Modrá Electra Glide

Modrá Electra Glide

Akční / Krimi

USA, 1973, 114 min

• sepp

Ne zvlastni, ale primo divny film. Spousta scen se tam deje beze smyslu, vnitrni logiky veci. A nektere postavy se chovaji vylozene jak smyslu zbavene. Proste se v tomto filmu deje spousta..zhovadilosti.(26.11.2008)

Tak polovinu filmu jsem si říkala "ó bóže, ó bóže, toho musím milovat, toho musím okamžitě začít milovat!", abych si potom v náhlém momentu osvícení uvědomila, že ho již dávno miluji, protože to je Lynchův Mystery Man. Scéna, kdy se raduje z toho, že je šoférem, a kývá si samolibě hlavičkou s kloboukem - dokonalost! A musím říct, že si nedovedu v hlavní roli představit někoho jiného, protože postava Johna Wintergreena je tak podivně napsaná - ve filmu prochází vývojem, ale navenek se chová pořád úplně stejně - že nebýt roztomilého a dojemného Roberta Blakea, nevím nevím, jak by to vypadalo. V některých momentech je film dost působivý, některé pasáže jsou zase naopak do té balady tlačené vcelku neobratně. Nevím, jak působila motocyklová honička se Zemkem na dobové diváky, ale dnes už rozhodně vypadá nechtěně komicky a to narušuje atmosféru a vytrhává ze soustředění. A takových momentů je tam ještě několik. Jako celek je to potom zajímavý film, který vzdává poctu Fordovi a jedné filmové éře, ale protože je to oltář vystavěný s neoddělitelnými debutantskými kiksy, tak došlo k tomu, že se nedostal do filmových kánonů a upadl v zapomnění. Já při srovnání s těmi skvělými scénami ty chyby mileráda přehlédnu a můžu říct, že pro mě má tenhle film mnohem větší smysl než Bezstarostná jízda.(16.10.2014)

Myslím, že lépe vyobrazit dobovost ani nešlo. Docela kultovka.(7.5.2012)

Absolutně nemám slov! (Ano, občas se mi to stane)(29.4.2012)

Pravděpodobně jako mnozí přirovnám Modrou Electru Glide k policejní Bezstarostné jízdě. Ovšem pohodová atmosféra je zaměněna za policejní práci a sen stát se detektivem, který se z části splní, ale všechno není tak jednoduché a trpké konce jsou hodně ošklivé.(31.7.2010)

• - Scéna honičky na motorkách se natáčela přes pět dní v městě Victorville v Kalifornii několik měsíců potom, co byla již většina ostatních záběrů pro film dokončena. (Morien)

• - Spoiler: Při zkušební střelbě na střelnici hlavní hrdina střílí na plakát kultovního filmu Bezstarostná jízda (1969). Mezi filmy je možno najít spoustu zajímavých kontrastů, nejhlavnější je ovšem to, že anotace obou filmů fungují jako vzájemný negativ: zatímco Bezstarostká jízda je o dvou hippies, kteří putují po Americe na motorkách a dostávají se do konfliktu se zákonem, tak Modrá Electra Glide je o policistech, kteří na motorkách vynucují dodržování zákona mezi hippies. Oba filmy také končí zhoubnou střelbou. (Morien)

• - Kresba muže s připevněnou opravdovou kravatou na dveřích Zipperova přívěsu je autoportrétem herce Billyho Greena Bushe, který postavu ztvárnil. (Morien)