Kráska dne

Kráska dňa

(festivalový název)

Beautiful of the Day

Francie / Itálie, 1967, 101 min

No nádhera, teda až na ty sny, to si tvůrci mohli odpustit.... i když vlastně ne, pomáhali dokreslovat myšlenky hlavní hrdinky. A propo hlavní hrdinka, to je dálší nádhera, první dáma francouzského filmu madame Catherine Deneuve je naprostá a totální kráska dne, pro mě teda i následující noci, protože opravdu do ní se nejde nezamilovat. Žádný film mě neukazál tak upřimně intimní stránku ženské osbnosti jako Kráska dne a velkou zásluhu na tom má právě Catherine, protože ona se na tuhle roli hodila i po fyzické stránce, teď nemyslím její půvab, ale celek, protože díky své postavě působí hrozně křehce a zranitelně a to jen zvýrazňuje její vnitřní utrpení a rozpolcenost. Vynikajcí biják. Je jen škoda, že ČT nezopakuje svůj hodně dávný tah, kdy každý čtvrtek po dobu snad dvou měsíců dávali jednu "buňělovku" za druhou, tenkrát jsem byl ještě příliš mlád než aby do mě jeho filmy dokázaly vstoupit s takovou silou jako právě včera Kráska dne.(7.2.2012)

Úchvatná Catherine Deneuve ve filmu, kterému nemám co vytknout. Pro mě osobně bez debat za 5 *.(7.2.2012)

{463/1001} Skvělý film tak odlišný od Buñuelových surrealistických sraček z dvacátých a třicátých let, co jsem zatím viděl. Ačkoliv se ve filmu víceméně nic moc neděje, zápletka odehrávající se převážně v hlavách hlavních hrdinů mě zaujala víc, než bych od filmu s podobným tématem čekal. Buňuel využívá jak skvělé Catherine Deneuve, tak atraktivního tématu tím nejlepším možným způsobem (nechává diváka interpretovat si děj po svém) a co je nejlepší, film neztrácí na přitažlivosti a a aktuálnosti ani po 45 letech. 80 %(7.2.2012)

Pro mě je to ještě lepší než Základní instinkt nebo Posedlost a to přesto, že se tu otevřené erotiky zrovna nedočkáte. A možná je to nakonec výhoda. Tím úchylnější to totiž je :D(8.7.2011)

Pěkný film trošku komplikovaně natočený, což ovšem k danému námětu zřejmě patří. K úplnému pochopení motivací hlavní hrdniky by to asi chtělo mít základní odbornou psychologickou a možná i psychiatrickou průpravu. Ovšem i bez ní si lze toto dílko příjemně užít.(25.6.2012)