Koralína a svět za tajnými dveřmi

• Česko

Koralína a svět za tajemnými dveřmi

Coraline

Koralína a svet za tajnými dverami

Animovaný / Rodinný / Fantasy / Dobrodružný

USA, 2009, 96 min

Henry Selick

Předloha:

Neil Gaiman (kniha)

Henry Selick

Pete Kozachik

Bruno Coulais

Děj filmu vypadá na důkaz velké Gaimanovy vyčerpanosti. X-tá variace na Alenku v říši divů, ale zoufale překombinovaná, se snahou působit originálně, ale výsledek přitom zůstává velmi konzervativní. Technický skvost, který působí, jako když se rodič násilně snaží vymyslet dětem před spaní novou pohádku. Po přečtení předlohy je ale jasné, že problém je v adaptátorovi Selickovi, který děj přehlcuje bizarními stylistickými nápady.(31.5.2009)

Oáza snění ve středobodu pohádkového světa. S evokující fantazií si pohrávající Henry Selick. Růžovým palácem zaplnil prázdné místo nesplněných přání duše dospělých. Iluzionismus prostoupený laškující hravostí, rozvernou bizarností, ale i vše obepínající uzavřeností a narůstající vtíravou temnotou, které nelze tak lehce uniknout. Anime s příslibem, alespoň na okamžik pootevřít dvířka…úniku z reality a nechat se ukolébávat bezelstnou blažeností.(9.3.2010)

• Viktooorka

Coralina stále nevrlá mladičká slečinka, která se musela s rodiči přestěhovat kvůli vydání jejich zahradnického katalogu. Samá práce a na dcerunku není čas. Samozřejmě, že holčička v pubertě jentak neposedí, tak prozkoumává barák, kde najde dveře do světa, který je pravý opak. Rodiče jsou zábavní a dávají ji přesně to, co chce. Ale všechno není takové, jak se zdá... Vypadá to jako zajímavý animák, jenže jenom vypadá.. Než Coralina najde dveře, tak jsem se nudila, taková příjemná pohádka pro dětičky předškolního věku.. Poté co dveře konečně našla a dostala se na druhou stranu, to byla pastva pro oči.. ale to se rázem změní v děsivý thriller.. Chudáci děti z toho musí mít pěkných pár nočních můr (Nejedny rodiče odešli v předstihu se svými ratolestmi) !! Já měla problém držet dolní čelist u horní..Děkuji za hlas Dakoty Fanning, pár vtipných scének, kocoura, který mě "děsil" ale zároveň bavil a skvělou animaci. Bohužel první animák, který si mě bohužel nezískal :( a to vypadal tak slibně.. Doufám, že po druhé projekci se můj názor změní...(12.6.2009)

Nečekal jsem, že to ještě někdy zažiju tak silně, ale cítil jsem se jako desetileté dítě, které hltá svůj první film a pak o něm ještě měsíc vypráví. Kam se hrabe Terminátor.(30.5.2009)

Henry Selick a jeho návrat, který by v mnohém rád navázal na Ukradené Vánoce, ale je dosti odlišnou zábavou. Podobnost s Alenkou v říši divů nechám radši na jiných a přímo skočím ke snímku, který hýří nápady, postavami a výtvarné pojetí nechává několikrát spadnout divákovu čelist na podlahu. Pokud jsem si u Ukradených Vánoc říkal, že tohle bych nechtěl dělat sám ručně, u Koralíny to platí dvojnásob. Svět Koralíny je zajímavý do všech detailů, které jsou divákovi představeny, ale něco mu chybí. Jestli je to nějaké vnitřní kouzlo nebo "život" postav, nevím, ale pátou hvězdu za to nedám. Kromě výše zmíněných jsou i velmi dobře vybrány hlasy postav, kterým dominuje Dakota Fanning (paradoxně) v pro mě zatím své nejlepší roli.(1.7.2009)