Komedie / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1999, 130 min

Začínám pomalu chápat, že je Smith génius. Takovej, kterej se ovšem režijně docela nešťastně vyčerpal na přelomu milénia, zdá se... S čímpak asi přijdou Clerks 3? Jinak sem vždycky chtěl vidět hovínkovýho démona a potřeboval sem z jinejch než mejch vlastních úst slyšet, že je klimatizace pekelný vynález. Takže díky. Co jsem naopak nepotřeboval vědět je fakt, že v Pánovi Prstenů Howard Shore tak trochu vykrádal sám sebe.(16.1.2016)

Svého času moje první, nejvtipnější a nejmilejší smithovka sice s odstupem času neztratila nic ze své komediální kadence, jen ten pohled na ni je, vzhledem k přihlédnutím ke zbytku režisérovy tvorby, trochu odlišný. Smith odsunul své osobité pohledy na popkulturu a pustil se do církevních dogmat, jejichž častá neflexibilnost k současnému společenskému stavu je až do nebe volající. Kousavě je všechna porušuje, dělá si z nich nehoráznou legraci za pomoci nejnevkusnějšího humoru a přesto je tak ryze svůj, maximálně vtipný, přímočaře trefný, ale ani na chvilku se nesnižuje k trapnému variování (zdravíme Šifru mistra Leonarda), což dělá z jeho nejmainstreamovějšího (nepočítám Jersey Girl) kousku zatraceně vybroušený flák, který sice nemá ostří (ani humorné ani sarkastické) tak dokonale vybroušené jako zbytek, ale stále je nadmíru zábavné.(19.8.2007)

Přílišná délka ubíra tomuhle Smithovu dílku na atraktivnosti. Přesto je to výborná podívaná se spoustou vtipný scén.(9.10.2006)

Tema dvou padlych andelu - originalni, spousta narazek na vse mozne - vetsinou hodne dobre, i kdyz tolik lidi utikat z kina v polovine filmu jsem jeste nevidel, ale Morissette jako Buh - to uz jsem nezkous.(6.8.2002)

Už to není ten pravý Smith, ale pořád prdel jak má být! Skvěle obsazeno!(4.2.2006)