Jeden stříbrný dolar
-
Dollaro bucato, Un
Western
Francie / Itálie, 1965, 96 min
Režie:
Giorgio FerroniHudba:
Gianni FerrioObsah
-
První ze tří Ferroniho westernů s Giuliano Gemmou v hlavní roli. Na rozdíl od tvrdých spaghetti westernů je ovlivněn americkým pojetím tohoto žánru s pevnými morálními principy. Po skončení občanské války se jižanský kapitán Gary O´Hara (G. Gemma) setkává s manželkou Judy a snaží se vydělat si peníze. Nechává se najmout, aby zabil banditu, který ohrožuje městečko. Záhy však zjistí, že byl zástupcem šerifa podveden. Postupně začíná odkrývat propletenec spiknutí osob, kterými je městečko skrytě sužováno a farmáři okrádáni... (Mariin)
- komentáře
- zajímavosti
- ext. recenze
- galerie
- videa
- v bazaru
- ve filmotéce
- diskuze
Komentáře uživatelů k filmu (3)
-
Pohrobek
Po konci občanské války propouští Lincoln se všemi poctami své i jižanské vojáky. Bratři Gary (Giuliano Gemma) a Phil O'Hara (Nazzareno Zamperla) jdou rozdílnými cestami:: Phil se nechce vracet do poraženého Jihu a zkouší štěstí na dalekém Západě, zatímco Gary se zamýšlí vrátit se svojí ženou Judy (Ida Galli) do Virginie... První díl Ferroniho špageťácké trilogie Un Dollaro Bucato, Per Pochi Dollari Ancora a Wanted s Giuliano Gemmou v hlavní roli. Hudba zatím pouze Gianni Ferria (Morricone se podílel až na druhém díle). Točeno v okolí Říma, takže svojí krajinou spadá takřka mezi "mexické" spaghetti westerny. Aby film působil co nejameričtěji přijali režisér a herci zajímavá jména - Giorgio Ferroni - Calvin Jackson Padget, Giuliano Gemma - Montgomery Wood, Ida Galli - Evelyn Stewart, Nazzareno Zamperla - Nick Anderson, Pierre Cressoy - Peter Cross (Tady to celkem jde.), Tullio Altamura - Tor Altmayer (Taky docela vtipné.),Franco Fantasia - Frank Farrel, Giuseppe Addobbati - John MacDouglas apod.(20.7.2005)
-
LiVentura
Slušivý western proven.spaghetti.(17.7.2008)
-
Mariin
Velmi dobrý italský western s Giuliano Gemmou v hlavní roli. Úmyslně tentokrát nepíši spaghetti-w., protože se jedná spíše o kombinaci typu americké a západoněmecké tvorby. Mravní principy jsou zde pevně vytýčeny - dobro se zde střetává se zlem, nad nímž musí zvítězit. Scény nebyly točeny ve žlutě skalnaté Almérii, ale v zelené krajině v okolí Říma (na několika záběrech se objevují kvetoucí keře a stromy), v městečku se (alespoň naoko) ctí zákon, vyskytují se zde pracující farmáři; žena hlavního hrdiny není děvka, ale řádná milující manželka; městečko neleží poblíž mexické hranice, ale v civilizované oblasti na severu USA atd. --- Jde o velmi zábavnou, standardně akční a nikoliv nepříjemnou podívanou, kterou umocňuje i zdařilý hudební doprovod.(4.5.2011)