• Gimli

Mravenci nesou smrt je dokonalý příklad kouzla nechtěného a rčení, že všeho moc škodí. Ve snaze ukazát feťáky, dealery a emigranty jako ty nejhorší zločince a morální spodinu společnosti se tvůrci uchylují k extrémnímu předimenzování úplně všeho. Celý film na mě působil asi tak, jakoby mě někdo zavřel do prázdné místnosti s obřími repráky a pustil do nich řvoucí mimino s maximální hlasitostí. Tenhle postup začne být otravný už v první scéně z feťáckého doupěte a táhne se pak celým filmem, což je téměř k nevydržení. Naštěstí je to sem tam proloženo legračními scénami z diskotéky, když se děj točí kolem místního šéfa drogového podsvětí a navrátilého emigranta v jedné osobě Moučky (Vladimír Kratina). Snad jenom ten Vinklář to zvládl se ctí.(17.4.2011)

• Adam Bernau

Ještě dnes by to byla výborná zábava (např. dobová diskotéka), nebýt toho, že v Mravencích dokonale absentuje jakákoli dějová logika, sled jednotlivých událostí je až neuvěřitelně nemožný. Dokonce ani není možná vzájemná kompatibilita mezi některými důležitými prvky celého příběhu. Podivnost, že Moučka kumpánovi Železnému poprvé samozřejmě tyká, ale podruhé mu vyká, je jen takovou třešničkou na dortu. Nikdo se také nepozastavuje nad tím, že extratřída mezi nájemnými vrahy má svou oběť omráčenou v plné vaně a přesto mu ten chudák přežije. Centrála ví, že policie ví o Krausové, přesto ji nechá bez varování bydlet v tomtéž hotelu. Atd., atd. seznam dějových nehorázností by nebral konce. Psycho v podobě dvojitého Kanyzy by tedy nemělo nikoho vzrušovat. Hvězdičku dávám proto, že, jak pamnětníci vědí, jakýkoli film s hvězdičkou bylo nutno vidět. A tento drsný thriller byl pro nás, Husákovy děti, na jednom z předních míst na seznamu.(6.8.2011)

České krimi, to já můžu, i když to není to pravé ořechové.(30.12.2009)

• Gavin87

Tenhle Trainspotting po československu socialisticku snad ani sám Brynych nemohl myslet vážně. Jako parodie by to vydalo na 5 hvězd, ale obávám se, že to scénárista myslel vážně. Nulové herecké výkony, nudnost a trapnost nade vše. Jak několikrát řekl Josef Vinklář v tomto filmu, To se nemělo stát....(7.7.2010)

• sud

Josef Vinklář, Jan Kanyza, Rudolf Jelínek a Jiří Zahajský jsou herci, které mám rád a kteří hrát umějí. Ovšem tento film je po všech stránkách tragédie. Autoři zřejmě nevěděli nic o drogách a feťákách a dostali stranický úkol ukázat občanům, jak dokáží zatočit ze svinstvem ze západu a ukázat, že akční film nemusí být jen z USA. Jenomže akční scény jsou tak strašné a konec tak neuvěřitelně debilní, že dávám jedinou špinavou a urousanou hvězdičku ze soucitu k na začátku vyjmenovaným hercům.(11.3.2007)

• Jan Kanyza