Vysoká hra patriotů

Hry patriotov

Akční / Thriller / Drama / Krimi

USA, 1992, 117 min

• kingik

Jack Ryan překazí v Londýně atentát IRA na člena královské rodiny. Během převozu do věznice se však teroristům podaří osvobodit zatčeného útočníka a ten se rozhodne Ryanovi i jeho rodině pomstít za smrt svého bratra. A nevědomky tak vykonal i pomstu na divákovi, tedy konkrétně na mně. Něco tak tupě hloupého se jen tak nevidí, nevím, jestli to tvůrci mínili jako parodii nebo vážně míněný thriller, ale jestliže se během filmu hlasitě několikrát zasměju u vážných scén, tak něco není v pořádku. Ford se svým vážným a trpitelským výrazem ve tváři nejednou budí úsměv, ale nejenom on, ale všichni a všechno v tomhle filmu je naprosto k smíchu a tak si přece jenom říkám, jestli to fakt nebyla parodie, tvůrci to spletli a dali tomu nálepku thriller.(3.3.2009)

Rozpočet $45miliónovTržby USA $83,351,587Tržby Celosvetovo $178,051,587║ Zo série o Jackovi Ryanovi jednoznačne najlepší film! Výborné obsadenie, pútavý dej, akčné a dramatické zároveň! /95%/(27.6.2005)

Na tomto filme sa mi pacila postava Harrisona Forda, proste povedal by som, ze je to obycajny chlapik, ktory si ide len niekam do prace, ale pri stretnuti teroristov zareaguje tak, ako specialny vycviceny agent FBI a vzdy si dokaze nejako poradit s ludmi, ktori ho ohrozuju. No Indiana Jones to ma proste v krvi. Za to Anne Archer, som si zapamätal ako herecku, ktora sa koncom 80-tych rokov objavovala v ulohach, kde jej vzdy slo o zivot. Nielenze si v tomto filme zahrala manzelku Harrisona Forda, kde ju ohrozovali teroristi, ale uz predtym si v NEBEZPECNOM UTEKU (1990) zahrala svedkynu vrazdy mafianov, ktori ju cely film v Hitchcockovskej atmosfere nahanali v jednom vlaku po boku jej ochrancu Genea Hackmana a akokeby to nestacilo, tak len vdaka jednemu milostnemu uletu jej filmoveho manzela Michaela Douglasa v OSUDOVEJ PRITAZLIVOSTI (1987) s Glenn Close sa len tak tak vyhla smrtelnemu nozu. Ano, mozno ste vsetky tieto filmy videli, ale nevedeli ste, alebo ste mozno zabudli, ze sa jedna stale o tu istu herecku :-) No neskor uz nemala az take zname filmy, aj ked sa obcas niekde objavila. Hudba Jamesa Hornera sa dala lahko spoznat, uz v tomto filme pouzival oblubene nastroje zo STATOCNEHO SRDCA (1995). A reziser Phillip Noyce obcas strieda psychothrillery ako UPLNE BEZVETRIE (1989) s Nicole Kidman a s Billym Zaneom (teraz uz viem, preco ho Cameron obsadil do TITANICU (1997)), NIEKTO SA DIVA (1993) so Sharon Stone alebo ZBERATEL KOSTI (1999) s Angelinou Jolie a s Denzelom Washingtonom s akcnymi filmami ako pokracovanie tohto filmu JASNE NEBEZPECENSTVO (1994) opät s Harrisonom Fordom, SVÄTY (1997) s Valom Kilmerom alebo naposledy SALT (2010) opät s Angelinou Jolie. __________ Harrison Ford - (Jack Ryan) +++ Anne Archer - (Cathy Ryan) +++ Patrick Bergin - (Kevin O'Donnell) +++ Sean Bean - (Sean Miller) +++ Thora Birch - (Sally Ryan) +++ Samuel L. Jackson - (Robby) +++ Polly Walker - (Annette) +++ James Earl Jones - (Admiral Greer) +++ Richard Harris - (Paddy O'Neil) +++(17.2.2013)

Viděno 3x cca - 70%(2.1.2009)

Vážne dosť slušný film. Aby nie. Veď je to natočené podľa knižky Toma Clancyho. A kombinácia skvelého hereckého obsadenia, skvelého príbehu a skvele natočeného filmu, to je v dnešnej dobe snáď nadprirodzené. Otázky týkajúce sa IRA trápi tento svet už veľa rokov. Tento napínavý a pozoruhodný film sa IRA a ich boja proti nadvláde Anglicka tiež týka. Tu to avšak prerástlo v neľútostný boj dvoch mužov, z ktorých každý patrí k inej strane.(2.2.2015)