Tři muži jdou vyloupit nedobytnou pokladnu s diamanty podle plánu jistého Maria. Uslyší je ale strážný a v přestřelce jednoho z nich postřelí, než je zabit. Muži utečou, Marc (Claude Brasseur) chce zavolat lékaře, ale třetí muž to odmítne, srazí Marca k zemi, uteče s diamanty a nechá postřeleného zemřít. Marc ho ale hned v noci najde a zastřelí. Místo aby odevzdal lup Mariovi, snaží se přes své kontakty v podsvětí diamanty prodat sám, ale nikdo mu nechce nabídnout tolik, kolik požaduje. Mario vysílá své muže, aby našli zrádce a sáček ukradených diamantů. Současně začíná policejní pátrání. V pařížské noci, v podsvětí, nočních klubech a bistrech tak horečně hledá Marc kupce, Mariovi zabijáci Marca a policisté pachatele loupeže a vraždy strážného. (Peabody)

curil

Černobílá francouzská kriminálka s přímočarým dějem a zápletkou okolo loupeže v pařížském klenotnictví. Dlouhé záběry kamery v nelegálních hernách, malých bistrech a nočních klubech střídají sekvence z noční Paříže, z metra (stanice Chatelet), Champs Elysees a dnes již zaniklé tržnice Les Halles (Břicha Paříže), kde probíhá i jedna z honiček. Hledání kontaktu hlavní postavy zloděje Marca k prodeji diamantů je marné, úspěšnější je už jeho pronásledování podsvětím a policií. Claude Brasseur odehrál další hlavní roli v malém filmu a pomalu začal pronikat mezi špičku francouzských filmových hvězd. Větší roli dostal tentokrát i Jacques Monod v záporné roli Maria, tento věčný přihrávač slavnějším hercům. Jinak podle mého názoru je příhodnější český překlad názvu filmu "Šílený pes". ()