Akční / Krimi / Thriller / Drama

Velká Británie / USA, 1998, 122 min

• flanker.27

Američani. Kufřík. Francouzi. Auta. Irové. Konspirace. Rusové. Krasobruslení. Němci. Jan Tříska.(25.10.2008)

Takhle se točí hrdinský epos. Nebo film o samurajích, pokud chcete. Příběh je ukázkově spletitý a zamlžený, honičky a akční scény výborně natočené a všemu vévodí výkony pánů DeNira a Reno. Tedy ne že by se ti ostatní měli za něco stydět, ale hlavní role prostě je hlavní role. Scénář Davida Mameta byl výborně zužitkován, žádné fanfáry, žádná sláva, kvalitní deziluzivní protiváha hustým akčním (techno)thrillerům. Ronin je součástí mého zlatého fondu, takže mu dávám 90%, a závěrem doporučuji mladšího a lacinějšího bratříčka jménem Spartan - tam Mamet ukazuje, jak to klidně mohlo kdysi být se Samem.(21.2.2003)

Výborný akční krimi se skvělým hereckým obsazením, už jenom přítomnost takových hereckých es jako je Robert De Niro, Jean Reno a nebo Jan Tříska, který je tady sice jen na chviličku než mu vystřelí mozek na sklo u auta, ale přeci tam je na tu chvilku a to potěší, tak musí donutit se na to aspoň jednou kouknout a ještě když jsou výborný i ve svý roli, tak je skvělej film zaručenej. Tohle sice neni nic výjmečnýho, ale svým na tyhle filmy netypickým dějem zaujme a udrží pozornost až dokonce, někdy si sice musel Frankenheimer vypomoct akcí, ale ani tam stařící jako je De Niro s Renem nezaváhali a poradili si bez větších problémů a i když je to zpracovaný tak, aby to vypadalo jako nějaká stará kriminálka, tak i ta akce je nadprůměrná a spolu s dobrou hudbou je zábavná a svižná. Jediný co mi trošku vadilo bylo protahování ke konci a to i přesto, že to má jenom dvě hodiny. Myslim si, že by to nějaký to zkrácení určitě sneslo, ale nějak zvlášť to nevadí a dá se u toho příjemě strávit večer(11.6.2005)

Poctivý akční snímek, ze kterého přímo čiší atmosféra starých dobrých kriminálek. Vidět v akci hvězdnou partičku Roberta De Nira, Jeana Rena, Stellana Skarsgårda a Seana Beana je opravdu vynikající zážitek. Skvěle je doplňuje krásná Natascha McElhone, která v současnosti září v seriálu Californication. Jako valná většina zde musím vyzdvihnout vynikající automobilové honičky, které jsou natočeny skutečně ve velkém stylu. Jeden z posledních a zároveň nejlepších snímků režiséra Johna Frankenheimera. Škoda, že scénář nebyl lépe propracován, jinak by to byla naprostá bomba, takhle "jen" čtyři hvězdičky.......(26.3.2008)

Není nic lepšího, než se nechat unášet akčním dějem, který vyžaduje jen minimum mozkových závitů, ale zároveň je ucelený a má myšlenku...(2.9.2002)

• Jean Reno

• - Kameramanův odraz v zrdcadle je možno zachytit v okamžiku, kdy Sam (Robert De Niro) s Vincentem (Jean Reno) probíhají šatnou hokejového kluziště, na němž se koná krasobruslařské představení. (Conspi)

• - Jen Jean Reno (Vincent) zůstává po celý film věrný jediné zbrani, a to Berettě modelu M92. (Karlos80)

• - Režisér filmu John Frankenheimer řekl před natáčením poslední automobilové honičky kaskadérovi Skippu Sudduthovi: "Nechci vidět žádná brzdová světla." (Caaslav)