Pět dní jednoho léta

Five Days One Summer

• slovenský

Päť dní jedného leta

USA, 1982, 96 min

Pohledy, mlčení a lození po Alpách. Síla je v tom nevyřčeném. KOUSEK DĚJE. A, sakra, z toho ledovce se vrátil ten špatný chlap! /20. 7. 13./(20.7.2013)

Film si sice nekladl žádné velké cíle, přesto ve mně vyvolal spoustu emocí (vesměs pozitivních). Nevhodný vztah strýce a neteře je zde vyobrazen na pozadí jejich pětidenního pobytu v horské chatě v Alpách. Od počáteční vášně, přes menší krizi, až k zaujetí neteře jiným mužem. Fred Zinneman byl opravdu velký režisér a dokázal zdánlivě banální příběh prostoupit spoustou citů i dramatiky. Povedlo se mu to velmi dobře.(6.8.2002)

Zajímavé horolezecké drama..(19.3.2016)

Pět dní jednoho léta je film určený nejspíše pro ženy, který není mi jako muži dost pochopitelný. Nádherně natočené alpské horské scény kontrastují s "divným" milostným příběhem, který je vyprávěn retrospektivně a který rozbíjí tempo celého snímku. Přestože mnohé scény nezapřou mistrovskou ruku oscarového režiséra Freda Zinnemanna (V pravé poledne, Šakal), film jako celek pro mne nefungoval a měl jsem co dělat, abych se dodíval. Ještěže ty šutry věděly, jak mají padat, aby z filmu nezbyla červená knihovna. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=bReNJYDLcBw(20.7.2013)

Na tenhle film jsem byla hodně zvědavá, ale musím přiznat, že přišlo mírné zklamání. Už od začátku víte hlavní pointu filmu, a pak se vesměs stále díváte na lidský trojúhelník, v němž účastníci stále lezou po horách a při čemž se nezapomínají myšlenkovitě vracet do minulosti. No určitě bych neřekla, že si tenhle snímek zaslouží víc, než průměrné hodnocení.(20.4.2014)