Altmanův mistrovský, ironický místopis britského třídního systému je režijním koncertem pro takřka 30 herců. Mozaikovité vyprávění o jednom víkendu na venkovském šlechtickém sídle je jak ironicky přesnou studií doby a mravů, tak filmařsky suverénní a kultivovanou podívanou. William a Sylvie McCordleovi pořádají na svém honosném venkovském sídle sjezd aristokracie různého vlivu a postavení. Každý z přítomných má přiděleného sluhu, který krouží kolem jako žralok ujišťujíc se, že velkomožnému pánovi nic nechybí. Režisér nám detailně představuje každý takový pár a odhaluje jejich před okolním světem ukrývaná tajemství. Dějem pak radikálně zamíchá tajemná vražda, od které příběh nabírá na rychlosti a řítí se k originálnímu, šokujícímu a nepředvídatelnému finiši, jak se sluší na velikou personu světové kinematografie, Roberta Altmana. (oficiální text distributora)

Radyo

No vida, tak i Robert Altman umí natočit film, který je přece jen lehčeji stravitelnější, než většina jeho ostatních známých výtvorů. Ne že by se snad jednalo o nějakou lehkovážnou skorohistorickou fresku, to tedy ne, ale byť jde opět o nějaký pohled do zákulisí "něčeho", je ten pohled pro většinu běžných smrtelníků naservírován srozumitelněji, než v "zákulisních" filmech typu Hráč nebo Pret-a-porter. Z hereckých hvězd, jimiž se to tady (jako obvykle u Altmana) jen hemží, mě nejvíce zaujali Ryan Phillippe, Helen Mirren (skoro jsem ji nepoznal) a hlavně Kelly Macdonald. Jinak jde o dějově zajímavé dílko, v souvislosti s nímž se mně osobně vybavil hlavně Ivoryho Soumrak dne, jenž se odehrává v podobném prostředí a podobné atmosféře. ()

Tomco

"hracom" ma robert altman presvedcil, ze je majstrom svojho remesla a v pohode utiahne aj stopaz nad dve hodiny. toboz to plati po zhliadnuti gosford parku. osobne filmy tohto druhu musia byt sakramentsky dobre, aby ma vobec zaujali, a musim povedat, ze sa to tentoraz podarilo. okrem skvelej plynulej rezie a vyborneho viacvrstevneho scenara je to hlavne o hereckom obsadeni, ktore je svojou kvalitou obsiahnute tak vo vacsich ako aj uplne malych ulohach. a vykony su to naozaj vyborne. celkovo obraz, ktory altman planoval vytvorit svojim filmom sa myslim do bodky vydaril. desiatky vybornych dialogov, krasne prostredie, kostymy, kamera, hudba.. kludne to takto mohlo vyzerat. palec hore. ()

Fingon

Doufal jsem, že v pořadí druhý mnou shlédnutý film Roberta Altmana vynahradí špatný dojem, který zanechal ten první (Nashville). Nestalo se. Z celého filmu mne zaujala pouze jediná scéna, a to ta, kdy už jedna ze služebných obsluhující společnost u stolu nevydrží a kohosi se zastane, čímž si vyslouží vyhazov. A to je trochu málo. ()

Anthony

Určitě zasloužený Oscar za scénář. Zvláštní cena měla být udělena hercům jako týmu. Detektivní zápletka je zde spíše jen takový bonus, především tu jde o vykreslení prostředí a zachycení mezilidských vztahů v přesně odstupňované hierarchii velkého množství postav. Altman je dobrý v tom, že se v tom množství lidí, kterými zaplnil plátno, neztratil. ()

Gary

Kecy Kecy Kecy, Vražda, Kecy Kecy, Konec. - To je děj Altmanova filmu. Nesmíte čekat napětí, nesmíte čekat humor, nesmíte čekat skoro nic, krom dobře napsaných textů. Nominace na Oscara za nejlepší film ? Ve jménech hlavních postav se začnete lehce orientovat až ke konci a některé sluhy pomalu nerozeznáte ani podle obličeje. Režisér nedokázal využít suverénnost Maggie Smithové, ani kvalitní herectví Michaela Gambona. Co se týče Owena, ten roli nehraje, ale odříkává. Zklamání oscarového favorita za rok 2001. ()

• Žádný herec, který hrál sluhu, nebyl nalíčený. (Teres)
  • Dva herci - Michael Gambon a Derek Jacobi - měli v době natáčení titul Sir, dvě herečky - Maggie Smith a Eileen Atkins - titul Dame. Dva další herci zmíněnáých titulů později také dosáhli. Jmenovitě se jednalo o Alana Batese a Helen Mirren. (KlonyIlony)
  • V každé scéně je vždy přítomný nějaký sluha. (Teres)

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon