Batman se vrací

• slovenský

Batman sa vracia

Akční / Krimi / Fantasy / Thriller

USA / Velká Británie, 1992, 122 min

Je těžké určit, zda je druhý Batman lepší či horší než první, jeho postavy jsou totiž daleko propracovanější a psychologicky uvěřitelnější. Rovněž atmosféra je v Batman returns hustá tak, že by se dala krájet, jen jediná věc je tam jiná...Batman. Narozdíl od jedničky není už tak "cool" a takový "god", před ostatními postavami ustupuje do pozadí a člověk má dojem, že kdyby tam nebyl, ani by to nevadilo...což ovšem nic nemění na tom, že film jako takový je mistrovské dílo temné tak, že slabší povahy mají problém to rozdýchat.(15.7.2002)

Asi nejujetější Burtonův film vůbec. Mistrův rukopis lze na rozdíl od prvního dílu poznat už od úvodního záběru a vůbec jsem si tuhle úchylnost užil mnohem víc. Batman je spíš v pozadí, ale Tučňák DeVito a nehorázně sexy Catwoman Michelle Pfeiffer ho v klidu zastanou. Hodně divné, hodně dobré.(10.8.2008)

Velice slušné pokračování, které už sice není tak propracované, ale záporáci Walken a DeVito hrají velice snaživě (na rozdíl od svých následovníků). O Keatonovi jsem se zmínil v komentáři k 1. dílu, Pfeifferová je sice kočka (a taky Kočičí žena), ale tady zrovna přesvědčivě nevypadá, nicméně je to stále dobrá zábava a Tim Burton byl asi jediný, kdo uměl svým dílům Batmana vdechnout tu správnou komiksovou atmosféru.(22.7.2002)

Pozoruhodně úchylný a nepříjemný film (k čemuž měl našlápnut už první díl), přičemž ta úchylnost se násobí spojením s komiksovou pohádkou a mainstreamovým blockbusterem. Znetvořený, krutý a vilný Tučňák je opravdu nechutný a jeho zrod i plán na únos gothamských dětí vyloženě hororový. A Catwoman - jediná postava, kterou má Burton zajímavější než Nolan - je rozpolcená hysterka na pokraji nervového zhroucení, která ani po navlečení kočičího kostýmu a převzetí aktivní role nepřestává být obětí mužů kolem sebe. A navrch se to celé odehrává na pozadí Vánoc, což tomu dodává až apokalyptickou atmosféru. Dětem, které pobrekávaly už u prvního filmu, vstup přísně zakázán, už z prvních 5 minut filmu by se nervově zhroutily.(29.11.2015)

Tučňák není Joker a DeVito (i když ho jako herce mám rád) není Nicholson. Což by mi nevadilo tak moc, kdybych neměl pocit, jako by Burton byl trošičku líný a jen nám naservíroval něco, co fungovalo v předchozím filmu, akorát tam přidal Catwoman (super výkon v podání Michelle Pfeiffer) a nahradil Jokera Tučňákem. A tady se dostávám k začátku mého komentáře. Nevím, spousta lidí zde píše, že se to vyrovná prvnímu dílu, ale já bych řekl, že kvalita o něco klesla. Z jedničky si pár scén (hlavně s Nicholsenem) pamatuju ještě teď, z tohoto dílu si mlhavě vybavuju Catwoman a Tučňáka. Nicméně, jako člověk, co už viděl následující dva díly, musím konstatovat, že tohle je mistrovské dílo oproti nim a že série měla definitivně skončit tady. Alespoň by skončila důstojně. 65 %.(30.7.2014)