Bláznivá dovolená v Evropě

• slovenský

Prázdniny v Európe

Komedie

USA, 1985, 95 min

Skvělá komedie o rodině Griswoldových na cestách po Evropě. Pokud se rádi bavíte, rozhodně se nezklamete. Hlášky a nápady Clarka, nenechají nikoho v klidu.(27.3.2003)

So scenárom sa tu podľa mňa dali robiť divy a mohlo to byť oveľa šťavnatejšie. Nechápem tento výpadok. Veď zvyky, tradície, pamiatky a štýly života každej krajiny sa dali tak neskutočne krásne zosmiešniť alebo zosmiešniť samotných Griswaldovcov, že to mohol byť triumf nad jednotkou. Škoda mierneho poklesu humoru, no stále je to pozerateľná rodinná záležitosť. 70%.(11.7.2007)

Bacha, americká buranská rodinka Griswaldovcov sa pre tento raz vybrala prebrázdiť Európu. S ich správaním je tu zase spojených dosť komických situácií a hlášok a na starom kontinente zažijú naozaj všeličo. Netreba hľadať v tomto filme nijaký hlbší podtón, iba sa nechať baviť touto už klasickou vynikajúcou oldschoolovkou.(23.8.2009)

O dost slabší pokračování má příchuť nastavované kaše. Obrovský ohlas prvního dílu nenechali producenti bez odezvy a vyrukovaly s vykalkulovanou, jen místy vtipnou, komedií. Amy Heckerling (při vší úctě) není dobrá režisérka a její přírůstek do série mohl znamenat definitivní stopku dalším chystaným pokračováním. Naštěstí se tak nestalo a Chevy Chase se nám později vrátil v komedii, jenž napravila reputaci.(21.7.2005)

Chevy Chase je pro mě ikona americkýho humoru let osmdesátých a speciálně po návštěvě rodiny Griswaldových u mě zůstane dobrá nálada na hodně dlouhou dobu. Tenhle díl těží především s konfrontace Amerika versus Evropa. Objednávka jídla v Paříží nebo přítomnost Griswoldů na bavorským festivalu mě dokáží opakovaně rozesmívat už asi dvacet let a to je ta nejlepší vizitka téhle komedie.(9.1.2012)