Kontakt

Contact

Kontakt

Drama / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 1997, 153 min

Od okamžiku kdy přijdou signály se mohu na film dívat znovu a znovu. Samotné zachycení signálů je uděláno moc napínavě, ale akční scény jsou natočeny přímo úžasně s mistrovsky gradující hudbou. Jodie je výborná (a hlavně v závěru to měla dost těžké). Navíc i to povídání kolem je zajímavé (spor mezi vědou a vírou).(15.7.2003)

No na rovinu, cekal jsem vic. Film totiz neni ani tak moc sci-fi o prvnim kontaktu s mimozemstanama, spis to je drama o zensky, ktera ten kontakt ucinila. Vysledek je ten, ze by se dal film v klidu prostrihat na 90 minut, respektive spoustu scen bych vyhazel, protoze jsou zbytecny a dej nikam neposouvaj a naopak bych lehce prodlouzil konec, kdy to konecne zacne bejt zajimavy. Ale jinak je film solidne natocenej, Foster hraje tradicne dobre, i kdyz uz zahrala i lip, McConaughey neni tak otravnej a vymletej, jako obvykle a celkove se na to docela dobre kouka. Triky sice uz zestarly, ale nic hroznyho. Sice jsem se nenudil, ale nadsenej jsem taky nebyl.(11.12.2011)

Rozpočet $90miliónovTržby USA $100,920,329Tržby Celosvetovo $171,120,329/70%/(30.6.2005)

8 / 10 Robert Zemeckis teraz necháva svoju povestnú detskú hravosť a zanietenosť pre špeciálne efekty pred bránami štúdia a uhladeným spôsobom nám servíruje príbeh o tom, ako by mohlo vyzerať tak trochu iné spojenie sa s Vesmírom. Ale pozor! Kontakt určite nie je film pre všetkých a tí, ktorí si pod pojmom sci-fi predstavujú slizkého votrelca, či obrneného predátora, by sa mu mali zrejme vyhnúť - alebo sa pred pozeraním zbaviť všetkých predsudkov a vyčistiť si myseľ. Každopádne, ak sa vám to podarí, budete sladko odmenený - mystický (dalo by sa povedať, že až transcendentálny) zážitok v podobe brilantného finišu vám z pamäte len tak rýchlo nevyprchá.(9.1.2006)

Kontakt jsem si od první chvíle opravdu zamiloval a nepřestal mě udivovat až do samého závěru. Už jméno Carla Sagana jako autora předlohy je zárukou, že ve filmu spíše než o šokantní ztvárnění prvního kontaktu se zelenými mužíčky (či dalšími podivnostmi), půjde o hluboké mudrování na téma věda, víra, pravda. poznání... A film kupodivu všechna výrazná podobenství i myšlenky vstřebává bez větších obtíží, byť se někdy jejich dalekosáhlost a explicitnost jejich vyjádření pohybuje na tenké hraně kýče. Přesto je pátrání sympatické vědkyně po "prvním kontaktu" (spíše však po samé podstatě vědění) strhující a dobře natočené. Škoda jen, že Zemeckis nedokázal vizuálním zpracováním napodobit Kubrickův epos Vesmírná odyssea... Ale to bych chtěl až příliš...(30.3.2004)

• - Předlohou pro postavu doktorky Arroway byli dva průkopníci radioastronomie ze 30 a 40tých let 19. století, Grote Reber a John Kraus. (HellFire)

• - Během produkce zemřel autor knižní předlohy a producent filmu Carl Sagan, kterému je film věnován. (HellFire)

• - Jodie Foster byla jedním z 2400 dárců, kteří v létě 2011 finančně přispěli k znovuobnovení programu SETI poté, co federální vláda i americký stát Kalifornie zrušily státní granty pro výzkum mimozemských civilizací. (Lasskoun)