Střihoruký Edward

• slovenský

Nožnicovoruký Edward

Drama / Fantasy / Romantický

USA, 1990, 101 min

Pokud někde narozdíl od ostatních nepropadám davovému šílenství a bezmeznému uctívání, je to právě tady. Dvojice Burton & Depp mi skutečně moc neříká, i když uznávám - je to moje osobní chyba. Střihoruký Edvard není špatný film, naopak je to moc dobrý film, ale jeho styl mi nesedl (u některých dalších návratů této dvojice je to pak se mnou ještě horší).(9.6.2006)

Snímek o prokletí jinakosti. Johnny Depp, který vyjadřuje emoce v podstatě jen nehybnou tváří, je výborný. Ano, je to trošku zvláštní - na mě fakt až moc, i když to na mě zapůsobilo v podstatě bez dalších připomínek.(5.1.2007)

Krásná vizuální stránka jen tak tak, že nesklouzává do kýče a příběh jen tak tak, že nesklouzává do sentimentality. Obou dvou ingrediencí je ve filmu je přesně tak, jak je zapotřebí a především Burton dokáže vystihnout ten přesný moment, kdy je použít a kdy naopak potlačit. Technicky a po celkové formální stránce (výprava, hudba, masky) je film prakticky bez kazu.(11.5.2005)

• - O roli Edwarda měl údajně vážný zájem Michael Jackson. (duklak2)

• - Natáčení začalo 26. března 1990 a skončilo 19. července 1990. (duklak2)

• - Toma Cruisa, o jehož obsazení tvůrci filmu také uvažovali, před příjetím role vůdce scientologické církve David Miscavige kvůli rozporuplné sexualitě postavy varoval. (Caym)