Než ďábel zjistí, že seš mrtvej

Before the Devil Knows You're Dead

Než sa diabol dozvie, že si mŕtvy

Než diabol zistí, že si mŕtvy

Drama / Thriller / Krimi

USA / Velká Británie, 2007, 117 min

• Radko

Azda je to čiastočne tak ako píše Maq, že ide o "reflexiu dôležitých všeobecných znakov doby". Zámerne nepíšem o umeleckosti, pretože o umenie nejde. Skôr o naštvaný odkaz nadurdeného deda-režiséra svojim fanúšikom o tom, čo si myslí o spoločnosti. Všetko sa skurvilo, deti si nevážia rodičov, rodičia deti, žije sa na dlh, všetci sa podvádzajú a všetko sa deje v mene prízemných hodnôt, závislostí a pudov. Zároveň je toto fŕkanie odeté do moderného hávu prehádzaných časových rovín. Tomuto ozvláštneniu chýba dramatický dôvod. Všetci hrdinovia sú totiž morálni hajzli, s dejom sa ich pokrivené charaktery len prehlbujú, takže v dôsledku je úplne jedno ako dopadnú oni a aká bude pointa. Hoci sa s kritikou do istej miery stotožňujem, v tomto prípade vadila ťažkopádna depresívnosť moralizátorstva bez možnosti úniku. Táto ulepená odpornosť celého deja s absenciou humoru celé vyznenie posunula do roviny života v celoživotnom lajne. Film potom skončil podobne ako to čo kritizuje: Neznesiteľná nuda, prekrytá pláštikom adrenalínovo nabudenej zábavy, spočívajúcej v bombastickom ozvláštnení, v skutočnosti len variujúcom predžuté a vopred známe výsledky.(2.5.2014)

Než ďábel zjistí, že seš mrtvej je dokonalá ukázka hesla "co může, to se posere, co nemůže, to se posere hned dvakrát" aneb chtít okrást vlastní rodiče prostě není dobrý nápad. Právě tohle totiž napadlo Andyho, který se díky daňovým podvodům dostává do obtížné finanční situace. Tak tento plán navrhne svému bráchovi Hankovi, který už v obtížné finanční situaci dávno je. Slovo dá slovo a jde se do akce. Jenže ne vše jde podle plánu, kdy se nikomu nemělo nic stát… Tenhle originální snímek je další z dílny Sidneyho Lumeta, který je v 86 letech (!!!) stále čilý. Já osobně doufám, že mu zdraví vydrží minimálně do stovky. Ale zpět k filmu. Nejvíc mě zaujali herci - ať už hlavní trio Hoffman, Hawke a Finney nebo Marisa Tomei, která je zatraceně sexy, či má oblíbenkyně z The Wire Amy Ryan - ti všichni byli skvělí a dokonale ztvárnili své role. Je škoda, že místy film trochu ztrácí dech, takže nemůžu dát plný počet. Ale tohle nemění na faktu, že si film určitě pustím znovu a možná půjdu i na maximum po dalším zhlédnutí, zhola nic.(1.8.2010)

Moc, moc velká deprese provází celý tento příběh. A vždy když jsem si myslel, že už se to nemůže více pokazit, stal se pravý opak a duševní stavy antihrdinů klesly o 100%. Tento snímek táhne silným provazem kupředu dvojice velmi přesvědčivých zkušených herců... Smysluplně strávených 112 minut pro všechny pesimisty, a nejen pro ně.(11.8.2008)

Cynicka spirala zlych rozhodnuti tiahnuca hlavnych akterov neodvratne na dno priepasti. Nechronologicke rozvrhnutie pribehu posobi viac ako obzvlastnenie, nez nutny dramaturgicky pristup. I ked zase v tom pripade by vyskyt nepravdepodobnych zvlastnosti a prilis velkych nahod bil do oci este viac. Spatne prave ich zaradenie v klucovych momentoch (samotny prepad ako i otcove konecne prezretie do skutocneho pozadia tragedie, ktore zase raz robi z NY malu dedinu...) znizuju vysledny celkovy dojem. 70%(26.12.2007)

Jednou nahoře, jednou dole, chvíli svižný, chvíli pomalejší - tento nový film Sidney Lumeta je jako horská dráha. Dramatická událost nutí z hlavních protagonistů ždímat maximum a nutno dodat, že se všem hercům daří přesně vystihnout všechny stupně zoufalství. Osobně bych především vytknul některá nelogická jednání postav. Ve filmu jsou místa, která jasně naznačí, co se bude dít dál, ale nestane tak, což je v tomto případě poněkud zcestné.(5.4.2008)