Odpočítávání smrti

• Česko Dvě minuty varování (více)

Dvě herecké legendy CHARLTON HESTON a JOHN CASSAVATES se představují v nervydrásajícím thrilleru, který byl nominován na Oscara za nejlepší střih. Skupina zlodějů právě připravuje odvážnou loupež. Pomocí profesionálních odstřelovačů chtějí způsobit paniku v průběhu utkání mistrovství světa ve fotbale a následně vykrást muzeum, které stojí v blízkosti stadionu. Do akce jsou povoláni ti nejlepší z jednotky rychlého nasazení. Ale budou jejich schopnosti stačit na zastavení cynických sniperů předtím, než se jim podaří vyvolat masovou paniku? (oficiální text distributora)

majo25

Menej typický zástupca žánru katastrofický triler, ktorému 70. roky veľmi priali. Menej typický aj svojím pomalším tempom a až príliš dlhým predstavovacím úvodom, kde sa prvých 50 minút viacmenej nič nedeje. Po objavení strelca som očakával, že sa to konečne rozbehne naplno, ale nestalo sa. Na 'rozbehnutie' sa čaká prakticky až do záverečných pár minút. Panika na obrom futbalovom štadióne Los Angeles Memorial Coliseum je síce pekne spracovaná a pôsobí vierohodne, je tu aj dobre ukázaná práca polície pracujúca s viacerými alternatívami ohrozenia, to mi však na lepší filmový zážitok príliš nestačí. Ani herci nepredvádzajú nič, čo by stálo za povšimnutie, a pritom o známe herecké tváre nie je núdza. Hlavne preto, že je tu veľa postáv a režisér skáče neustále z jednej na druhú. A čo sa týka fanúškovania, ani jedna z nich mi neprišla dôveryhodná. ()

