Trosečník

Cast Away

Stroskotanec

Dobrodružný / Drama

USA, 2000, 143 min

Byl by to vybornej film, kdyby to trochu zkratily, jinak Tom Hanks zase ukazuje ze do ceho vleze to je dobry(30.1.2005)

Hanks; nominace na Oskara. Pan Wilson; nic... To myslím nejlépe vypovídá o současném zoufalém stavu v jakém se nachází soudnost Akademie.(20.1.2007)

„Znova tu sedím, znova rozprávam – a zasa som stratil Kelly. Moju Kelly. Som smutný z toho, že som ju stratil. Ale som jej vďačný, že tam vtedy na tom ostrove so mnou bola. Je preč, ale ja som tu... a musím dýchať ďalej. Veď ktovie... čo mi priplaví zajtrajšok.“ STROSKOTANEC nie je film, akým sa zdá byť. K (desivému) stroskotaniu dôjde po polhodine, z ostrova sa do civilizácie dostaneme polhodinu pred záverečnými titulkami, Silvestriho hudbu takmer nepočujeme, čarokrásna výprava Pacifiku zo seriálu „Príbehy z Južných morí“ je nahradená pochmúrnou oblohou, ľudoprázdnymi plážami a smutným šumom mora a usmievavého Piatka nahradila lopta, pomaľovaná krvou (ľudskou). Dôkazom toho, že sa bavíme s inteligentnými filmármi, nie sú len fascinujúce scény (zub, veľryba, obesenie), ale napríklad aj to, že sa nikdy nedozvieme, čo bolo v mcguffinskej krabici. Film mal v čase premiéry problém s tým, že ho každý porovnával s predchádzajúcou spoluprácou Zemeckis/Hanks, FORRESTOM GUMPOM, ale to už máme za sebou. Zostal kus podmanivo strhujúceho filmu s krutým (ale i nádej vyvolávajúcim) koncom na križovatke ciest, čo je prekvapivo dobrá a jednoduchá metafora. Kino Považan 2001(17.10.2004)

Opet klasicky nesvar americkych filkmu. Az na zaverecny naprosto zvytecny happy-end se jedna o velmi zrucne a zajimave natoceny dobrodruzny film. Kdyby skoncil v okamziku Hanksovi zachrany byl bych nadmiru spokojen, takto jen prumer.(30.7.2002)

Hlavní hrdina je člověk který si vytrhává zub bruslí.(24.1.2005)