnalostí (ktorý šofér pred ťažkou cestou nehodí na zadné sedadlá kanister s benzínom?).(19.2.2006)

Měl jsem čtyři hvězdy původně, ale nakonec jsem to změnil, protože to do příběhu neodmyslitelně patří jako zbytek trilogie a zaslouží si to tudíž plný počet. Sice Divoký západ je trochu zruky, ale i tak je to důstojné zakončení celého příběhu a zábava stále dobrá. Kéžby takové filmy s tak dokonalým příběhem vznikali i dnes... --- A co jí řeknete? Že se máte vrátit do budoucnosti? Tomu nebude rozumět! Já v tom jedu s váma a taky tomu nerozumím!(22.8.2008)

• - Redaktor novín Hill Valley v roku 1885 sa volá "M. R. Gale", čo je odkaz na scenáristu trilógie Boba Galea. (m.a.t.o.)

• - Ve scéně, kdy Marty (Michael J. Fox) nacvičuje před zrcadlem tasení zbraně a říká: To mluvíš se mnou?“ odkazuje na kultovní scénu z filmu Taxikář (1976). (Aere)

• - Marty se ve filmu představí jako Clint Eastwood. Ve scéně, kde je Marty postřelen, použije na obranu poklop od kamen zakrytý ponchem podobně jako samotný Clint Eastwood ve filmu Pro hrst dolarů (1964). (facojurka)