Kontakt

Contact

Kontakt

Drama / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 1997, 153 min

Tento dramatický mysteriozní sci-fi thriller zůstal u mě nepochopen. Nejdříve jsem se dokázal unášet na vlně fantastična, ale pak mám celý film jakoby v mlze. Aštar Šeran ani Ptaah se nakonec nekonal(i). Jaká to škoda, mohla to být i komedie.(21.8.2012)

MĚLI JSTE POSLAT BÁSNÍKA... Metaforické sci-fi, ve kterém je všechno v podstatě jinak, než jak to vypadá. Kdo se zajímá o sliz a chapadla, ať se ráčí obrátit jinam... Pokud jste "přežili" náboženství ve Znameních, tady se vám nemůže nic stát. -JÁ POTŘEBUJI DŮKAZY. -DŮKAZY? MILOVALA JSI SVÉHO OTCE? A TVŮJ OTEC TĚ MILOVAL? -ANO, VELMI. -DOKAŽ TO. Jodie Foster je skvělá skvělá skvělá herečka, jedna z nejlepších a její projev při uzření dalekého vesmíru je nadpozemský!!! Já ji miluju...eh...pardon :-)(5.5.2003)

Věda versus víra v jednom z mála neakčních sci-fi 90. let a la GATTACA. Film pokládá zajímavé otázky, postavy staví před silná dilemata, děj plný zvratů připomíná jízdu na horské dráze, byť tempo nijak závratné není, a rozuzlení je výborné. Stejně jako výkon Jodie Foster. A moc se mi líbila postava tajemného, nevypočitatelného a neukotveného miliardáře Haddena tahajícího v pozadí za nitky.(22.1.2017)

Viete čo, toto fakt nie. U GATTACI som dokázal tolerovať, že sa jedná o noblesne „civilné“ a galantne „oduševnené“ sci-fi. Ale KONTAKT naozaj už príliš zaváňa akademickou nudou a pchatím sa niekomu niekam (netvrdím, že sa vám nemôže páčiť, ale mne sa nepáčil, kým GATTACA áno). Výsledkom je čudná intelektuálska melodráma, v ktorej dobre nefungujú dokonca ani herecké výkony takých vysokých kariet, ako sú John Hurt (VOTRELEC), Tom Skerritt (VOTRELEC), Jodie Fosterová (MLČANIE JAHNIAT), David Morse (SMRTIACA LIEČBA) či James Woods (TAKÍ SME BOLI). Celé je to zdĺhavé, tvári sa to ako neviem čo, je to pomalé, ale možno sa práve nachádzate v nálade, v ktorej potrebujete niečo melancholické, plné rozjímania (nad všetkým). Dovolil by som si nahodiť drzý názor, že keď nemáte v sci-fi obludu, ešte vám to automaticky nedáva právo chvastať sa tým, že je to "sci-fi s myšlienkou.(8.11.2004)

Kontakt určitě není tak prvoplánově líbivý jako proslulá Zemeckisova trilogie Návrat do budoucnosti, ale v režisérově filmografii a žánru filmové sci-fi zastává neméně důležité - a vlastně ještě důležitější - místo. Zemeckis dokázal, že je možné natočit divácky přitažlivý sci-fi snímek bez laciných žánrových rekvizit a akčních scén. Zemeckis se celou dobu pohybuje na půdě vědeckých teorií a jeho svět vize kontaktů s mimozemskou civilizací má reaálný základ. Hnacím motorem filmu jsou dramatické, dobře napsané dialogy, přesvědčivě vykreslená psychologie postav, působivé dějové zvraty a vtipné filmové nápady. Film je velmi dobře herecky obsazený a taky náležitě dobře zahraný. Rozpočet je adekvátní náročné umělecké vizi, Zemeckis měl naštěstí renomé z předchozích kasovně úspěšných snímků a dokázal na producenty zapůsobit. Celkový dojem: 80 %.(20.6.2006)

• - Barevná škála, začínajíc červenou a konče zlatou, kterou vidíme při cestování tunelem, odpovídá barvě čaker. (HellFire)

• - Jena Malone, která si zahrála mladou Ellie Arroway, má hnědé oči. Musely být proto digitálně upraveny, aby odpovídaly modré barvě očí Jodie Foster. (HellFire)

• - Jodie Foster se o film zajímala od roku 1995, ale nakonec od produkce odstoupila. Vrátila se až s novou verzí scénáře. (HellFire)