Střihoruký Edward

• slovenský

Nožnicovoruký Edward

Drama / Fantasy / Romantický

USA, 1990, 101 min

U raných Burtonových snímků se mi stává, že nemám slov. Prostě paráda, velkolepé, čarovně zábavné a extrémně vtipné...(24.8.2005)

Rozpočet $20miliónovTržby USA $56,362,352Tržby Celosvetovo $86,024,005/80%/(31.7.2005)

Nadherne temny a zaroven sentimentalni film, ktery je diky Burtonovo skvele rezii tak vyborne vyvazenej, ze neni ani moc sentimentalni ani moc hororovy. Sice to nema nejak uzasny dej, Johnny Depp se jen tak poflakuje po okoli, nejdriv ho maj vsichni radi a pak ho nenavidi, ale diky vyborne hudbe a naprosto uzasnemu vykonu Johnnyho Deppa to je uplne jedno a jen obdivujete tak nadherny film. Po vizualni strance dokonaly, ale co byste cekali od Burtona. A ke konci je to opravdu hodne dojemne. Jeden z nejdojemnejsich Burtonovo filmu.(7.5.2005)

Soundtrack Danny Elfman: 1. Introduction (Titles) ,2. Storytime ,3. Castle On The Hill ,4. Beautiful New World/Home Sweet Home ,5. The Cookie Factory ,6. Ballet De Suburbia (Suite) ,7. Ice Dance ,8. Edward Meets the World: Etiquette Lesson ,9. Edwardo The Barber ,10. Esmeralda ,11. Death! ,12. The Tide Turns (Suite) ,13. The Final Confrontation ,14. Farewell... ,15. The Grand Finale ,16. The End ,17. With These Hands - Tom Jones ,(14.5.2011)

Tim Burton umí na publiku opravdu zapracovat. Přesně odměřené dávky sentimentality, romantiky, dramatičnosti, humoru a napětí dokáže poskládat v jeden kompaktní a jednolitý celek, který umocní ještě působivou hudbou a tím navodí procítěnou atmosféru a má diváka tam, kde chce. Střihoruký Edward je přesně ten případ a Tim mě opravdu dostal. I já, kterého hned tak něco nedojme, jsem byl naměko.(3.8.2002)

• - Během scény, kdy vynálezce umírá, Vincent Price ve skutečnosti omdlel. Tim Burton se i přes morbidnost této situace rozhodl, že záběr byl v pořádku, a nechal ho ve filmu. (duklak2)

• - Podle režiséra, byl Edwardův (Johnny Depp) oblek vyroben mimo jiné z latexu, kůže, staré pohovky v režisérově prvním bytě a pásky. (tyna97)

• - Johnny Depp se na roli hlavního hrdiny připravoval mj. sledováním němých grotesek Charlieho Chaplina. (Trainspotter)