Střihoruký Edward

• slovenský

Nožnicovoruký Edward

Drama / Fantasy / Romantický

USA, 1990, 101 min

Divné městečko a jeho obyvatelé, tajemný dům, Vincent Price, vánoční pečivo, nůžky. Ach, jak já mám ten film rád.(23.12.2005)

Krásná vizuální stránka jen tak tak, že nesklouzává do kýče a příběh jen tak tak, že nesklouzává do sentimentality. Obou dvou ingrediencí je ve filmu je přesně tak, jak je zapotřebí a především Burton dokáže vystihnout ten přesný moment, kdy je použít a kdy naopak potlačit. Technicky a po celkové formální stránce (výprava, hudba, masky) je film prakticky bez kazu.(11.5.2005)

Přesmutný Edward , nechápající ten podivný svět okolo něho. Nádherný příběh od mistra Burtona.(22.4.2005)

(1001) "Nemůžeš sáhnout na nic, aniž bys to nejdřív nezničil." Při zpětném pohledu zjišťuji, že nejraději mám Tima Burtona do Ospalé díry. Od té doby mi jeho filmy připadají jen jako takové bizarní kombinace sebou samých. Edward je takový film, že potěší něžné duše i naprosté cyniky (soudím podle sebe) a vystačí si s málem, aby toho dosáhl. Netřeba žádných blbých digitálních triků, ať žijí makety. Je to pohádka, je to jinotaj, je to satira. Trefní herci, úžasná hudba. Paráda.(18.6.2010)

První spolupráce Johnnyho Deppa a Tima Burtana dopadlo skvěle. Zajímavý příběh o Edwardovi, který sice není úplně člověk, ale chová se lidštěji než většina lidí v jeho okolí. Absolutně si nedovedu představit někoho jiného než Johnnyho Deppa v roli Edwarda, protože jeho zasněná a dojímavá tvář je nezapomenutelná.(1.12.2007)