Unser Apfel - Masse statt Klasse?

(TV film)
  • angličtina Our apples: Mass contra class? (více)
všechny plakáty
Německo, 2013, 45 min

V našich supermarketoch rozvoniavajú v oddeleniach ovocia - jablká. Lesknú sa, sú krásne guľaté, chrumkavé, akoby boli naklonované. V minulosti produkovala každá oblasť svoje vlastné odrody, iba v Nemecku sa kultivovalo viac ako 3000 odrôd. V súčasnosti je ich na trhu 10 až 15. Medzinárodne predávané odrody nahradili tradičné jablká. V modernom svete jabĺk je čerstvé to, čo vyzerá byť čerstvé. A to vďaka chémii...zákazník o tom však nevie... (STV)

Radko

Ako jablčná odroda Golden delicious a jej krížence prevalcovali trh s jablkami. A tie, keďže sú viac náchylné plesniam, ale zato dobre šmakujú zákazníkom, sú udržiavané v umelom spánku v dusíku bez kyslíka alebo sú napustené akýmsi hnusom, po ktorom síce držia ako výstavné kusy, ale chuti a dobroty v nich rapídne ubúda. Tá dobrota je v dokumente aj pomenovaná, ale už som zabudol. Samozrejme, staré, pôvodné odrody ju obsahujú. Tá dobrota spôsobuje aj zhnednutie vnútra jablka. preto ju veľko pestovatelia stopujú tou technológiou. Autori sú komplexní, navštívili aj jablkovú veľmoc Poľsko aj Južnú Afriku. Okrem spotvorenia jabĺk robia rôzne testy, pýtajú sa ľudí a ukazujú zase tie sofistikované potravinárske odrby 21. storočia. Kvalitná práca. Osobne zo starých odrôd milujem kožovky a jonatánky. ()

laik_60

mám rád jabĺčka. Dokonca niekedy si dám aj tú Goldenku, ale neni na poctivé jablko ktoré vidíte rásť na svojom strome. Tam vidíte ako rastie a ako sa o strom staráte takým ovocím sa Vám odmení. Starý otec zasadil 180 stromov, ako chlapec som to nenávidel toľko roboty okolo toho bolo ďaleko nosiť stále oberať a triediť (trvalo to tri štyri týždne), odmenou boli Jonatánky Kožovky, štrúdľovky, Bauamnovo, Boskopské, Sabinovské, princ ALbert, Parmény, ranety, .... v prútenom košíku na stole a nádherná nezabudnuteľná vôňa jabĺk v pivnici. Dnes má ten sad 90 rokov, zmenil sa na hustý prerastený prales drevín a stal sa útočišťom diviačej rodinky a túlavého medveďa. :( ()

Autogram

Som rád, že mi dokument neznechutil najobľúbenejšie ovocie. Občas sa stromy musia postriekať fungicídmi alebo pesticídmi, ale po zbere sa jablká vraj nesmú chemicky ošetrovať vôbec. Až na jednu výnimku, prípravok SmartFresh, ktorý blokuje starnutie jabĺk a zachováva dokonalý vzhľad mnoho mesiacov so šetrením nákladov na chladenie počas skladovania. Informovanie o jeho použití je však nulové, a tak zostáva len hádať, či bol použitý alebo nie. To je také typicky európske, spotrebiteľ je až na poslednom mieste. Ale dokumentu vďaka aspoň za to a za informovanie o iných odrodách, ktoré dnes v obchodoch nenájdeme. Zaujímavosťou je, že jablká sa ukladajú do prepraviek červenou stranou nahor, tak ako to majú zákazníci radi. Žiadna náhoda, je to tak schválne. ()