poster

Koralína a svět za tajnými dveřmi

 • Česko

  Koralína a svět za tajemnými dveřmi

 • USA

  Coraline

 • Slovensko

  Koralína a svet za tajnými dverami

Animovaný / Rodinný / Fantasy / Dobrodružný

USA, 2009, 96 min

Režie:

Henry Selick

Předloha:

Neil Gaiman (kniha)

Scénář:

Henry Selick

Kamera:

Pete Kozachik

Hudba:

Bruno Coulais
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Shadwell
  ***

  Pro děti, které touží prostřednictvím ponuré „gaimanovštiny" fyzicky dospět (ó, jak bláhová představa, ale přejme jim to) a přepsat dětskou narcistní fantasii kulturní pamětí (ve filmu nevidí sami sebe, ale Alenku), a pro dospělé, kteří mentálně a sexuálně ještě nedospěli a dosud sní o tajných dveřích (aniž chápou, že ony „dveře" označují ženskou vagínu; vstupní králičí nora pak mužský pyj zevnitř). Historka z natáčení, podle níž se alternativní svět Selicka začal postupně zabydlovat skutečnými zvířaty a hmyzem, je tak jen anekdotou, nikoliv opakováním legendy o řeckém malíři Zeuxidovi, na jehož namalované hrozny se slétali skuteční ptáci.(5.6.2009)

 • Skejpr
  ***

  Po mimické a vůbec animační stránce samozřejmě naprostá špička, jinak ale nesahá Mrtvé nevěstě nebo Ukradeným Vánocům (těm hlavně) ani po kotníky. Hororové a strašidelné prvky působí naroubovaně za každou cenu, od půlky začne být děj strašně natahovaný a energie a tempo se z něho v podstatě vytratí (a už se neobjeví). Bohužel, ani hudební veterán Coulais se nezmohl na víc než jen pár zajímavých hudebních momentů. Hudba paradoxně funguje lépe samotná než s filmem... Selickovi každopádně chybí nápady a Burtonův dohled, který by Koralíně zajistil elegantnější průběh, žánrovou čistotu a dostatečné fantazijní zázemí. A taky lepší tah na branku...(17.7.2009)

 • Dever
  **

  // Distribútor: Focus Features // Počet premietajúcich kín v USA: 2,320 // Otvárací Víkend USA: $16,849,640 //(10.2.2011)

 • NinadeL
  ****

  Nechala jsem se zlomit a mám pocit, že to kapánek vyzrálo. Pořád tu na sebe sice naráží kontrast mezi opravdovým děsem a příjemnou knoflíkovou groteskností, ale tak načpak si s tím dělat hlavu. Animace je neskutečně bohatá a nápaditá. A omladina to taky snáší dobře.(24.9.2009)

 • Gimp
  ***

  Děcka zabaví vizuální cukrbliky a podobné blbůstky, ale já žasnul nad nekomplikovaností příběhu a utrápenou vykonstruovaností bez vnitřní logiky. Kdybych nedělal předevčírem fotku hlemýždě, tak snad dám za dva.(9.6.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace