Akční / Krimi / Thriller / Drama

Velká Británie / USA, 1998, 122 min

Příjemný, svižný akční snímeček s jednou z nejlepších automobilových honiček, které jsem měl možnost ve filmu vidět.(11.3.2003)

Je to celkom dobrý akčný thriller s hviezdnym hereckým obsadením. Má dobrý príbeh o skupinke rozličných odborníkov, ktorí sú najatí na zdanlivo jednoduchú úlohu, krádež tajomného kufríku, ale situácia sa začne skomplikovávať a nikto si nemôže byť istí, komu môže veriť a komu vlastne o čo ide. Spracovanie nie je zlé, celý čas sa na to dá celkom dobre pozerať a aj situácie, v ktorých prakticky o nič nejde majú svoju atmosféru, takže za celý čas som sa nenudil ani na okamih, ale zároveň tá hlavná zápletka, teda krádež kufríka za celý čas nedokáže vyvolať pocit, že skutočne ide o niečo dôležité, takže som postavám nefandil až tak moc, ako by bolo vhodné a ani celkový výsledok honu za kufríkom ma až tak nezaujímal. Akcie je tu priemerné množstvo a vo svojej kategórii je dosť slušná. Snaží sa pôsobiť čo najuveriteľnejšie a aj sa jej to pomerne darí, ručnej akcie je minimum, akciu tvoria hlavne dobre natočené prestrelky, na ktoré sa dobre pozerá, len by to chcelo viac zaujímavejších momentov, ale pochváliť aj tak musím hlavne automobilové naháňačky, ktoré patria medzi tie najlepšie, aké sa dajú vôbec vidieť, sú dlhé, výborne natočené a aj dostatočne napínavé. A dojem z akcie vylepšujú aj slušné krvavé úmrtia a dokonca aj nadmerný počet zabitých civilistov. Najviac sa mi páčia dve hlavné naháňačky. Herecké obsadenie je výborné, obzvlášť Robert De Niro, na ktorého profesionalitu je radosť pozerať, Jean Reno, Natascha McElhone, Skipp Sudduth a iní, len škoda, že Sean Bean tu má len horšiu úlohu, ale aj tak moc priestoru nemá. Réžia a technická stránka sú na tom veľmi dobre, snahou bolo natočiť čo najrealistickejšie pôsobiaci akčný thriller a to vyšlo viac než dobre. Škoda, že hlavná zápletka je len takto obyčajná, kvôli nej ma dej nedokázal až tak vtiahnuť a preto ani nemôžem dať lepšie hodnotenie. Ale inak som dosť spokojný. Objektívna kvalita filmu- 80%, film sa páči mne na 66%.(1.5.2012)

Předpokládám, že Američané Britům do filmování moc nekecali, vzhledem k množství zabitých civilistů (což není v amerických filmech příliš politicky korektní), kteří se připletou v přestřelkách a v automobilových honičkách do vyrovnávání účtů mezi jednotlivými skupinami žoldáků (agentů, teroristů).(27.12.2005)

Když jsem viděl, že v tom hraje Robert De Niro a Jean Reno, tak jsem na to byl hrozně zvědavej, protože oba patří mezi moje oblíbený herce. Ale celkově to bylo spíš zklamání. Kromě několika automobilovejch honiček to byla celkem nuda. Tříska se ve filmu ukázal jen na chvilku.(1.5.2006)

Ronin má vše co má správný krimi-thiller obsahovat a z celého snímku přímo čiší atmosféra klasických temných francouzských kriminálek, které se (bohužel) již takřka vůbec netočí.(3.2.2007)