Bláznivá dovolená v Evropě

• slovenský

Prázdniny v Európe

Komedie

USA, 1985, 95 min

Tož toto byl docela slušný nářez:) Poměrně poklidný začátek se v mžiku promění v neskutečně bláznivé, bizarní a vtipné eskapády, jejichž nápor vytrvá až do konce filmu. Odrovnávající scénky při návštěvě Anglie ("car crashes" a cyklista), Francie (venkovní posezení v kavárně a místní "laskavá" obsluha:) a Německa (nocleh u zcela neznámých lidí). Samozřejmě nesmí chybět bohatá zásoba hlášek. Celkové zpracování i příběh není možná nejdokonalejší, ale už jen kvůli tomu, jak jsem se bavila, jsem nemohla dát jen tři hvězdičky. "Něco k pití?" - "Colu." - "Dáte si ji v plechu?" - "Ne, raději tady", "Žasnu, jak rodinné svazky prolomí i jazykovou bariéru." :)(18.11.2012)

• BoPo

Griswaldovci si cestu mimo USA mohli odpustiť.(13.10.2009)

Dalsi blaznive pribehy zname americke rodinky Griswoldovych nas provedou po Evrope - mistami sice trapne vtipne, ale na druhotu strnu projet si v jednom filmu Evropu - proc ne. A nekery vtipy nejsou uplne spatne:)(7.8.2002)

„Zlatko, ale my nie sme normálni ľudia. My sme Griswoldovci.“ Po prázdninách v Amerike (80%) a pred vianočnými sviatkami (80%) a návštevou Las Vegas (40%) „americkí Miazgovci“ vyhrali okružnú cestu naprieč Európou, ktorá sa pochopiteľne veľmi rýchlo zvrtne v nikde sa nekončiacu nočnú moru, na čom má podiel predovšetkým rodinou posadnutý Clark v bezchybnom podaní Chevyho Chasea, hviezdy „Saturday Night Live“. Snímke nemožno uprieť vskutku výborné zábavné miesta, z ktorých sa nejeden divák bude ukážkovo rehotať (Angličania, Prasa vo vreci, Eric Idle, Robbie Coltraine, nemeckí príbuzní), snímka sa však bohužiaľ zastavila uprostred cesty a excelentné komediálne scénky (pasy, parížsky čašník, kruhový objazd) strieda s pocitom, že produkcia sa stratila vo veľkolepej európskej výprave, nevraviac o slabších hereckých výkonoch (tak celkovo), pričom film pôsobí čudne zostrihaným dojmom a finále s ukradnutou videokazetou tomu nepomáha.(12.12.2004)

Zábavou to je asi na stejné úrovni jako první "Bláznivá dovolená". Na "Vánoční prázdniny" to ale nemá ani zdaleka.(2.9.2007)

• - Doslovný preklad talianskeho bilboardu, na ktorom sa nachádza polonahá Ellen (Beverly D'Angelo), je "Dáma v sprche". (m.a.t.o.)

• - Na začiatku filmu je možné vidieť, že Griswaldovci bývajú na adrese 8805 Skyline Drive, Chicago, Illinois. (m.a.t.o.)

• - Filmovanie prebiehalo v mestách Chicago, Londýn, Paríž a Rím. (dyfur)