• SK název

Krimi / Thriller

USA / Velká Británie, 1989, 122 min

První a nejlepší Batman. Může za to novátorsky vyšlechtěný přístup Burtona, děsuplný evil maharádža Nicholson a batmobil, jenž je největším snem každého mladého muže (Megan Fox nepočítaje).(22.6.2002)

Oscar 1 : Výprava(3.3.2004)

Batman je můj nejoblíbenější comicsový hrdina a jeho první zjevení se na plátnech zároveň jeden z nejštastnějších počinů v comicsovém subžánru.(17.8.2004)

Velmi přesvědčivě zpracovaný komiks - Burtonova klasika se skvělým Jackem Nicholsonem v roli Jokera, vyniká především atmosférou, výpravou a hudbou.(23.2.2004)

První a zřejmě nejlepší story z ponurého Gothamu na filmovém plátně. Atmosféra comicsu dýchá ze všech koutů, Michael Keaton jako Batman je podle mě překonán jenom Christianem Balem (obzvlášť Val Kilmer a vůbec celý Batman Forever mu nesahá ani po kotníky), a Jacka Nicholsona coby padoucha už nikdo netrumfnul - ne, ani Heath Ledger;) Co ještě chybí....ano, jistě, Danny Elfman a jeho soundtrack. K tomu snad není co dodat...(21.1.2003)

Neopakovatelná (i když pravda, že stále umírněná) Burtonova atmosféra s příjemným Michaelem Keatonem a výborně vyšinutým Jackem Nicholsonem dává vzniknout komiksové legendě. Je sice pravdou, že by psychologické vykreslení postav zasloužilo větší prostor (jedná se pouze o pár úryvků z minulosti), ale i tak se jedná o jeden z nejlepších komiksových filmů...(3.4.2003)

Joker v herecké kreaci Jacka Nicholsona bylo v celé sérii jediné opravdu čisté a nefalšované zlo (ti další už byli vedeni mstou). Batman v herecké kreaci Michaela Keatona byl v celé sérii jediný opravdový a nefalšovaný Batman (ti další už byli jen imitace). Batmanova partnerka v herecké kreaci Kim Basingerové byla jediná nefalšovaná a opravdová kočka (sorry Kočičí ženo Pfeifferová, ale ani tys ji nepřekonala, natož taková Nicole Kidman, nebo Uma Thurman a Alicia Silvestone). Tenhle film byl zkrátka z celé série jediný opravdový a nefalšovaný komiks.(22.7.2002)

1. Burton je génius. 2. Batman je po audiovizuální stránce absolutní úlet. 3. Batman nemá dobrý scénář. 4. Michael Keaton nemůže hrát sympatického mstitele v latexu, protože sám sympatický není. 5. Ani trochu ne. 6. Joker nemá chybu. 7. Nudil jsem se. 8. Proto dávám jenom – nikoho neurážejících – 85 procent. 9. A tady jsou: 85% Zajímavé komentáře: Marigold, JohnnyD, numi, Vitason(17.9.2005)

Burtonovské dílo. Skvělí začátek série, která upadala s počtem pokračování. Jediný pořádný režisér v sérii netopýřího muže.(19.6.2004)

Batmana jsem nikdy nemel moc v lasce a navic Michael Keaton mi v teto roli nesedi. Jedine pozitivum - odporny zaporak Jack Nicholson.(31.7.2002)

Ztvárnění města Gotham city si zaslouží 1s*.Film se line pěkně v temné linii,al ev mé filmové mysli, získavá čím dál větší jas kvalitní práce Tima Burtona. Jack Nicholsnon v roli Jokera, je totální hvězdou celého filmu, jeho žertíky jsou opravdu smrtící.No a hračky mistra Batmana kdo by je nechtěl mít. Já bych začal neskromě u toho letadélka.(17.7.2006)