Eodeon

(herectví Geny Rowlands IV., obsahuje spoilery) žánrový thriller o krvavém masakru na zápase mistrovství v americkém fotbale neposkytl postavám Geny Rowlands a Johna Cassavetese ani jedinou příležitost k setkání. v jistém smyslu ale divačka zápasu i zasahující velitel jednotky S.W.A.T. spřízněni jsou a s nimi všechny ostatní vedlejší postavy filmu bez jednoznačného protagonisty. dokonce ani slavný Charleton Heston ve své typické roli hulvátského strážce veřejného pořádku nevynikl nad ostatní. snad jedinou postavou, která se vymyká, je díky užití subjektivní kamery téměř nespatřená osoba záhadného ostřelovače, jehož neočekávané jednání spojilo a radikálně proměnilo životy řady náhodných diváků sportovního utkání. on jediný stojí mimo rutinu události a směřuje pozornost postav i diváka na sebe samotného. /// Janet spojuje s ostatními jen místo a čas, kam shodou okolností rovněž přijela se svým partnerem fandit sportu, neliší se však od nich ničím méně podstatným, než celou svou osobností. ostatně, rozličné osobitosti jednotlivých zúčastněných jsou právě tím, co se režisér Larry Peerce dovedně pokoušel načrtnout ve stále se střídajících sériích svižných črtů. ve zkratkovitých portrétech jednotlivých postav převažuje různá míra starostí a konfliktů, kterou je obtížený bez výjimky každý. ze srovnání vychází Janet relativně dobře. od první chvíle zaujme noblesou svého vzhledu i uhlazeným vystupováním. prvně se zjeví na losangelském letišti v doprovodu staršího partnera. oblečená je v kostýmu skořicové barvy a světle hnědém lesknoucím se kabátu s béžovým kožešinovým límcem, který se dobře doplňuje s plavými, pečlivě načesanými a objemnými vlasy. vše dokonale ladí. Janet se navenek představuje jako silná žena jistého postavení, nárokující si jistou prestiž a vědomá si jistého půvabu. přirozenou krásu tváře Geny Rowlands dotváří make-up akcentující oční víčka a řasy, jasně vyhraněné linie tenkých tmavších obočí a dokonalost alabastrové pleti. dojmu vysokého sebevědomí přidává pevné držení těla a přísná kontrola výrazu tváře během hravého flirtování s doprovázejícím mužem. přes partnerovu prvotní netečnost Janetino usilování brzy dojde částečného úspěchu a sekvence končí detailně snímaným polibkem. Geniny „bohaté“ platinové vlasy jako kdyby byly aranžovány, aby v záběru zvláště vynikaly. /// později na stadiónu se Gena objevuje s jedním ze svých typických doplňků – s velkými slunečními brýlemi, rovněž ladícími barvou s oděvem. atributy, se kterými se Gena vyskytuje nejčastěji, ovšem nemívají stálé funkce jakožto emblémy. každý jejich výskyt svádí k jinému výkladu. Zde se může jednat o módní doplněk k už tak opulentním svrškům a zároveň i o praktickou pomůcku. /// během zápasu se Janet rozohní jako správná fanynka, dává najevo rozčilení i nadšení, pobouřeně vyřvává na sportovce a protřele se dohaduje s ostatními diváky, ale to vše spíše jen „na oko“, aby mimo jiné předvedla svému společníku, že se dokáže bavit i jeho zálibami. i přijatý drink od jiného nápadníka je jen popudem vedle sedícímu apatickému muži, kterého nepřestává pokradmu sledovat, ačkoliv on se očnímu kontaktu vyhýbá. snad v něm touží probudit žárlivost. své vybrané chování dokonce nahrazuje mnohem familiárnějším jednáním, rozmáchlými gesty a důvěrnými osloveními. mluva jejím barvitým, vysoko posazeným hláskem připomíná bezstarostné pozpěvování. známky smutku se projeví až v momentě, kdy její partner bez patrného důvodu zdůrazní cizinci, že Janet není jeho ženou. v tom krátkém zdánlivě bezvýznamném okamžiku, který je ovšem kruciálním impulzem v epizodickém melodramatu nespokojeného mileneckého páru, vystihuje Gena bolest své postavy svým obvyklým, minimalistickým projevem – plynulým propadem koutků úst, letmým pohledem do očí muže, který přechází v ukřivděné sklopení zraku. četné vrásky rýsující se na jejím čele, když Janet opět obrátí zrak ke hře, dokládají námahu vynaloženou na vyvolání nečitelné tváře. /// nepřekvapí, když dosud jen „mezi řádky“ naznačovaná pře mezi milenci prudce kulminuje v otevřené hádce o manželství, kterou stejně náhle střídá smíření a dokonce zasnoubení. Gena i zde využila podobné postupy, které už dříve postavě Janet propůjčila – sklonění hlavy na znamení bezradnosti a zranitelnosti, kroucení hlavou značící rozpaky a nerozhodnost, kradmé pohledy na partnera, sondující jeho akce, aby se žena mohla urychleně přizpůsobit a oplatit přiměřenou reakcí. ve druhé ze dvou sekvencí, mezi které byla rozdělena scéna milenecké roztržky, již oba partneři hledí jeden druhému do očí bez ustání. na propojení pohledem a z Janetiny hladké vypjaté pleti je citelná nově nastolená atmosféra smíru. svého snoubence Janet políbí dychtivě a neomaleně, beze stop dřívějších zábran a přísné sebekontroly. mladá žena pozbyla důvodu cokoliv předstírat a nakrátko našla pocit úplného štěstí. /// soustředění partnerů, kteří během krátké přestávky nevěnovali pozornost okolí, líbali se či jen upřeně hleděli druhému do očí, záhy povoluje, dvojice si pomalu začíná uvědomovat svět kolem sebe a pomalu se odebírá zpět na tribunu, zatímco nevážně paroduje dřívější spory. mezitím se ale zabiják odhodlává a Janetin druh vzápětí padá mrtev jako první oběť následovaná řadou dalších. /// i tvář zkřivená zděšením zůstává po dlouho stabilní ve svém deformovaném tvaru. vrásky hyzdí dříve překrásně napjatou pleť, otevřená ústa roztažená úlekem připomínají kyselý úšklebek a make-up kolem pronikavých očí rozpouštějí slzy. i pečlivě upravený účes se bortí a neposlušné kadeře padají do tváře. V pootevřených ústech a vytřeštěných očích se ustálil čitelný výraz šoku a nepochopení. Vysvětlení „proč?“ se nikdy nedostane ani Janet, ani divákovi. žádné pochopitelné vysvětlení možná ani nemůže být a o to znepokojivější je vyznění celého filmu o nesrozumitelnosti důvodů za incidentem, který bez očekávání udeří a zcela promění lidský život. () (méně) (více)

