Akční / Krimi / Thriller / Drama

Velká Británie / USA, 1998, 122 min

Soundtrack Elia Cmiral: 1. Ronin Theme ,2. Team Assembles ,3. A New Friendship ,4. The Case ,5. The Exchange ,6. The Getaway ,7. Thank You ,8. Metro ,9. Sam and Spencer ,10. Safehouse in Nice ,11. Carousel for Little Tamao ,12. Taking Photos ,13. Et Toi, Comment Ca Va? ,14. Passion ,15. This Is the Day ,16. Sinister Gregor ,17. Arles ,18. Gunfight at the Amphitheater ,19. The Girl Sold Us Out ,20. You Can't Kill Me ,21. The Ronin Myth ,22. Wrong Way ,23. Sam Goes for the Case ,24. I Came for Seamus ,25. You Are a Dead Man ,26. Good Knowing You ,(14.5.2011)

Troufám si furiantsky říct, že minimálně za posledních 20 let nevzniklo mnoho žánrových filmů, které by se Roninovi vyrovnali. Atmosféra je dokonale oldschoolová (John Frankenheimer se nezapře) včetně Melvillovského samurajského prologu, přes pomalejší tempo má neuvěřitelný spád, akce je dynamická a nekorektní a zvratů je rovnou několik a každý rozhodně předvídatelný není. Co se týče obsazení - co jméno, to perla. Robert De Niro zde vypadá jako Lino Ventura (!) a stejně tak i hraje, Jean Reno jde ve šlépějích francouzských drsňáků ze staré školy, Natascha McElhone je stejně krásná jako přesvědčivá, Stellan Skarsgård je slizoun par excellance a Jonathan Pryce hraje padoucha ještě lépe než v Zítřku, který nikdy neumírá. Potěší i cameo Jana Třísky (nejen díky patriotismu) a Michaela Lonsdalea. Bezchybný akční nářez, čistý a průzračný jak křišťál. 100%.(13.10.2012)

Nad některými logickými dírami by se dalo debatovat hodiny, ovšem jinak je to zručně natočené a sympatické. Potěší Jan Tříska v (jak jinak) malé roli. Honičky perfektní, to je jasné.(7.2.2005)

rozpočet : ? tžby americke : $41,616,262(15.12.2006)

"Ve feudálním Japonsku byla třída bojovníků - Samurajů - vázána přísahou chránit své pány i za cenu vlastního života. Samuraj, jehož pán byl zabit, upadl do veliké hanby. Byl pak nucen toulat se zemí a hledat obživu jako žoldák najatý bandity. Bojovník, který ztratil pána, už nebyl považován za Samuraje. Byl znám pod jiným jménem. Říkalo se mu Ronin." Temnou ulicí Paříže projíždí auto, ve kterém sedí Sean Bean, Robert De Niro, Jean Reno a Stellan Skarsgård. Hvězdné obsazení, které by většinu průměrných režisérů svádělo shodit film někam na hranici laciné, zato box-officově úspěšné kriminálky, pod vedením Johna Frankenheimera předvádí něco úžasného. Něco, co tu dlouho nebylo, a patří do staré evropské noir školy. Pomocí svých čtyř herců ukazuje příběhy několika mužů, kteří opustili svá dosavadní zaměstnání, aby s vidinou peněz či změny života nastoupili na cestu smrti. Pronásledujíc muže, o kterých nic neví, kvůli kufříku, jehož obsah jim není znám ani o trochu lépe. Ztracejíc se v ději událostí občas stejně jako divák, hledajíc nenalezitelné, přemýšlejíc nad každým dalším krokem. "Jak jsi věděl, že je to past?" "Kdykoliv začneš pochybovat, není o tom pochyb. První věc, kterou tě naučí." "Kdo tě učil?" "Nepamatuju si. Druhá věc, kterou tě naučí." Ronin disponuje mnoha klady. Jednou z nejlepších automobilových honiček, jaká kdy byla natočená. Krásnými pařížskými exteriéry a jazykem, který plynule přechází z francouzštiny do angličtiny. Lehce mysterií opředeným scénářem (u mě to umocnil ještě fakt, že francouzsky neumím a film jsem sledovala bez titulků) a nádhernou kamerou. A hlavně nejlepší krimi atmosférou, jakou jsem viděla v posledním roce, snad jen Nelítostný souboj se jí dokáže vyrovnat. "Žádné otázky. Žádné odpovědi. Tak to mezi námi chodí. Smíříš se s tím a život jde dál. Možná je to lekce číslo tři."(6.1.2008)