Vražedné alibi

Vražedné alibi

Mysteriózní / Thriller / Drama

USA, 1995, 98 min

• Wormboy

Ach jaj, dalsia ukazka toho, ze americky scenaristi nemaju ani sajn o com pisu. Neviem si predstavit ani jedneho zo svojich vysokoskolskych profesorov trestneho prava alebo pribuznych disciplin, ktory by bol tak neprofesionalny, vystraseny a uskostlivy ako harvardsky "odbornik" Sean Connery. Film ma sice v celku slusny spad, avsak myslienka samotna je postavena na hlavu, pocnuc absolutnou neuveritelnostou hlavnej postavy cez sprstavycucany sposob vysetrovania, nehovoriac o tom, ze pribeh je znacne okukany. Ale ako som napisal, ma to celkom spad a nudit som sa zacal az poslednych 20 minut. 1,5/5*(10.7.2007)

"Neřeknu ti, jestli jsem tu holku zabil nebo ne !! I kdybych to udělal, jak si můžeš být jistý, že mi můžeš věřit ?? Zabít je pro mě snadné.. Tak jak myslíš, že to mám s lhaním ??" Rozhodně nesouhlasím s výkřiky zdejších pseudoznalců, že mně osobně naprosto neznámý režisér Arne Glimcher ve Vražedných alibi inspirovaných stejnojmenným románem amerického spisovatele a bývalého soudního zapisovatele Johna Katzenbacha do jisté míry bezskrupulózně vykrádá Mlčení jehňátek, protože zejména tento film nepovažuju za kult a pak snímek se vlastně jen velmi věrně drží své literární předlohy, byť páni scénáristé Jeb Stuart a Peter Stone především v závěru hodně kličkují a od zdařilé Katzenbachovy knihy dávají ruce pryč, což však snímku silně podráží nohy !! Netrápí mě ani hodně pomalý rozjezd filmu, jehož ponurá atmosféra houstne, Lajos Koltai se svojí kamerou navíc ukazuje, jak lze točit přehlednou akci i v hodně tmavém prostředí, až mrazí, Just Cause navíc postupně nabírá dech a ke konci až neskutečně graduje, i díky dalšímu skvostnému soundtracku Jamese Newtona Howarda !! To finální rozuzlení, které patří k těm nejzajímavějším v rámci žánru, škoda přílišného tlačení na pilu a snahu o šokování diváka, který však přeci jen čekal docela jiný závěr, ostatně zkrácení stopáže o dobrých deset minut na úkor především hloupé rádoby akční honičky na dálnici a křečovité finální pasáže v bažinách by Vražedné alibi tlačilo hodně vysoko mezi nejpovedenější thrillerové bijáky !! Sean Connery nezklamal, i když z toho svého kamenného výrazu nehodlá slevit ani na minutu, Laurence Fishburne se mi jako detektiv Brown líbil snad ještě více, nicméně naprosto fantastický výkon předvádí Ed Harris v jedné ze svých nejzásadnějších rolí, přestože paradoxně prostoru dostane nejméně, jeho sériového vraha Blaira Sullivana si budu pamatovat ještě kurva dlouho, není mu absolutně co vytknout !! To se však ani náhodou nedá říct o Blairu Underwoodovi, který postrádá koule Eda Harrise a charismatem mu nesahá ani po prdel, a nakonec tak i jeho Bobby Earl pro Just Cause platí za zásadní slabinu, nic naplat, tyhle snímky s padouchy prostě stojí a padají, která ho ve výsledném součtu činí naprosto průměrným bijákem, jehož potenciál tvůrci umlátili lopatou.. A na tom nic nemůže změnit ani ta roztomilá okatá dceruška Conneryho Armstronga Katie, kterou si zahrála Scarlett Johansson k nepoznání v jedné ze svých prvních rolí..(17.6.2013)

V žádném případě se nejedná o špatný film, to chraň bůh, ale s takovouhle hereckou enklávou šlo přece jenom vytěžit víc. Just Couse se rozjíždí jako klasické soudní drama s rasistickým námětem, ale v druhé polovině dochází k pár dějovým zvratům, které film mění. Úmyslně nepíšu vylepšují, jelikož právě přehnaný a zbytečně akční konec snímek spíše degradují. Pokud jde o hereckou stránku, pak Connery není nikterak výrazný a něco není v pořádku mezi ním a jeho (filmovou) ženou. Dost pravděpodobně jde o věkový rozdíl, díky čemuž jejich vztah není důvěryhodný. Kdo ale stojí za pochvalu, to je opět a vždy dokonalý Ed Harris.(27.3.2006)

V case premiery tohto filmu som mal v kine daleko väcsi zazitok, ako dnes pri nejakej tej reprize. V tom obdobi som absolutne netusil scenar filmu a veril som, ze Bobby Earl je nevinny a cely film som drzal palce Seanovi Connerymu. Pokial je Anthony Hopkins zapamätany ako slavny Hannibal Lecter z MLCANIA JAHNIAT (1991), tak pre mna navzdy zostane Ed Harris zafixovany, aj ked vo vedlajsej ale dokonalej ulohe ako psychopat Blair Sullivan prave v tomto filme a to som si v roku 1995 vobec neuvedomil, ze som ho uz videl ako dobraka v Cameronovej PRIEPASTI (1989). Aj na Scarlett Johansson si okrem ZARIKAVACE KONI (1998) skor pamätam z dospelackych postav, ale ze si ona zahrala v tomto filme malu dcerku Seana Conneryho, to som si vsimol az po filme v titulkoch... 28.12.2009 ______ Sean Connery - (Paul Armstrong) +++ Laurence Fishburne - (Šerif Tanny Brown) +++ Blair Underwood - (Bobby Earl) +++ Kate Capshaw - (Laurie Prentiss Armstrong) +++ Ed Harris - (Blair Sullivan) +++ Ruby Dee - (Evangeline) +++ Scarlett Johansson - (Katie Armstrong) +++ Chris Sarandon - (Lyle Morgan) +++ Produkcia: Sean Connery, Arne Glimcher +++ Hudba: James Newton Howard +++(28.12.2009)

• otík

Obrovské zklamání, absolutně nazajímavé, a i Sean Connery zklamal. Ach. Škoda(23.8.2004)