V polovině 80. roků vznikl i na Slovensku film přehodnocující zákruty novodobých dějin. Po mnoha letech věznění se do rodné vesnice vrací člověk, obviněný z vraždy horkokrevného prosazovatele násilné kolektivizace. Tvůrci si ovšem počínají alibisticky a v důsledku obhajují komunistický režim: i hrdina byl zastáncem nových společenských pořádků, jak vyplyne z četných retrospektiv, pouze odmítal unáhlenost - a to se mu stalo osudným. Ve združstevněné vesnici však po svém návratu naráží na samé nepořádky a rozkrádání, je vystaven přehlížení. Ale přesto se nevzdává a tvrdohlavě pokračuje v úsilí o prosazení svých postojů. V titulní roli rozporného hrdiny se blýskl Milan Kňažko.

Dramatický príbeh o mužovi, ktorý sa po dlhých rokoch väzenia vracia domov, zachytáva premenu východoslovenskej dediny v 50. a 60. rokoch. Ján Petro (MILAN KŇAŽKO) za vojny bojoval proti fašizmu, po oslobodení presadzoval kolektivizáciu dediny, ale na začiatku 50. rokov ho odsúdili za vraždu. Po návrate domov sa však cíti osamelý a len s ťažkosťami sa mu darí zabudnúť na minulosť. (oficiální text distributora)

Biopler

Dej nemá čím prekvapiť, ba by som dodal, že nám režisér vždy v predošlej scéne dopraje barličku, aby sme tú ďalšiu v pohode zvládli a nestratili sa. Bez štipky fantázie, len sucho podaný príbeh dvoch či troch chlapov čo boli pri začiatkoch kolektivizácie v 50. rokoch a teraz si po rokoch i s ich rodinami rozjatrili rany. Kňažkoman sa do roly celkom hodil, podobne aj kvázi podnikateľ Dančiak, no nič iné nemalo šancu zaujať, aj uzáver príbehu ide do stratena. ()

Flego

Motív navrátilca z väzenia je vydarený, samotný film je vykreslený bez štipky fantázie a stroho. Kňažko bola veľmi dobrá voľba. Druhý komentár. ()

• Filmovanie prebiehalo v nasledovných lokalitách: Záhorie, Bernolákovo, Kráľová pri Senci, Rusovce, Rohožník, Kuchňa, Lozorno, Bratislava, Plavecký Štvrtok, Borinka, Tomášov, Trnava, Dunajská Lužná, Košariská. (dyfur)