poster

Jak se Franta naučil bát

Pohádka / Komedie

Československo, 1959, 40 min

 • tomtomtoma
  ****

  Druhá pohádka Jaroslava Macha, Jak se Franta naučil bát, se povedla o něco lépe. Humorný nadhled a hravá rozpustilost dodávají filmu příjemné pobavení. Herecké výkony potěší uši i zrak diváka, kulisy a všeobecně veselá mysl celkovou zábavu podtrhují a zjemňují. Příběh je jednoduchý a neagresivní a k uspokojení dychtivosti dětského publika si vystačí s obyčejnými filmařskými triky. Hlavní postavou je prostý chasník Franta (příjemný Ladislav Trojan), který nepodléhá panickému strachu archetypálního typu, vyplívající z tradic a zvyků. A proč se ve strachu klepat a třást, když hrdinovi nikdy nejde o holý život? Nejrozkošnější postavou je strašidlo Bonifác (dobrý Josef Kemr) a ve spojení s ním se rozehrává nejpoutavější forma rozverného humoru. Z výraznějších postav je zde Bonifácův kolega a strašidlo Cyril (sympatický František Filipovský), stydlivější a trestanější více než jeho druh ve zbrani. Z dalších rolí: do Franty zamilovaná mlynářova dcera Verunka (zajímavá Jana Andrsová s hlasem Aleny Kreuzmannové), její vystrašení rodiče (Oldřich Velen a Miluše Zoubková), či rozverná dvojice dřevorubců (příjemní Jaroslav Vojta a Josef Beyvl). Je to prosté, a přesto dostačující a zábavné ve svém určení i provedení.(26.1.2017)

 • Jezinka.Jezinka
  ****

  Fešácký statečný chasník, kterému člověk ten klid a nadhled věří, báječná strašidla, která by měla být v každém skanzenu ... možná, že jsou a krásná holka ze mlejna, kvůli které SPOILER se Franta nakonec naučí bát.(28.10.2013)

 • otík
  ****

  Stará dobrá klasická pohádka natočená v exteriérech a s na tu dobu velmi zajímavými triky. Franta se nebojí ničeho, až zjistí, že má strach z nejobyčejnější lásky. Příběh i herci jsou poutaví, hudba Františka Belfína také podporuje příjemný zážitek. A i ta minutáž je více než uspokojivá.(18.8.2009)

 • NinadeL
  **

  O něco málo lepší pohádka, než O medvědu Ondřejovi, ale pořád platí, že jde jen o malý stín Pyšné princezny, Byl jednou jeden krále... a Princezny se zlatou hvězdou. Když už tedy stejné téma, raději loutkový film.(8.3.2011)

 • honz
  ****

  Dva bratři mlynáři za svého života okrádali své zákazníky, a proto po smrti musí ve mlýně strašit a čekat, dokud se nenajde člověk, který je vysvobodí. Vtipná pohádka s výbornými J. Kemrem a F. Filipovským v rolích duchů nepoctivých mlynářů. Na svou dobu jsou velmi dobré i triky.(3.12.2011)

 • - Medvěd a Strašidla - společný název dvou středometrážních pohádek, které byly natáčeny současně, ale nakonec uvedeny v distribuci zvlášť pod názvy Jak se Franta naučil bát a O medvědu Ondřejovi (1959). Zdroj: Český hraný film 1945-1960, NFA 2001. (NFA.cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace