Predátor II

• slovenský

Predátor 2

Akční / Sci-Fi / Thriller / Horor

USA, 1990, 108 min

// Production Companies: Davis Entertainment //(22.1.2011)

Dvojka je naštěstí úplně jiná než jednička, takže tady neni jako u jiných pokračování podobný a tudíž už okoukaný děj. Danny Glover sice neni zrovna nějakej super akční hrdina, ale myslim že si s tim poradil celekm dobře a vypadá to celkem realisticky, aspoň to neni zase nějakej super master polda kterej umi všechny bojový umění. Děj je oproti jedničce zasazenej do města a je to dobrý oživení a ještě k tomu se to většinou odehrává v noci, takže atmosféra je skoro až dokonalá a všechno to dokresluje perfektní zvuková kulisa. A čim častejc to vidim, tim se mi to víc líbí. proto teď to plný hodnocení, i když musim uznat, že to svý mouchy má(27.2.2005)

Slabší bratříček prvního PREDÁTORA. Nápad přenést děj do města se mi hodně líbil, ale Roger ze Smrtonosné zbraně se mi pro něj nezdál být dost odpovídajícím soupeřem. Ne že bych Dannyho Glovera neměl rád, ale kdykoliv, kdy není Predátor na scéně (dost v první polovině filmu) začíná trochu nudit. Ovšem zvedá to dlouhá závěrečná bitka s FBI a následná honička. Jednu věc rozhodně musím uznat, PREDÁTOR ve dvojce byl větší týpek než ten v jedničce :).(12.5.2007)

Nestává se často, že by pokračování opravdu kvalitní horrorově/akční pecky mohlo dosáhnout kvality prvního dílu. U dvojky Predátora se to však podle mne povedlo na jedničku, tvůrci z dvojky vymáčkly absolutní maximum, které šlo. Citelně sice chybí absence Schwarzennegera, který by svým charismatem film ještě více okořenil a potvrdil tak svoji právoplatnou účast v sérii, ale to je snad jedinná chyba. Danny Glover, ať již se do role drsného policajta a zejména jedinným možným soupeřem predátora, příliš nehodí, hraje dobře. Jde v takovém druhu filmu na maximum svých hereckých a fyzických schopností, což se mu musí pochválit. Jinak atmosféra města, souboje mafiánských gangů, brutalita, spád, všechno znovu skvěle potvrzuje a zakládá vhodné prostředí pro predátorovo řádění. Tento díl již nestojí na dokonalé kombinaci mnoha aspektů, jako tomu bylo u geniálního prvního dílu, ale zejména na postavě predátora, který dostává mnohem více prostoru pro svoje řádění a orgie, více odhaluje ze své záhadnosti, používá více zbraní a vychytávek ... a stále ctí jisté jeho pro nás těžko pochopitelné pravidla boje, nebo lépe řečeno lovu. Když jsem film viděl poprvé jako malý kluk v kině a predátor to "rozjel ve velkém stylu" se všemi svými vychytávkami v přichystané pasti v budově jatek, byl jsem naprosto fascinován a přibit do sedačky. Film se výborně povedl v mnoha ohledech a prvnímu dílu vůbec nedělá ostudu. Což se bohužel nedá již tvrdit o dalších "nástupcích" kde se potýká s vetřelci, které kult predátora vyloženě pohřbívají, zatímco u dvojky predátora byl kult této filmové horrorové postavy ještě více posílen...(26.12.2007)

Konec školního roku 91/92, sedíme na základce v tělocvičně a koukáme na videu nato, jak kolumbijské a jamajské drogové kartely pustoší do běla rozpálené ulice Los Angeles a predátor masakruje soupravu metra... Dvojku jsem měl vždycky radši, i když tu Arnie (makající tou dobou na T2) zatraceně chybí. A nejenom Arnie. Jakkoli je totiž Bill Paxton (kterého před predátorem zabili i vetřelec a terminátor) k sežrání, tým poldů jinak těžce zaostává za týmem mariňáků z jedničky. Dvorní scénáristé Joela Silvera bratři Thomasové (BOEING 747 V OHROŽENÍ), kteří mají na svědomí i originál, udělali ten nejjednodušší scénáristický tah pro sequely - prostě jen změnili prostředí a jihoamerickou džungli důvtipně nahradili džunglí velkoměstskou, ktrerá si s ní ale nijak nezadá a i sám Harry Callahan by se odsud rychle dekoval. Zůstali stejně příjemně temní, brutální, krvaví, akční a vtipní, zachovali trademarky (i když final countdown je Harriganem přerušen - škoda :), přihodili něco budování mytologie kolem predátora (exkurze do jeho lodi, kde se mezi trofejemi skví lebka vetřelce) a nové zbraně (skládací oštěp, nabroušené frisbee - ve stejném k roce bylo k vidění i v TEMNÉM ANDĚLOVI s Lundgrenem a později ve čtvrtém PHANTASM, aj.) a dokonce přivedli na scénu více predátorů a nechali je projevit lidskému bojovníku úctu. A Stephen Hopkins si připsal svůj nejlepší film. Opět vynikající hudba, chybí jen ta Večerka na konci. Bohužel 35 milionový film vydělal celosvětově pouhých 57 milionů a sklidil vesměs záporné recenze (ta buzna Ebert ho označila za "hrozivý a ošklivý"), takže se Predátor vrátil až o dlouhých 14 let později v Andersonově nudné slátanině AVP.(3.10.2007)