Akční / Krimi / Thriller / Drama

Velká Británie / USA, 1998, 122 min

Konečně pořádnej starej dobrej kriminální film se skvělím obsazením. Krásná podívaná.(3.6.2004)

"Ve feudálním Japonsku byla třída bojovníků - Samurajů - vázána přísahou chránit své pány i za cenu vlastního života. Samuraj, jehož pán byl zabit, upadl do veliké hanby. Byl pak nucen toulat se zemí a hledat obživu jako žoldák najatý bandity. Bojovník, který ztratil pána, už nebyl považován za Samuraje. Byl znám pod jiným jménem. Říkalo se mu Ronin." Temnou ulicí Paříže projíždí auto, ve kterém sedí Sean Bean, Robert De Niro, Jean Reno a Stellan Skarsgård. Hvězdné obsazení, které by většinu průměrných režisérů svádělo shodit film někam na hranici laciné, zato box-officově úspěšné kriminálky, pod vedením Johna Frankenheimera předvádí něco úžasného. Něco, co tu dlouho nebylo, a patří do staré evropské noir školy. Pomocí svých čtyř herců ukazuje příběhy několika mužů, kteří opustili svá dosavadní zaměstnání, aby s vidinou peněz či změny života nastoupili na cestu smrti. Pronásledujíc muže, o kterých nic neví, kvůli kufříku, jehož obsah jim není znám ani o trochu lépe. Ztracejíc se v ději událostí občas stejně jako divák, hledajíc nenalezitelné, přemýšlejíc nad každým dalším krokem. "Jak jsi věděl, že je to past?" "Kdykoliv začneš pochybovat, není o tom pochyb. První věc, kterou tě naučí." "Kdo tě učil?" "Nepamatuju si. Druhá věc, kterou tě naučí." Ronin disponuje mnoha klady. Jednou z nejlepších automobilových honiček, jaká kdy byla natočená. Krásnými pařížskými exteriéry a jazykem, který plynule přechází z francouzštiny do angličtiny. Lehce mysterií opředeným scénářem (u mě to umocnil ještě fakt, že francouzsky neumím a film jsem sledovala bez titulků) a nádhernou kamerou. A hlavně nejlepší krimi atmosférou, jakou jsem viděla v posledním roce, snad jen Nelítostný souboj se jí dokáže vyrovnat. "Žádné otázky. Žádné odpovědi. Tak to mezi námi chodí. Smíříš se s tím a život jde dál. Možná je to lekce číslo tři."(6.1.2008)

Ronin je dobrej, to pro začátek. Ale "dobrý" znamená být průměrný, alespoň ve škole to tak vždycky bylo a bude. Tady je to stejný. Jako by se střetávali dva obrovské ledovce, jeden značí Holywood a druhý evropskou produkci. Skvělý De Niro a skvělý francouzský De Niro (Jean Reno) v opravdu svižném akčňáku, není čas na nudu a automobilové honičky jsou dokonalé. Nejdokonalejší! Ale chybou je scénář, ten je opravdu silně postaven na hlavu. Natascha McElhone je ale sex roštěnka!(31.5.2008)

Čím vícekrát se na tenhel film dívám, tím víc mám pocit, že je to absolutní bomba.Je vidět, že stařící dokaží mnohdy natočit lepší akci, než dnešní a generaci mladší filmaři.(13.6.2002)

Ronin má vše co má správný krimi-thiller obsahovat a z celého snímku přímo čiší atmosféra klasických temných francouzských kriminálek, které se (bohužel) již takřka vůbec netočí.(3.2.2007)