Predátor II

• slovenský

Predátor 2

Akční / Sci-Fi / Thriller / Horor

USA, 1990, 108 min

70%. Predator v centre Los Angeles namiesto lesnej dzungle mi nevadil, skor naopak, myslel som, ze to bude rovnako zaujimave, ako jednotka, ale zial Stephen Hopkins pokazil hlavne tu prvu hodinu. Na zaciatku filmu mi to pripominalo styl Verhoevenovho ROBOCOPA (1987) - gang rozbijajuci vsetko v uliciach mal väcsiu moc ako samotni policajti a okrem tam boli aj zostrihy zo spravodajstva, ktore Verhoven rad pouzival vo viacerych svojich filmoch. Okrem toho neviem, co viedlo Arnolda odmietnut ulohu v tomto filme, bol by aspon viac zabavny, ale na druhej strane druha hodinka spolocneho boja Garyho Buseya s Dannym Gloverom stala za to a preto mu davam 70%. Uz len kvoli tej druhej hodinke si druheho Predatora rad obcas zopakujem. Kvalitou sa novi PREDATORI (2010) s Adrienom Brodym opät vratili tam, kde bol prvy Predator, ale to je samozrejme len moj nazor. _________ Kevin Peter Hall - (Predátor) +++ Danny Glover - (Mike Harrigan) +++ Gary Busey - (Peter Keyes) +++ Bill Paxton - (Jerry Lambert) +++ Maria Conchita Alonso - (Leona Cantrell) +++ Adam Baldwin - (Garber) +++ Produkcia: Joel Silver +++(2.12.2010)

Predator attacks L.A. Opět džungle a horko, ale zcela v jiném prostředí a mnohem větší jatka. Drsné město, výškové budovy, gangy, násilí, drogy, vraždy. Ideální teritorium pro dokonale vybaveného, krytého a útočícího maníka s dredy a legendární maskou. Možná o něco slabší, ale pořád velmi důstojné pokračování o inteligentním lovci z vesmíru. Hereckému obsazení vévodí Danny Glover coby zapálený a ke všemu odhodlaný polda Mike Harrigan či Gary Busey coby vychytrale vychcaný chlapík s jedním převratným nápadem. Děj má grády a napětí od začátku až do konce. Spousta scén je fenomenálních a pro mě také nezapomenutelných. Epochální finále mě vždycky dostane. Velkolepá historická sbírka Predátořích trofejí, postupně se objevující parta Predátorů či dárek pro Harrigana. Hudební stránka zůstává nezměněna, navíc je posílena o pár nových tónů. Mezi tím sálajícím dusným horkem, prolitou krví, akcí a vystřílenými kulkami, je také velký prostor věnován vychytaným hláškám. "Vy toho parchanta nechcete zabít, chcete ho zmrazit!", "Kruci, zas ta vejška!", "Pro tebe." - "1715..." - "Dobrý lov..."(30.4.2011)

Výborné pokračovanie, ktorému zmena prostredia prospela. Hopkins dokázal oživiť strach s neznáma aj keď už vieme vo co go, pridal trochu na krvi a na temnej atmosfére. Výsledkom čoho je dobre pozerateľný (teda až na tu stroboskopickú scénku v metre) a naozaj husty triller.(14.6.2005)

• DaViD´82

Nakonec to není zase až tak hrozné jak se zpočátku zdá. Ovšem pouze díky závěrečné dvacetiminutovce.(30.7.2004)

Je tomu už neuvěřitelných dvacet let, kdy jsem na to koukal s otevřenými ústy na stanici Pro 7. Bez rozmyslu bych tomu dal pět hvězd a smlouval o tom, jestli by nešla dát i šestá. Jenže, je tady jedno takové malé jenže. Pustil jsem si to nedávno z nostalgického pohnutí znovu a teprve teď jsem tam objevil tolik chyb, nesmyslných momentů a nelogických zvratů, že by to jednoho od mytologie Predátorů a Vetřelců zcela odradilo. Dříve jsem to ignoroval za a) proto, že mé mladické oko nedokázalo něco takového rozlišit a za b) neuměl jsem německy, nemohl jsem posuzovat nějakou nelogičnost v příběhu, on mě po pravdě řečeno tolik nezajímal jako samotná existence pana Predátora. Nyní chci do světa vykřičet rozčilení, proč sakra je Predátor v tomto filmu vystižen jako takový pomatený přizdisráč? Proč? Proč tupě čumí na nějaké římse, inhaluje kyslík a proč nějakej nejdená? Proč tak málo vydrží, má snad cukrovku? Proč do sebe nechá střílet jako idiot? Proč je to takové zesláblé a nepozorné hovádko boží, když si nechá rozbít mordu od postaršího chlápka (navíc člověka)? Na druhou stranu nelze tvůrcům upřít talent pro ztvárnění atmosféry, zejména v začátcích filmu. Když nyní slyším název Los Angeles, vybaví se mi ten tropický den, hispánec s bílím knírem od heroinu a krvelačný vpád zabijáka z vesmíru. To patří k největší kvalitě filmu, kde ovšem nakonec formu zabil obsah. Tři hvězdy za nostalgii, hekajícího Dannyho Glovera, tradičně hláškujícího Billa Paxtona, ponurou atmosféru. Jinak, kde nic není, ani neviditelná žabí smrt nebere.(31.5.2011)