Koralína a svět za tajnými dveřmi

• Česko

Koralína a svět za tajemnými dveřmi

Coraline

Koralína a svet za tajnými dverami

Animovaný / Rodinný / Fantasy / Dobrodružný

USA, 2009, 96 min

Henry Selick

Předloha:

Neil Gaiman (kniha)

Henry Selick

Pete Kozachik

Bruno Coulais

Pro děti, které touží prostřednictvím ponuré „gaimanovštiny" fyzicky dospět (ó, jak bláhová představa, ale přejme jim to) a přepsat dětskou narcistní fantasii kulturní pamětí (ve filmu nevidí sami sebe, ale Alenku), a pro dospělé, kteří mentálně a sexuálně ještě nedospěli a dosud sní o tajných dveřích (aniž chápou, že ony „dveře" označují ženskou vagínu; vstupní králičí nora pak mužský pyj zevnitř). Historka z natáčení, podle níž se alternativní svět Selicka začal postupně zabydlovat skutečnými zvířaty a hmyzem, je tak jen anekdotou, nikoliv opakováním legendy o řeckém malíři Zeuxidovi, na jehož namalované hrozny se slétali skuteční ptáci.(5.6.2009)

[imdb: 8.1/10] | me: Krásna rozprávka, ktorá ma vtiahla do magického fantazíjneho sveta na opačnej strane malých dvierok. Miestami príjemne strašidelné a taktiež vtipné a celkovo veľmi pútavé. No, prdiaci, grgajúci Shrek to nie je ani náhodou ale o to viac si vážim takúto rozprávku - doslova rozprávku - milú a tajomnú, proste takú aka má správna a na oko lahodne pôsobiaca rozprávočka byť. Veľmi príjemná zmena !(17.6.2009)

Som chorobne zaťažená na animáky s bohatou porciou vizuálnej nablýskanosti, fajnových postavičiek, ktorým kreatívec scenáristický vložil do úst vtipný slovník plný ironických otáznikov a atraktívnych narážok na absentujúce rodinné vzťahy. Celé akoby to vypadlo z dielne mága Burtona a Henry Selick je jeho nepopierateľný prívrženec! Morbidita na každom rohu, bábkovské nádhery pochmúrnosťou obkolesené, farebná podmanivosť..... Tento animák ma doslova zdrapil do svojich pazúrov a ja som tak očarená, že nedokážem namietať. 90%(19.9.2009)

• Viktooorka

Coralina stále nevrlá mladičká slečinka, která se musela s rodiči přestěhovat kvůli vydání jejich zahradnického katalogu. Samá práce a na dcerunku není čas. Samozřejmě, že holčička v pubertě jentak neposedí, tak prozkoumává barák, kde najde dveře do světa, který je pravý opak. Rodiče jsou zábavní a dávají ji přesně to, co chce. Ale všechno není takové, jak se zdá... Vypadá to jako zajímavý animák, jenže jenom vypadá.. Než Coralina najde dveře, tak jsem se nudila, taková příjemná pohádka pro dětičky předškolního věku.. Poté co dveře konečně našla a dostala se na druhou stranu, to byla pastva pro oči.. ale to se rázem změní v děsivý thriller.. Chudáci děti z toho musí mít pěkných pár nočních můr (Nejedny rodiče odešli v předstihu se svými ratolestmi) !! Já měla problém držet dolní čelist u horní..Děkuji za hlas Dakoty Fanning, pár vtipných scének, kocoura, který mě "děsil" ale zároveň bavil a skvělou animaci. Bohužel první animák, který si mě bohužel nezískal :( a to vypadal tak slibně.. Doufám, že po druhé projekci se můj názor změní...(12.6.2009)

Henry Selick a jeho návrat, který by v mnohém rád navázal na Ukradené Vánoce, ale je dosti odlišnou zábavou. Podobnost s Alenkou v říši divů nechám radši na jiných a přímo skočím ke snímku, který hýří nápady, postavami a výtvarné pojetí nechává několikrát spadnout divákovu čelist na podlahu. Pokud jsem si u Ukradených Vánoc říkal, že tohle bych nechtěl dělat sám ručně, u Koralíny to platí dvojnásob. Svět Koralíny je zajímavý do všech detailů, které jsou divákovi představeny, ale něco mu chybí. Jestli je to nějaké vnitřní kouzlo nebo "život" postav, nevím, ale pátou hvězdu za to nedám. Kromě výše zmíněných jsou i velmi dobře vybrány hlasy postav, kterým dominuje Dakota Fanning (paradoxně) v pro mě zatím své nejlepší roli.(1.7.2009)