Batman se vrací

• slovenský

Batman sa vracia

Akční / Krimi / Fantasy / Thriller

USA / Velká Británie, 1992, 122 min

Po troch rokoch od uvedenia úvodného filmu, prichádza do kín pokračovanie s názvom "Batman sa vracia". Udržalo si to úroveň a opäť sa jedná o majstrovské filmové spracovanie komiksovej predlohy z dieľne režiséra Tima Burtona. Aj nový záporný hrdina, ktorý chce terorizovať mesto Gotham, je dôstojným nástupcom Jokera. Znetvorený Oswald Cobblepot (Penguin) v podaní Dannyho DeVita je skvelý. Hodne sa mi páčila aj Michelle Pfeiffer v úlohe Catwoman. No tak ako aj pri jedničke, tak aj tu, som bol nie celkom spokojný z obsadením titulnej postavy. Michael Keaton mi ako Batman vôbec nepasuje. ****(11.1.2011)

Tu sa už Burton prejavuje na moje gusto až príliž, obvykle mi Danny DeVito nevadí, ale tu na mňa fakt pôsobil odporne ako Tučniak. (zjavne to bol zámer) Pridanie postavy Catwomen mi k nadpriemernému zážitku nestačilo.(29.5.2010)

Nejtemnější Batman. Michelle Pfeiffer je asi navždy nejlepší kočičí žena, a většina scén s ní je vynikajících. [Dvě za všechny: 1) Celá proměna, počínaje konfrontací s Maxem Shreckem v nejvyšším patře kočičího mrakodrapu, přes horrorovou pasáž oživení, až po zrození Catwoman. 2) Řádění kočky v obchodním domě, zakončené skvostným "Mňau." Mimochodem, Burton se pojetím této scény (hlavně v jejím úvodu) vizuálně a pocitově přibližuje některým černobílým snímkům z 30. a 40.let.] Přestože si jeho scénárista ukousl až příliš mnoho různých soust najednou, a způsobil tím určitou roztříštěnost filmu, výsledkem je v mnoha směrech dokonalý, postmoderně comicsový snímek s vyššími filmařskými ambicemi. Batmanův návrat je současně temně dekadentní i karnevalově bláznivý. Celkově tak vytváří dojem určité (sice hravé, ale zároveň poněkud bizarní) hrůznosti. Není divu, že studio, které po mimořádném úspěchu prvního Batmana nechalo Timu Burtonovi volnou ruku, nebylo s tímto odvážným freak show příliš spokojeno. Burton byl odstaven stranou, Michael Keaton bez něj odmítl pokračovat, a další batmanovské snímky už byly tlačeny k méně depresivnímu a jednoduššímu vyznění. Žádnému z následovníků se pak nepodařilo kvalitám oběma Burtonových Batmanů přiblížit, nebo jim snad dokonce nějak výrazněji konkurovat.(31.8.2007)

Tučňák nemá rád vánoce a proto ,,město" musí vyslat signál..... Od začátku je jasný, že tohle pokračování bude daleko honosnější. A jestli byl zvuk v jedničce dobrej, tak tady je perfektní! Mnohem víc vyniká temná hudba, tvořící kulisu k obrázkům, jenž dělají Burtona fantastickým a Gotham ponurým městem. M. Pfeiffer dostává dost prostoru, aby film obohatila o další postavu a D.De Vito drží svým ,,hnusáckým" tučňákem se všemi krok.(1.3.2006)

Burtona mám rád, ale o komiksy už by nikdy zavadit neměl. Navíc si nevybral příliš dobré herce. Keaton mě vytáčel už napoprvé, DeVitův Tučňák není záporák, ale zoufale bizarní figurka a Michelle Pfeiffer je jako Catwoman poměrně odstrašujícím příkladem toho, jak zničit kultovní postavu série. A přestože Elfmanova hudba je parádní a zachraňuje atmosféru a do jisté míry i celý film, tak mi tahle kombinace vůbec nesedí - deprese plus bizarnost v přehnaně gotickém prostředí se pro mě prostě nerovná dobrému komiksu. To si raději dám přehrávající duo Carrey-Jones v Batman navždy. 50%(25.3.2007)

• - Postava Maxe Shrecka, kterou ztvárnil Christopher Walken, byla pojmenována podle německého herce Maxe Schrecka, jenž se proslavil rolí upíra v legendárním snímku Upír Nosferatu z roku 1922.

• - Ani Burton ani Keaton nepodepsali smlouvu k tomuto dílu, Burton přišel až po požadovaných změnách scénáře a Keaton po navýšení honoráře. (fannah)

• - Danny DeVito strávil denne až 3 hodiny v maskérni, aby mu vytvorili vzhľad postavy Tučniaka. (T2)