• Německo

Komedie / Krimi / Mysteriózní / Drama

Velká Británie / USA / Německo / Itálie, 2001, 137 min

Pohodička s nějakou tou vraždou a dobrým obsazením. Hrozně mi to pžipomínalo "8 žen."(30.11.2006)

Vynikající scénář, který zcela vážně mapuje život na jednom šlechtickém sídle během pořádání honu, a zároveň si ze spousty věcí nepokrytě a trochu jízlivě střílí. Perfektní režie dokazuje, že Robert Altman ještě nepatří do starého železa, a dovoluje nám život v Gosford Parku sledovat v zajímavých, dlouhých záběrech. Třešničkou na dortu je vynikající herecká sestava, která nemá moc slabších míst. Zhruba třicítka herců tu ztvárnila působivé a uvěřitelné miniatury, které by mne nejspíš zaujaly i bez kriminální zápletky (ta je tu ostatně spíš na odlehčení).(12.3.2005)

Rozpočet $19,8miliónaTržby USA $41,308,615Tržby Celosvetovo $87,754,044(4.6.2009)

Hlavní síla je ve scénáři, ale ani ne tak v dějové části s detektivní zápletkou jako spíše v jeho práci s postavami. Celou dobu sledujeme dobře dvacet charakterů jak z řad služebnictva, tak vyšší kasty, přičemž každý z nich má svůj příběh a postavení v příběhu. Žádná postava tu není jen pro okrasu či jako křoví. K tomu všechny postavy jsou přesně obsazeny skvělými herci a herecké výkony tomu odpovídají a tak celkově výborný "hromadně-kolektivní" výkon se jen tak nevidí. Již jen za to jak Altman na tak malém prostoru zvládá navodit atmosféru obou světů s tolika postavami zaslouží uznání. Přitom žádnou neprotěžuje, ba naopak každé se dostane přesně tolik prostoru kolik potřebuje, zaslouží uznání.(11.3.2005)

Stará dobrá Anglie. Venkovské sídlo lorda Williama okupují desítky hostů, natěšených na budoucí hon, služebnictvo kmitá z místa na místo a všechen ten cvrkot pobaveně sleduje králoévna mraveniště Maggie Smithová. Místo jako stvořené pro čaj o páté a vraždu o půlnoci, co říkáte? Škoda, že k ní dojde až za osmdesát minut filmového času a že odhalení vraha není zdaleka nejzajímavějším dílkem skládačky. Co je třeba ocenit, je pohled do zákulisí staroanglických mecheche. Majordomové, lokajové, kuchařky a komorné stávají obvykle v pozadí příběhů a ke slovu se dostávají až při výslechu. Ale v Gosford Parku detailně sledujeme jejich život "pod schody", kde nenosí nehybné masky loajální mlčenlivosti jako v patře. Jako u všech Altmanových filmů ovšem platí, že kdyby z toho vyhodil třetinu postav, bude příběh hutnější a film lepší. 60 %(18.3.2005)