Komedie / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1999, 130 min

• AngelAngie

Z Kevinovy tvorby mi tohle taky nesedlo.(25.5.2008)

Jelikož jsem v poslední době dal šanci snímku Hledám Amy aby mě přesvědčil o svých kvalitách. Udělal jsem to samé s filmem Dogma. Zatímco Amy v mých očích povyrostla, tak Dogma možná ještě více spadla. A musím tudíž prohlásit že se jedná o režisérův nejslabší kousek. Dobře chápu že Kevin Smith si s tímto filmem musel dát dost záležet. Ale tohle téma mi prostě nesedí a pravděpodobně asi sedět ani nezačne. Nezajímají mě moc řeči o Kristovi, Bohu, Apoštolích atd. Kevin Smith tohle všechno pojal po svém a vloudil do dialogů hodně těch svých pitomin. Přesto chvílemi dost nuda, přestože se jedná o herecky nejlépe obsazený Smithiho filmík.(14.5.2007)

„Poslal ich do pekla?" – „Horšie. Do Wisconsinu." Kevina Smitha nemusím. Obdivujem jeho rozprávačský talent a schopnosť písať brutálne dobré brutálne dialógy. A zábavné postavičky. Ale jeho filmy mi jednoducho nijako geniálne nesedia a nad posteľou mi určite nevisí Kevinov portrét. Každopádne DOGMA sa tak troška vzpiera z jeho „smithovských“ komédií, pretože nie je príliš „civilná“ a „obyčajná“. Je o dvoch padnutých anjeloch (kamaráti Matt Damon a Ben Affleck), ktorí sa chcú vrátiť do neba vďaka tomu, že postrieľajú čo najviac pozemšťanov. Super nápad, obávam sa však, že 130 minút je 130 minút. Hoci je zaujímavé pozerať sa na to, čo si Kevin Smith predstavuje pod pojmom „akčná scéna“, výsledok je nakoniec predsa len troška rozpačitý. Odvážne, plné dobrých nápadov, skvelého hereckého obsadenia a výborných dialógov, no alebo je čohosi priveľa alebo korpusu niečo chýba. Najväčšia chyba je paradoxne pravdepodobne práve v réžii, keďže bombastický scenár (plný postáv a nápadov, ako sú trinásty apoštol a kanadský Boh) mal predsa len na viac.(1.11.2004)

Asi nejslabší film Kevina Smithe, v kontextu standardní hollywoodské produkce přesto nadprůměrná komedie.(16.6.2002)

Kdybych se někdy rozhodl, že začnu věřit v Boha, půjdu na to asi po Smithovsku, protože se mi líbí, jak Kevin přemýšlí (Bůh existuje, ale s dnešní moderní církví zřejmě nemá moc společného). A když v něco nevěříte a zároveň máte oči otevřené, tak si všimnete, co vše je špatně. Někdo na to bude nadávat v hospodě, někdo na diskuzích, ale jen Kevin Smith o tom natočí film, díky němuž svůj anti-fanklub rozšíří o tisíce lidí. A v dnešní době potrhlých organizací s církví v čele to muselo vyžadovat pořádný pár koulí tohle natočit a vydat. Za tohle, za perfektní casting a skvělý scénář dávám 80 % s tím, že jsem se hodně dlouho rozmýšlel i o vyšším hodnocení - druhé zhlédnutí napoví mnohem víc.(28.5.2012)