Burton působí dojmem člověka, který je na své mateřské půdě, jakoby mu právě vizuální volnost komiksu rozvázala ruce a umožnila legitimně film prosytit svým svérázným viděním. Batman je tak filmem v nejlepším burtonovské tradici plný skvělých záběrů a odvážných výtvarných řešení, které dodávají celku nezaměnitelnou atmosféru na pomezí pohádky, horroru a tvůrčí fantasmagorie. Výborné jsou i cynické narážky na masovost a manipulovatelnost + skvělá komická vsuvka s nenalíčenými redaktory. Středobodem filmu však zůstává "muž dvou tváří" Michael Keaton (skutečně mu ta dvojsečnost sedí náramně) a především Joker Jacka Nicholsona, jehož nakažlivě extravagantní pojetí nové smrtonosné avantgardy patří mezli nejlepší záporácké manýry v dějinách filmu. Batman působí na svou dobu moderně, jako by předběhl vývoj a patřil spíše do současné vlny komiksových adaptací se vší tou lehkostí, vizuální vybíravostí a odporem k planému heroismu. Bohužel příběh filmu je až příliš řidký, nemá gradaci a ke konci obsahuje nudná a vyloženě samoúčelná místa, kde sice září Burtonův filmařský zrak, ale chybí napětí... Velmi podobný syndrom stihl i Batman Returns. Přesto řadím úvodní dobrodružství netopýřího muže na piedestal komiksových adaptací jako film, který vytyčil směr. A ptám se, proč Nolan a spol. cítí touhu ho převyprávět.(19.12.2006)

Rozpočet $35miliónovTržby USA $251,188,924Tržby Celosvetovo $411,348,924Tržby z požičovní VHS v USA $150,500,000║ Úvod filmu je taký dosť odbitý, hlavne v technickej stránke sa to potáca v jednoduchosti ale ako náhle príde na pľac Joker film dostáva vo všetkých smeroch iný nádych a akoby Tim Burton našiel tu vyváženosť medzi príbehom a comicsovým štýlom aká na začiatku dosť haprovala, dokonca aj doprovodná hudba hneď nabrala tie správne grády. /85%/(31.7.2005)

Výborní herci (všichni, nejen Velký Jack), výprava (temné Gotham City). Dobře Burtonem zrežírováno (hlavně mu jdou skvěle akční scény) a pro mě dost důležité: fantasticky Dannym Elfmanem hudebně podbarveno (především famózní hlavní motiv).(12.6.2003)

Kultovka!(28.5.2008)

Nic moc Keaton. Jack, který není Jokerem, ale zase jen Jackem s bělobou na tváři, což nic nemění na tom, že do Burtonova pojetí celkem sedne. Nic moc, tedy spíše nic než moc, Basingerová. Skvělá vizuální stránka a překvapivě ne až tak skvělá Elfmanova hudba (až na ústřední motiv samozřejmě). Vypadá to jako průměrný film? No, jenže není. Atmosféra pochmurného neogotického Gotham City a Burtonova režie z toho dělají kvalitní snímek, který se dá vidět i vícekrát. Ne ale zase až tak moc často. ♫ Hodnocení OST: 3/5(20.3.2005)

Jeden z nejdokonalejších záporáků vůbec, skvělá atmosféra, dobrá akce, nádherné comicsové kulisy. Ať mi nikdo nešahá na Michaela Keatona, jako Batman je rozhodně nejlepší. Božská hudba. Co více chtít?(17.3.2003)

rozpočet : $35 million tržby celosvetovo : $411,348,924(21.12.2006)

"Jack? Kdeže Jack! Jack je mŕtvy. Ale môžeš mi hovoriť Joker." Tim Burton nikdy nemal rád obyčajných ľudí a ani jeho BATMAN nie je rodinným príbehom - nemá zmysel čakať politicky korektný príbeh od filmu, ktorý umiestni do úvodných titulkov na prvé miesto ústredného zlosyna namiesto bezúhonného, za "psravodlivosť v uliciach" bojujúceho hrdinu Brucea Waynea (príjemne civilný Michael Keaton). Jack Nicholson (zasa) predviedol svoj povestne maniakálny výstup, stvoriac noblesného psychopata. V súlade s Hitchcockovou poučkou o gauneroch (akčný film je taký dobrý, aký dobrý je gauner), je výsledok strhujúci, skvelý, napínavý, bláznivý. Vydarili sa i podporné roličky (Basingerová, Hingle, Palance), vizuálna stránka je klasicky burtonovsky omamná a vôbec, BATMAN je výborný komiks, ktorý nezostarol a ktorý tvorí voči neskoršiemu Nolanovmu "psychologickému" TEMNÉMU RYTIEROVI veľmi zaujímavú rozprávkovú protiváhu.(8.11.2004)

• novoten

Otrapa Keaton, obrázková Kim a čestná herecká výjimka ďábla Nicholsona v režii nepřiliš sebevědomého Burtona, který si nechal tempo i atmosféru utrhnout ze řetězu. Takhle by nejslavnější komiksy dopadat neměly.(28.10.2005)

<< předchozí 1 2 3 4 10 18 27 35