Komedie / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1999, 130 min

Nekorektní - tak by se dalo Dogma popsat jedním slovem. Ježíš byl černoch, apoštolů bylo 13, kupa sraček (ne, tohle nejde popsat jinak) jako "biblická" postava Golgoťana - Smith prostě nenechává na křesťanské víře nit suchou a dělá to způsobem velice vtipným, úderným, místy drastickým ale hlavně inteligentním. Tomu všemu navíc vévodí nepochopený Rickman, zmatená Fiorentino a brutální Damon (ve své asi nejlepší roli). 4/5 s tím, že tenhle film musím vidět co nejdříve znova!(17.8.2009)

Začínám pomalu chápat, že je Smith génius. Takovej, kterej se ovšem režijně docela nešťastně vyčerpal na přelomu milénia, zdá se... S čímpak asi přijdou Clerks 3? Jinak sem vždycky chtěl vidět hovínkovýho démona a potřeboval sem z jinejch než mejch vlastních úst slyšet, že je klimatizace pekelný vynález. Takže díky. Co jsem naopak nepotřeboval vědět je fakt, že v Pánovi Prstenů Howard Shore tak trochu vykrádal sám sebe.(16.1.2016)

Víte co má společného nebeský anděl a figurka Kena z kolekce od Mattela? Zeptejte se Kevina Smitha.........Protesty ze strany špiček katolické církve v USA krátce po premiéře filmu nenechaly na sebe dlouho čekat. Kevin Smith totiž natočil nejenom vtipný film, ale i kontroverzní a inteligentní. Jasně, díky přítomnosti elementů Jaye a Silent Boba to možná někomu tak nepřijde :o), ale spousta dialogů je opravdu vychytaných, trefně se strefujících do církevních tvrzení a nauky a to nikoliv urážlivou formou, ale chytře a vtipně. Navíc si rozhodně si nemyslím, že by šlo o mainstreamový film. Kevin Smith zůstal svůj a herecké obsazení je už "kmenové" - Matt s Benem jako andělé-parchanti mají šmrnc, nechybí i známá dvojka režisér osobně alias Silent Bob a jeho vyhulenej parťák Jay, který opět chrlí jednu sexuálně podbarvenou hlášku za druhou a je opět komicky nechápavý. Azraelovi zabijáčtí pomocníci s hokejkami jsou cool a dokonce mi poprvé v životě tady nevadil užvaněnec Chris Rock coby 13. apoštol. To jsou mi věci....Chytrý Kevin, dobrý film.(14.3.2004)

Přílišná délka ubíra tomuhle Smithovu dílku na atraktivnosti. Přesto je to výborná podívaná se spoustou vtipný scén.(9.10.2006)

Aneb proč se obávat hovnodémona a nepodivovat se, když někdo řekne, že Alanis Morissette je boží.(28.1.2009)

• - Kevin Smith zprvu nabídl režírování Robertu Rodriguezovi. (Tygrys)

• - William Donahue z organizace Catholic League po několik měsíců film kritizoval a veřejně proti němu protestoval, aniž by jej předtím viděl. Poté jeho pracovníci zavolali do View Askew Production, založené Kevinem Smithem a Scottem Mosierem, a pro Donahua se pokusili dojednat speciální promítání. Od Smitha se však dočkali odpovědi: "Tak co tedy dělal posledních šest měsíců?" (Ice123)

• - Vzhledem k tomu, že film měl původně vznikat pod hlavičkou Disney studií, ale kvůli narůstající kontroverzi se o distribuci postarali Lions Gate, a tím pádem rozpočet klesl, hráli všichni herci za velmi nízké honoráře. Produkce jim tedy alespoň dovolila volnější režim, takže herci často opouštěli plac, aby například odjeli pracovat na jiných projektech.[Zdroj: bbc.co.uk] (T-pack)