F.W.Colqhoun

Natočeno Panavisionem na Technicolor. Jenže co z toho, když to Řiťka Video převede na DVD z TV-ripu. Kdyby byl autorem předlohy Arthur Hailey, mohlo se to jmenovat Stadion. A možná by to nebylo tak zlé. Mnohohlavý hrdina románu a filmu - policisté, kapsáři, televizáci, diváci, politici, rodinka, flanďák, zadlužený sázkař a další, prožívají zápas amerického fotbalu LA vs Baltimor a zároveň ohrožení šíleným střelcem. Těžko posoudit, kdo to zvoral víc, zda mentální retardací stižené bezpečnostní složky, sestávající především s Hestona, Cassavetese a Balsama, nebo režie, která spáchala na potenciálním nerváku dramaturgický zločin. Odpočítávání smrtelné nudy probíhalo před obrazovkou plných 110 minut. Zakázal jsem si domýšlet, jak vypadala tříhodinová televizní verze. Bavit a poučit se lze jen četnými chybami, klišé hodnými The Naked Gun, jejíž první díl tomuto skvostu možná něco dluží, a ironickými momenty, jako když tvrdý, ale se umírněný policista (a později prezident National Rifle Association) Heston hrozí představou, co by se na stadionu dalo vše podnikat s pořádnou bouchačkou: Imagine if that bastard opens up in this crowd with an automatic weapon? ()

SOLOM.

Přiznám se, že i já se nechal hlavně zlákat klamným textem distributora, který sliboval něco úplně jiného, ale ve finále jsem z tohoto filmu zas až tak zklamaný nebyl. Je ovšem pravdou, že nejsilnějšími momenty jsou scény (řádění snipera), které se naplno rozjedou až v samotném závěru. Zbytek filmu už tak záživný není, abych tomu mohl dát více než průměrné hodnocení. Ano objevila se tu řada známých tváří, ale opravdu zajímavých momentů se dá napočítat na prstech jedné ruky, což byla velká škoda. Protože potenciál byl velký, jenže zůstal nevyužit – nebo lépe řečeno ho tvůrci využili jen v samotném závěru. ()

D.Moore

Opravdu vynikající a strhující záležitost, na níž je knižní původ velmi, velmi znát (a je to velmi, velmi dobře). Taková předzvěst ještě vydařenější Černé neděle, kterou John Frankenheimer vpustil do kin o rok později. Převážně televizní a nepříliš známý režisér Larry Peerce však svým slavnějším kolegům nezůstal nic dlužen. Napětí je všudypřítomné a pokud člověk film vidí poprvé, nemůže si být vůbec jistý tím, co se stane v další minutě, odstřelovač zůstává prakticky od začátku do konce anonymní a bez tváře, zato se dosyta seznámíme se spoustou jiných lidí na stadionu, jejichž minipříběhy se spojí v dokonale děsivém (či děsivě dokonalém) finále. Skvělé, skvělé, skvělé! Jedinou výtku mám snad jen k tomu, jak pozdě se (bez jakéhokoliv vysvětlení toho zpoždění) na scéně objevil vrtulník... Ale to je opravdu miniaturní vada na kráse. __P.S. Oficiální text distributora je neskutečný blábol, neboť o žádnou skupinu odstřelovačů, natož o nějakou loupež v místním muzeu vůbec nejde, a zajímalo by mě, kde to pánové a dámy z Řitka video zase vzali. ()