• Německo

Komedie / Krimi / Mysteriózní / Drama

Velká Británie / USA / Německo / Itálie, 2001, 137 min

Upřímně řečeno - čekala jsem mnohem víc. Nevím přesně, co mi ve filmu nesedělo - spíš se mi tak nějak nelíbil příběh a forma jako celek. Jinak ostatním složkám díla (herecké výkony, hudba, kamera, atmosféra) nemám co vytknout.(15.3.2005)

Zvlášť herecké výkony Helen Mirrenové a Clivea Owena zaslouží pochvalu, stejně jako výprava, kamera a především dokonale navozená atmosféra anglického šlechtického sídla, která snese srovnání s Ivoryho Soumrakem dne.(5.7.2007)

Pohodička s nějakou tou vraždou a dobrým obsazením. Hrozně mi to pžipomínalo "8 žen."(30.11.2006)

Robert Altman je IMHO jeden z nejpřeceňovanějších amerických režisérů, ale tohle se mi líbilo. Mělo to atmosféru, styl, zobrazuje to věrně dobu i lidi, o vraždu ve snímku nejde, právě proto nemohu pochopit, co ve filmu dělala ona zbytečná a blbě zahraná komická figurka inspektora "Thom..." v podání Stephena Frye.(21.8.2006)

Nebylo to ani hvězdné obsazení, nádherné dialogy či snad ona vražda, o kterou v podstatě ani nešlo. Byl to onen svět "pod schody", který nám stařík Altman poukázal. Služebnictvo a panstvo tvoří jakési dva parelní universa, která přestože jsou jako černá a bílá, mají tolik společného. Podstaty problémů jsou stejné a na konci z toho ani jedna strana nevychází jako vítěz.(16.9.2006)