poster

Dogma

 • USA

  Dogma

 • Slovensko

  Dogma

Komedie / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1999, 130 min

 • Ducharme
  ****

  Nekorektní - tak by se dalo Dogma popsat jedním slovem. Ježíš byl černoch, apoštolů bylo 13, kupa sraček (ne, tohle nejde popsat jinak) jako "biblická" postava Golgoťana - Smith prostě nenechává na křesťanské víře nit suchou a dělá to způsobem velice vtipným, úderným, místy drastickým ale hlavně inteligentním. Tomu všemu navíc vévodí nepochopený Rickman, zmatená Fiorentino a brutální Damon (ve své asi nejlepší roli). 4/5 s tím, že tenhle film musím vidět co nejdříve znova!(17.8.2009)

 • Davies182
  ****

  Začínám pomalu chápat, že je Smith génius. Takovej, kterej se ovšem režijně docela nešťastně vyčerpal na přelomu milénia, zdá se... S čímpak asi přijdou Clerks 3? Jinak sem vždycky chtěl vidět hovínkovýho démona a potřeboval sem z jinejch než mejch vlastních úst slyšet, že je klimatizace pekelný vynález. Takže díky. Co jsem naopak nepotřeboval vědět je fakt, že v Pánovi Prstenů Howard Shore tak trochu vykrádal sám sebe.(16.1.2016)

 • Lima
  ****

  Víte co má společného nebeský anděl a figurka Kena z kolekce od Mattela? Zeptejte se Kevina Smitha.........Protesty ze strany špiček katolické církve v USA krátce po premiéře filmu nenechaly na sebe dlouho čekat. Kevin Smith totiž natočil nejenom vtipný film, ale i kontroverzní a inteligentní. Jasně, díky přítomnosti elementů Jaye a Silent Boba to možná někomu tak nepřijde :o), ale spousta dialogů je opravdu vychytaných, trefně se strefujících do církevních tvrzení a nauky a to nikoliv urážlivou formou, ale chytře a vtipně. Navíc si rozhodně si nemyslím, že by šlo o mainstreamový film. Kevin Smith zůstal svůj a herecké obsazení je už "kmenové" - Matt s Benem jako andělé-parchanti mají šmrnc, nechybí i známá dvojka režisér osobně alias Silent Bob a jeho vyhulenej parťák Jay, který opět chrlí jednu sexuálně podbarvenou hlášku za druhou a je opět komicky nechápavý. Azraelovi zabijáčtí pomocníci s hokejkami jsou cool a dokonce mi poprvé v životě tady nevadil užvaněnec Chris Rock coby 13. apoštol. To jsou mi věci....Chytrý Kevin, dobrý film.(14.3.2004)

 • Psema
  ****

  Přílišná délka ubíra tomuhle Smithovu dílku na atraktivnosti. Přesto je to výborná podívaná se spoustou vtipný scén.(9.10.2006)

 • Lavran
  ****

  Aneb proč se obávat hovnodémona a nepodivovat se, když někdo řekne, že Alanis Morissette je boží.(28.1.2009)

 • - Kevin Smith zprvu nabídl režírování Robertu Rodriguezovi. (Tygrys)

 • - William Donahue z organizace Catholic League po několik měsíců film kritizoval a veřejně proti němu protestoval, aniž by jej předtím viděl. Poté jeho pracovníci zavolali do View Askew Production, založené Kevinem Smithem a Scottem Mosierem, a pro Donahua se pokusili dojednat speciální promítání. Od Smitha se však dočkali odpovědi: "Tak co tedy dělal posledních šest měsíců?" (Ice123)

 • - Vzhledem k tomu, že film měl původně vznikat pod hlavičkou Disney studií, ale kvůli narůstající kontroverzi se o distribuci postarali Lions Gate, a tím pádem rozpočet klesl, hráli všichni herci za velmi nízké honoráře. Produkce jim tedy alespoň dovolila volnější režim, takže herci často opouštěli plac, aby například odjeli pracovat na jiných projektech.[Zdroj: bbc.co.uk] (T-pack)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace