Jak se Franta naučil bát

Pohádka / Komedie

Československo, 1959, 40 min

Dva bratři mlynáři za svého života okrádali své zákazníky, a proto po smrti musí ve mlýně strašit a čekat, dokud se nenajde člověk, který je vysvobodí. Vtipná pohádka s výbornými J. Kemrem a F. Filipovským v rolích duchů nepoctivých mlynářů. Na svou dobu jsou velmi dobré i triky.(3.12.2011)

"Vám je hej !! Vy se umíte bát !! Ale já to neumím !!" ;) Tak tímhle pohádkovým kouskem mě Jaroslav Mach dokonale překvapil, protože po poněkud nemastném neslaném filmu O Medvědu Ondřejovi přišel s velkou peckou, která sice rovněž neoplývá zrovna složitým příběhem, v čemž spatřuji fatální nedostatek a příčinu mé neochoty jít s hodnocením výše, a své kvality se snaží stavět zejména na dobrých hereckých výkonech, nicméně po geniální a nadčasové stránce trikové, která prostě nemůže nepřipomínat dnes již legendární Strašidla ze Spessartu Kurta Hoffmana, hodně rázně vystupuje z řady podobných filmů !! Ladislav Trojan, ač jsem zprvu o jeho obsazení dost pochyboval, dal své postavě Franty, zde těžko říct, zda se Jiří Zdeněk Novák inspiroval Werichovým Františkem Nebojsou či pouze parafrázoval Machův starší neméně povedený snímek Hrátky s Čertem podle scénáře Jana Drdy, velmi specifický rozměr, opravdu podal pozoruhodný výkon, nicméně geniální kus práce odvedli především Josef Kemr a František Filipovský jako duchové dvou hamižných mlynářů, přičemž myslím, že lepší či jedinečnější duchy český film nezná !! Skutečně magickou a výjimečnou atmosféru Machovu filmu dodává také malebná kamera Václava Huňky a především působivá hudební složka Františka Belfína !!(30.10.2013)

• NinadeL

O něco málo lepší pohádka, než O medvědu Ondřejovi, ale pořád platí, že jde jen o malý stín Pyšné princezny, Byl jednou jeden krále... a Princezny se zlatou hvězdou. Když už tedy stejné téma, raději loutkový film.(8.3.2011)

Cyrile kam to koukáš... kam by koukal, když nemá hlavu. Jak by se Franta moch bát, když ty strašidla byly celkem vtipný. Kemr a Filipovský to zahráli dobře. Týhle pohádce taky prospívá, že má pouze 40 minut.(6.7.2009)

Fešácký statečný chasník, kterému člověk ten klid a nadhled věří, báječná strašidla, která by měla být v každém skanzenu ... možná, že jsou a krásná holka ze mlejna, kvůli které SPOILER se Franta nakonec naučí bát.(28.10.2013)