Hitler, Stalin a já (TV film)

Dokumentární

Česko, 2001, 56 min

Silný príbeh si vystačí s jednou hovoriacou hlavou. Trefné sú aj sprievodné zábery (sírovú zlosť chŕliaci komunistický prokurátor, zahrabávanie mŕtvol z koncentrákov buldozérom). Poznámka: Zaujala nenápadná zmienka aktérky o tom, ako je v súčasnosti rok 1968 opovrhovaný, no išlo o výnimočnú dobu. Súhlas - eufória prevratu 1989 vydržala cca rok, kým všeobecne zdieľaný pocit rastúcej slobody tu bol zhruba od polovice 60. rokov. Tak nespútane a pritom živo vyjadrované názory, aké boli v tlači rokov 68-69 som dodnes nenašiel. Nielen kvôli autocenzúre vyplývajúcej z dnes panujúcich obmedzení rozsahu prípustných tém. Obmedzení ekonomických, sponzorských i vlastníckych. Pocit, že dnes sa smie všeličo, pretože ideme skúsiť socializmus bez teroru bol priam euforizujúci oproti poslušnému vojdeniu do ohrádky mamonárskeho kapitalizmu po roku 1990. Spravodajstvo i umenie mali úplne špecifickú príchuť radostne skeptického poznávania vytrhnutia sa z reťazí totality. Dnes, napriek deklarovanej slobode, sa noviny nedajú otvoriť, pretože ich obsah sa absolútne vzdialil bežne pociťovaným problémom človeka i doby.(4.1.2013)

posledni veta byla naprosto odzrorujici a vehnala mi slzy do oci(5.8.2008)

Paní Třeštíková není vidět, není slyšet, jakoby jen čistě náhodou někdo zapnul kameru v obýváku jedné dámy s mimořádně zajímavým životním příběhem. Profesionalita a pokora paní Třeštíkové je naprosto úžasná.(4.10.2014)

Nejdrsnější autentické záběry z koncentráků a velmi krutý životní příběh vyprávěný osobou, která ho prožila. Heda Margoliová si prošla tím nejhorším z obou totalitních režimů, a přesto si uchovala duševní zdraví a nyní pomocí dokumentu předává své osudy dál... Velmi statečná žena... RIP(27.11.2013)

Bezesporu zajímavý životní příběh pojatý stylem mluvící hlava občas proložená archivními záběry (70%).(25.7.2008)